trasa Wandzin - Lasy Kozłowieckie - Kozłówka - Lubartów - Tarło

Dodano 26 lipca 2017 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

105282
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  1.8
  • Dystans: 38,3 km
  • Przewyższenie: 64 m
  • Suma podejść: 140 m
  • Suma zejść: 162 m
  • Lokalizacja: Lubartów, Lublin
628847
Stacja PKP w Tarle
628848
Stacja PKP w Wandzinie
628849
Stary Tartak
628855
Zespół pałacowy Zamoyskich w Kozłówce
Pałac pierwotnie późnobarokowy, wzniesiony około 1742 roku dla rodziny Bielińskich według projektu Józefa Fontany. W roku 1799 stał się własnością rodziny Zamoyskich. Przebudowany przez Konstantego Zamoyskiego w latach 1897–1914. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Oficyna kuchenna, stajnia cugowa, wozownia, kordegardy murowane z ok. 1750 r.; oficyna murowana z przełomu XIX i XX w. Kaplica płacowa wybudowana w latach 1904-1909; budynek teatru, wybudowany po 1908 r.; brama główna, ogrodzenie dziedzińca, ogrodzenie zewnętrzne z bramami murowane z przełomu XIX i XX w.; park kwaterowy założony w 1.pół. XVIII w.; przepompowany XIX i XX w., z fontanną żeliwną z rzeźbionymi puttami; w parku pomnik poświęcony poległym żołnierzom napoleońskim wystawionym w 1930 r. W dawnej powozowni znajduje się Galeria Sztuki Socrealistycznej. Zespół folwarczny: rządcówka murowana, wybudowana w k. XIX w., stajnia, obora, spichlerz murowane z przełomu XIX i XX w.
628858
Rezerwat "Kozie Góry"
Rezerwat o powierzchni 41,04 ha. Jego głównym zadaniem jest ochrona stanowisk dębu bezszypułkowego poza granicami jego zasięgu. W rezerwacie stwierdzono występowanie 14 gatunków drzew, 6 gatunków krzewów, 91 gatunków roślin kwiatowych i paprotników oraz 12 gatunków mszaków. Są to gatunki głównie pospolite charakterystyczne dla lasów i borów mieszanych. Fauna rezerwatu jest typowa dla wnętrza dużych kompleksów leśnych o dużym zróżnicowaniu poziomym i pionowym. Przez teren parku biegnie ścieżka dydaktyczna, której długość wynosi około 2 km. Na trasie ustawiono 14 tablic z opisami walorów przyrodniczo – leśnych. Na końcu ścieżki znajduje się parking leśny, zadaszenie z ławami oraz miejsce do rozpalenia ogniska.
628859
Zalew w Pałecznicy
628860
Bazylika pod wezwaniem świętej Anny
Późnobarokowy kościół parafialny św. Anny (1733-38) z rokokowym wystrojem wnętrza. Ufundowany przez ówczesnego właściciela Lubartowa Pawła Karola Sanguszkę, wybudowany wg projektu Pawła Fontany. Przy kościele znajduje się muzeum diecezjalne, wśród eksponatów są m.in. ornaty ufundowane przez Sanguszkę oraz feretrony z XVIII wieku.
628861
Pałac Sanguszków w Lubartowie
Pałac Sanguszków obejmuje murowany pałac z XVIII w., bramę pałacową, park i staw za pałacem oraz pozostałości mostu. Posiadłość została założona ok. połowy wieku XVI w. przez Piotra Firleja, i miała ona wtedy profil obronny. Obecny pałac w stylu barokowym zbudowano w drugiej połowie XVII w. Rezydencja stoi w północnej części centrum miasta przy dawnych mokradłach, a obecnie jeziorze. Ładny barokowy pałac z balkonem i frontonem nad wejściem, posiada dwie kondygnacje i dwa alkierze (dobudówki narożne), tak postawione, iż z przodu nie są widoczne. Do jeziora ciągnie się zadbany ogród, w którym po południowej stronie pozostała fosa, a od północy stoi budynek oranżerii. Obiekt został zaadoptowany na siedzibę starostwa powiatowego i posiada tylko jeden, ale za to wspaniale prezentujący się, stylowo urządzony pokój tzw. Salę Rycerską, przeznaczoną na konferencje. Wiszą w niej portrety właścicieli z rodu Sanguszków. Niegdyś w pałacu znajdowała się salę bilardową, teatr, biblioteka ze spiralnie wznoszącą się podłogą oraz wspaniała sień ze schodami dębowymi zdobionymi posągami gigantów.
628862
Park przypałacowy w Lubartowie
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.