Trasa rowerowa przez Mogiłę

Dodano 1 listopada 2013 przez rysowanie
Trasa rowerowa przez Mogiłę
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

31617
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.3
 • Dystans: 7,4 km
 • Przewyższenie: 26,82 m
 • Suma podejść: 66,1 m
 • Suma zejść: 62,4 m
 • Data: 1 listopada 2013
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
180544
Lasek Mogilski
Las Mogilski rozciąga się na terenie Nowej Huty w osiedlu Mogiła, w odległości około 1500 m od Placu Centralnego, u ujścia rzeki Dłubni, zajmując powierzchnię 24 ha. Stanowi on przykład lasu łęgowego, będącego szczątkiem dawnej rozleglejszej puszczy.

W średniowieczu wchodził on w skład rodowej posiadłości biskupa Iwona Odrowąża. W 1222 roku Odrowąż sprowadził do Mogiły cystersów i obdarował ich dobrami ziemskimi, w tym m.in. zachodnim fragmentem Puszczy Niepołomickiej. Z upływem czasu fragment ten przyjął nazwę Lasu Mogilskiego.

W latach siedemdziesiątych XX wieku, w ramach planów zagospodarowania przestrzennego, na terenie lasu powycinano stare drzewa stanowiące zagrożenie dla spacerowiczów i wybudowano asfaltowe alejki, próbując przekształcić ten obszar w park miejski, co odbiło się negatywnie na lokalnym ekosystemie.

Najcenniejszą zaletą Lasu Mogilskiego jest jego malowniczy krajobraz, którego najwspanialszym elementem jest przede wszystkim stary, majestatyczny drzewostan, głównie wiązy i dęby. Warto odwiedzić lasek właśnie teraz, gdy jeszcze nie utracił on swojego pierwotnego, dzikiego piękna, by przespacerować się pod baldachimem sędziwych drzew i poczuć się jak w pradawnej puszczy.
180545
Kościół św. Bartłomieja
Niewielki kościółek pod wezwaniem św. Bartłomieja zbudowany w XV wieku, jest jedynym, drewnianym obiektem sakralnym na terenie Polski, w którym zastosowano układ trójnawowy. Konsekracji dokonał biskup krakowski Jan Rzeszowski w 1475 roku.
180546
Kopiec Wandy
Najstarszy kopiec Krakowa położony w Nowej Hucie przy ulicy Ujastek Mogilski, w pobliżu bramy głównej Huty im. Tadeusza Sendzimira.

Mogiła córki Kraka została usypana w VII wieku. Jest to najmniejszy kopiec spośród wszystkich kopców Krakowa, liczy zaledwie 14 metrów wysokości. Na jego szczycie, w miejscu dawnego krzyża, ustawiono figurę kamiennego orła projektu Jana Matejki.

Kopiec Wandy usytuowany jest na zielonym szlaku Greenway biegnącym wzdłuż Doliny Dłubni.
180547
Zalew Nowohucki
Zalew Nowohucki mieści się w Bieńczycach, między osiedlem Szkolnym a Krzesławicami. Zajmuje powierzchnię 15 ha, z czego 7 ha to obszar samego akwenu. Na akwenie ulokowana jest wysepka, zwana Małpim Gajem, na której żyją zagrożone wyginięciem rośliny i zwierzęta.

Historia zalewu sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to powstał na prośbę pracowników Huty im. T. Sendzimira, jako tzw. „pas zieleni” chroniący okoliczne tereny przed pochodzącymi z huty zanieczyszczeniami. Szybko stał się popularnym ośrodkiem rekreacyjnym, miejscem spotkań, koncertów i imprez.

Obecnie nad Zalewem znajduje się szereg atrakcji przeznaczonych zarówno dla starszych, jak i dla młodszych gości: kompleks sportowy z dwoma basenami, brodzikiem dla dzieci, boiskiem do koszykówki i kortem tenisowym; nowoczesny plac zabaw; sztucznie usypana plaża oraz wypożyczalnia kajaków, łódek i rowerów wodnych. Amatorzy wędkowania mogą spotkać się na zebraniach w Domu Wędkarza. Dla miłośników pieszych wycieczek przygotowano deptaki, natomiast ci, którzy wolą przemieszczać się na dwóch kółkach, mogą skorzystać z kilku kilometrów ścieżek rowerowych.

Nad Zalewem planowana jest ponadto budowa przystani, amfiteatru, restauracji na wodzie oraz kawiarenki internetowej.
180548
Dworek Jana Matejki
Dworek Matejki usytuowany jest w krzesławickim parku nad rzeką Dłubnią. Jest dość niski, parterowy, kryty gontem, z werandą zaprojektowaną przez samego malarza. Przed budynkiem znajduje się brązowe popiersie Matejki z 1994 roku, wykonane przez Czesława Dźwigaja.

