Trzy kolory - jesień - Leskowiec na eMTB

Dodano 21 października 2021 przez plik GPX
Trzy kolory - jesień - Leskowiec na eMTB
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

231998
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 53,5 km
  • Czas trwania: 10 h 28 min
  • Średnia prędkość: 5,1 km/h
  • Przewyższenie: 636,67 m
  • Suma podejść: 1 883,48 m
  • Suma zejść: 1 883,64 m
  • Data: 19 października 2021
  • Lokalizacja: Ponikiew, Żywiec
1310668
Wyciąg narciarski pod Łamaną Skałą
1310669
Przełęcz Kocierska
1310670
Jesień na grzbiecie Leskowca
1310671
Koniec dnia na grzbiecie Leskowca
1310672
Zjazd na asfalt w Zagórniku
1310673
Chwila odpoczynku po Bliźniakach
1310674
Zjazd/zejście z Bliźniaków
1310675
Widok z pod Iłowca
Pomyliłem ścieżkę i musiałem wracać, ale za to zobaczyłem grzbiet Leskowca skąpany w jesiennym słońcu :)
1310676
Podjazd/pchanie pod Bliźniaki
1310677
Atrakcje na żółtym szlaku
Kamienie ukryte pod liśćmi potrafią czasami zestresować :)
1310678
Kapliczka (szlaki Jana Pawła II)
Przełęcz pod Łysą Górą
1310679
Ścieżka na grzbiecie Iłowca
1310680
Parking koło kościoła w Ponikwi
1310681
Zjazd z żółtego szlaku
1310682
Podjazd na Iłowiec
1310684
Zachód słońca na grzbiecie Leskowca
1310685
Schronisko na Leskowcu
1310686
Kościół z Zagórniku
Parking - alternatywne miejsce startu
"Po Beskidzie błądzi jesień..."
I jesień i błądzi i nawet kare konie były - wszystko tak jak w piosence :)

Trasa trochę wymagająca i raczej nie dla tych co lubią płynnie połykać górskie kilometry. Jest kilka miejsc gdzie trzeba rower pchać, są skały i nawet zwalone drzewa. To jest trasa, która pozwala zanurzyć się na kilka godzin w "jesienną zadumę" :)

Start z parkingu koło kościoła w Ponikwi (miejsce trochę dziwne, ale to dlatego, że na elektryku dodatkowe 2x4 km to nie jest duży problem :) Pętlę można też rozpocząć z parkingu koło Kościoła w Zagórniku (N49.83807° E19.38385°), ale ja wolałem zacząć od grzbietu Bliźniaków, a skończyć na grzbiecie Leskowca.

W zasadzie do Bliźniaków trasa jest super, lepszej nie można sobie wymarzyć, równo, twardo i praktycznie bez większych kamieni. Cały czas jedziemy pieszym szlakiem żółtym. Ja w jednym miejscu zboczyłem, bo chciałem chytrze ominąć Iłowiec, ale nic z tego nie wyszło, bo "obiecująca" droga rozpłynęła się w lesie i chcąc nie chcąc musiałem w końcu wepchać rower (w zasadzie to sam się wepchał :) na szczyt Iłowca. Problemy rowerzysty zaczynają się tuż przed Bliźniakami, który/które to szczyt/szczyty zdecydowanie nie są rowerowe. Najpierw jest strome podejście na pierwszy szczyt, gdzie można zgubić drogę (krzaki i kilka alternatywnych ścieżek) a potem zjazdy są takie (miejscami 24% + ruchomy żwirek), że wolałem zejść z siodełka na "własnych warunkach" :) Po zjechaniu z Bliźniaków, przekraczamy asfalt i miłą leśną drogą docieramy do Zagórnika. Ok. 1km przed Zagórnikiem porzucamy szlak żółty na rzecz zielonego (którym, alternatywnie można by pojechać bezpośrednio na szczyt Leskowca). Po wjechaniu na asfalt musimy z Zagórnika, przez Sułkowice i Targanice dostać się na przełęcz Kocierską. Na tym etapie objawia się duża zaleta elektryka, bo przeskoczenie z jednego grzbietu na drugi i podjazd na przełęcz Kocierską nie są specjalnie "bolesne".
Grzbiet Leskowca to rowerowa "beczka miodu z łyżką dziegciu". Widoki, kolory i "dywany miękkich ścieżek", ale też kamienie przechodzące miejscami w skały i łachy błota. Dzień pożegnałem w okolicy Potrójnej, a na deser dostałem uroczy zachód słońca. Do Leskowca dotarłem już po zmroku (późny start i krótki dzień). Żeby wrócić do Ponikwi mogłem wybrać: bardziej sprowadzanie roweru niebieskim szlakiem, albo bardziej zjazd żółtym. Wybrałem żółty, ale czy to było optymalne to nie wiem, bo tylko częściowo jechałem, a częściowo maszerowałem (szczególnie "żlebowatymi" fragmentami trasy). Do Ponikwi dotarłem o 21:00 na oparach elektronów w baterii :)

Trasa przejechana na rowerze elektrycznym (silnik 300W, spadek napięcia akumulatora na trasie z 42.0V do 31.0V). A zatem akumulator 17.5 Ah wystarcza na pokonanie ok. 1900m w pionie (przy założeniu, że wkładamy w jazdę trochę wysiłku :).

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Wokół Babiej Góry
Wokół Babiej Góry - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.