Turek - Ścieżki "Bogdałów": Trasa nr l - Przez hałdę Bogdanów

Dodano 2 września 2013 przez plik GPX
Turek - Ścieżki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

28882
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  2.3
  • Dystans: 11,9 km
  • Średnia prędkość: 0 km/h
  • Przewyższenie: 49,8 m
  • Suma podejść: 65,65 m
  • Suma zejść: 65,65 m
  • Data: 2 września 2013
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Chrząblice
148961
źródło: powiat.turek.pl
Ścieżki „Bogdałów” wiodą przez najciekawsze pod względem przyrodniczym i krajobrazowym tereny powiatu tureckiego. Jednocześnie łączą te obszary z przekształconymi przez przemysł wydobywczy Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów. Północno-wschodni skraj Wysoczyzny Turecko Malanowskiej to Pagórki Złotogórskie objęte obszarem chronionego krajobrazu. Dolina Warty od Uniejowa do Nowego Miasta nad Wartą weszła w skład obszaru NATURA 2000. Jest to ostoja ptaków o znaczeniu europejskim. Wszystkie trasy mają swój początek i koniec na parkingu leśnym „Bogdałów” malowniczo położonym nad 10 hektarowym zbiornikiem wodnym powstałym w dawnym wyrobisku pokopalnianym. Na parkingu można zostawić samochód oraz schronić się pod wiatą, a za zgodą nadleśnictwa rozpalić ognisko.

Trasa nr l - Przez hałdę Bogdanów /szlak niebieski/

Długość 13,5 km. Przebieg trasy jest następujący: parking Bogdałów - hałda - Chlebów - osadnik Kalinowa - Parking Bogdalów.

Trasa trudna, biegnie w terenie pagórkowatym. Na trasie znajdują się 2 punkty dydaktyczne /nr 1 i 21 oraz 3 miejsca widokowe /nr l, 2, 3/ Hałda ma wysokość ponad 60 m. Po drodze mijamy wszechobecne na zwałowiskach kolczaste zarośla rokitnika o intensywnie pomarańczowych owocach. Krzew ten ma swe naturalne stanowiska na wydmach nad Bałtykiem, gdzie utrwala lotne piaski. Posiada rozległy system korzeniowy i dużą zdolność do tworzenia rozłogów i odrośli. Na zwałowiskach czuje się świetnie, również je utrwala, ale jednocześnie zajmuje duże tereny i uniemożliwia wzrost posadzonych drzew. Obficie owocuje, nasiona posiadają dużo witaminy C. Zwałowisko jest porośnięte różnymi gatunkami drzew z przewagą dębów i topoli. Erozja i osuwanie się mas ziemi, z których usypane jest zwałowisko doprowadziła do zniszczenia drogi w kierunku Warenki. Warto jednak zjechać ok. 300 m do punktu widokowego nr 2, z którego roztacza się piękny widok na okolicę. Przy dobrej widoczności widać wieże Uniejowa. W lasach spotkamy liczne gatunki grzybów: maślaki, koźlarze, borowiki. W trawie wygrzewają się jaszczurki. Po drodze spotkamy ślady żerowania dzików poszukujących w ziemi larw owadów. Dobre warunki życia mają sarny, lisy i drobne gryzonie. W razie nagłej niepogody można odpocząć pod wiatą chroniącą od deszczu. Z punktu widokowego nr 3 podziwiamy panoramę okolicy, elektrownię i malownicze „niebieskie” jezioro będące zbiornikiem wody technologicznej Elektrowni Adamów. Uwaga na stromy zjazd z hałdy. We wsi Kalinowa skręcamy w polną drogę wysadzoną „polskimi wierzbami”, jedziemy wzdłuż osadnika tzw. „wód brudnych” kopalni, gdzie oczyszcza się wodę pochodzącą z odwodnienia złoża węgla.

źródło: powiat.turek.pl
Trasę poleca
Starostwo Powiatowe w Turku

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
wienie
12 czerwca 2016 wienie napisał:
stopień trudności co najwyżej średni ale trasa super
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.