Turbacz z Koninek (pętla).

Dodano 18 września 2018 przez plik GPX
Turbacz z Koninek (pętla).
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

134131
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.8
 • Dystans: 17,4 km
 • Czas trwania: 7 h 5 min
 • Średnia prędkość: 2,45 km/h
 • Przewyższenie: 720,98 m
 • Suma podejść: 1 299,12 m
 • Suma zejść: 1 247,98 m
 • Data: 8 września 2018
 • Lokalizacja: Koninki
760049
Koninki
Auto można również zostawić tuż przy moście nad potokiem Porębianka. Około 400 m mamy do początku zielonego szlaku przez Tobołczyk obok Suhory w kierunku Obidowca gdzie styka się z czerwonym szlakiem GSB na Turbacz.
760050
Tobołczyk 969 mn.p.m.
Szczyt w Gorcach. Znajduje się w bocznym grzbiecie odchodzącym od Obidowca. Na fotce widać górną stację wyciągu krzesełkowego. Zimą służy narciarzom i turystom a w pozostałe pory roku także rowerzystom. Ostatnio Tobołów i Tobołczyk stały się jednym z ośrodków kolarstwa górskiego w Polsce. Na ich północno-wschodnich, opadających do Koninek stokach poprowadzono kilka tras zjazdowych dla kolarzy górskich, którzy tutaj trenują m.in. zjazd na szybkość (freeride). Na trasach zamontowano drewniane pomosty do skoków, są naturalne terenowe „hopki” i inne typowe dla tego sportu terenowe przeszkody.
760051
Zielonym szlakiem na Obidowiec.
Podejście na Obidowiec. Odcinek dość stromego podejścia trzeba pokonać schodami.
760052
Czerwonym szlakiem na Turbacz.
Idąc, czerwonym (Głównym Szlakiem Beskidzkim) w kierunku Turbacza, zielony szlak na Obidowcu skręcił w przeciwnym kierunku na Stare Wierchy i dalej do Nowego Targu.
760053
Turbacz (1310m n.p.m.)
Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, znajduje się w centralnym punkcie pasma i tworzy potężny rozróg. Według większości źródeł ma wysokość 1310 m n.p.m., ale niektóre podają 1314 m n.p.m. Szczyt zaliczony jest do Korony Gór Polski. Ciekawostką jest, iż szczyt Turbacza leży poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego.
760054
Schronisko PTTK na Turbaczu.
Schronisko znajduje się 5 min drogi od szczytu Turbacza na wysokości 1283 m. Okazały duży budynek otwarty w 1958 roku. Przed schroniskiem największy w Gorcach węzeł szlaków turystycznych. Tuż pod schroniskiem znajduje się Hala Długa, która wiosną obsypana jest krokusami.
760055
Polana Turbacz we mgle.
Powrotną drogą towarzyszył nam deszcz więc widoki zasłaniała mgła.
760056
Salamandra.
Piękna mieszkanka Gorczańskiego Parku Narodowego żegnała nas w powrotnej drodze.
760057
Niebieskim szlakiem z Turbacza.
Wijący się niebieski szlak stromo opada w dół.
760058
Potok Porębianka.
Szlak niebieski przecina potok Porębianka, którego źródła znajdują się na zboczach Gorców.
760059
Gorczański Park Narodowy.
Nieopodal dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Tobołów-Koninki przy wejściu do Gorczańskiego Parku Narodowego znajduje się miejsce, gdzie można odpocząć, upiec kiełbaski czy urządzić piknik. Są tutaj stoliki, wiaty, miejsca na ognisko, jak również wc.
760060
Kapliczka w Koninkach.
Przy skrzyżowaniu gdzie znajduje się kapliczka schodzą się trzy szlaki: zielony, niebieski i żółty.
Dzisiejszą wędrówkę rozpoczynamy z Koninek. Miejscowości, w której znajduje się Kolej Linowa Tobołów. Korzystają z niej narciarze, jak również turyści i rowerzyści. Z Koninek wybraliśmy się szlakiem zielonym przez Tobołczyk obok Suhory na Obidowiec. Tutaj dalszą wędrówkę kontynuujemy, szlakiem czerwonym na Turbacz mijając, miejsce katastrofy lotniczej oraz przechodząc obok szczytu Rozdziele. Sam szczyt Turbacz odwiedzam już po raz kolejny, jednak pierwszy raz zdobywa go moja młodsza córka. Na szczycie oczywiście pamiątkowe zdjęcie do kolekcji. Udajemy się do schroniska znajdującego się 5 min drogi ze szczytu na mały posiłek. Przy okazji potwierdzamy książeczki GOT. Podczas pobytu w schronisku pogoda się znacznie załamała i zaczęło mocno padać. Mieliśmy w planie spacer Halą Długą i rzucić okiem na Tatry, ale widoki zasłoniły gęste chmury i utrudnił to padający deszcz. Po dłuższej przerwie zdecydowaliśmy na powrót w padającym deszczu, ale już nie tak intensywnym. Więc pelerynki i w drogę. Na szlaku trzeba było uważać. Śliskie kamienie i płynąca miejscami woda utrudniały wędrówkę. Na powrót wybraliśmy niebieski szlak. Idąc polaną Turbacz, deszcz powoli przestawał padać, pojawiła się gęsta mgła, która zasłoniła nam wszystkie widoki. Szlak w pewnej chwili mocno opadał w dół, wiodąc miejscami po śliskich schodach. Z daleka słychać było coraz wyraźniej szum potoku. Po dotarciu na dół nogi mogły odetchnąć od stromych serpentyn. Dotarliśmy do granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Stąd już asfaltową drogą do miejsca, gdzie zaparkowaliśmy auto. Cała trasa liczy około 17,5 km i przebyliśmy ją spokojnym tempem z przystankami i dłuższym odpoczynkiem w schronisku w czasie około 6,5 godziny. Polecamy :)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart.

Mapa Beskid Sądecki i Pieniny
Beskid Sądecki i Pieniny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Sądeckiego obejmuje obszar zamknięty przez dolinę Dunajca na północnym zachodzie oraz Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera też obszar Małych Pienin, Pieninek, Gór Grzybowskich oraz część Pienin...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0