Poprzednim właścicielem majątku był Hugo Kołłątaj; Matejko zakupił dworek w 1876 roku. Letniskowy dom służył artyście zarówno za miejsce wypoczynku, jak i za pracownię; to właśnie w tym miejscu powstały malowidła takie jak „Rzeczpospolita Babińska” czy „Bolestaw Rogatko z Anną Dederen”. Miejscowi chłopi byli modelami Matejki przy wykonywaniu szkiców do słynnego obrazu „Kościuszko pod Racławicami”.

W 1959 roku dworek przeszedł na własność Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i nabrał charakteru muzealnego. Urządzono tu wystawę pamiątek po mistrzu; zrekonstruowano salon artysty, w pokojach porozwieszano kopie jego obrazów i ustawiono sztalugi. Jeden z pokoi poświęcony jest osobie Hugona Kołłątaja.

Warto pamiętać, że Dworek Matejki to jednak nie tylko muzeum, lecz także miejsce koncertów, spotkań i dyskusji o sztuce i kulturze polskiej.
Rowerem-przez-Kraków.pl

Pełny opis trasy: http://www.rowerem-przez-krakow.pl/trasa-rowerowa-przez-mogile-krakow.html


Przebieg trasy rowerowej przez Mogiłę

Początek trasy: Plac Centralny
Koniec trasy: Plan Centralny

Etapy: Plac Centralny – Mogiła – Kopiec Wandy – Zalew Nowohucki – Plac Centralny

Przebieg trasy:

1. Plac Centralny - początek trasy
- wycieczkę rozpocznij przy Ląkach Nowohuckich (wjedź w osiedle Centrum E, przejedź ulicą między blokami i wyjedź na alejkę pieszo/rowerową)
- alajka jest fragmentem Szlaku Bursztynowego
- za ok 1200m dojedziesz do skrzyżowania ulic Odmętowej i Klasztornej

2. Skrzyżowanie ulic Odmętowej i Klasztornej
- skręć w lewo
- po ok 100m tuż przed Klasztorem oo. Cystersów skręć w prawo w ulicę Żeglową
- w poblizu Klasztora znajduje się drewniany Kościół św. Bartłomieja

3. Ulica Żaglowa
- ulica Żaglowa jest kolejnym fragmentem Szlaku Bursztynowego, która poprowadzi Cię przez okolicę domków jednorodzinnych
- na pierwszym skrzyżowaniu (po ok 500m) z ul. Stare Wiślisko jedź prosto (dalej ul. Żaglową)
- miń pierwsze rozwidlenie jadąc prosto, na kolejnym z ul. Zakarnie skręć w lewo w ul. Podbagnie (brak tabliczki określającą ulicę)
- przy ulicy Żaglowej znajduje się Las Mogilski

4. Ulica Podbagnie
- asfaltową ulicą dojedziesz do skrzyżowania z ul. Na Niwach, po drodze miniesz niewielki most

5. Skrzyżowanie z ul. Na Niwach
- skręć w lewo i jedź dalej ulicą Powiatową
- po ok 350m dojedziesz do skrzyżowania ulic Powiatowej i Kępskiej, przy którym stoi figurka

6. Skrzyżowanie ulic Powiatowej i Kępskiej
- skręć w prawo w ul. Kępską
- podjazdem po ok 150m dotrzesz do ul. Igołomskiej

7. Ulica Igołomska
- przejdź na drugą stronę ulicy
- do Kopca Wandy możesz dojechać na dwa sposoby:
-- Odcinkiem Szlaku Twierdzy Kraków,
-- skręcając w lewo i jadąc prosto po ok 500m dotrzesz do Kopca

8. Odcinek Szlaku Twierdzy Kraków
- przejdź przez torowisko obok przystanka tramwajowego
- za schodami pojedź drogą do rozwidlenia, przejedź prosto wybierając drogą z płyt betonowych, do Kopca Wandy dojedziesz za ok 400m

9. Kopiec Wandy
- z Kopca Wandy wyjedziesz na ul. Ujastek Mogilski

10. Ulica Ujastek Mogilski
- kierując się w prawą stronę, ulicą Ujastek Mogilski dojedziesz do skrzyżowania z Aleją Solidarności (ok 1000m)
- po drodze miniesz stację benzynową

11. Aleja Solidarności
- na skrzyżowaniu skręć w lewo
- zjedź w dół alejką rowerową do Placu Centralnego
- z prawej strony miniesz Zalew Nowohucki, przed Zalewem skręć w prawo w ulicę Melichiora Wańkowicza aby dojechać do Dworku Jana Matejki

12. Plac Centralny - koniec trasy
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0