Trasa rowerowa - Piekary-Alwernia

Dodano 25 października 2010 przez Garmin
Trasa rowerowa - Piekary-Alwernia
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1127
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.7
 • Dystans: 34,5 km
 • Przewyższenie: 178,32 m
 • Suma podejść: 502,77 m
 • Suma zejść: 386,94 m
 • Data: 5 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Piekary
1956
alwernia1.png
Park z rzeźbami w zabytkowej części Alwerni
1957
alwernia2.png
Zabytkowe drewniane domostwa w centrum Alwerni
1958
dolina_mnikow1.png
Kapliczka w dolinie Mnikowskiej
1959
dolina_mnikow2.png
Spacer w Dolinie Mnikowskiej
1960
tyniec.png
Opactwo Benedyktynów - widok z drugiej strony Wisły
1961
zimny-dol.png
Dolinki podkrakowskie - Zimny Dół
Trasę rowerowa zaczynamy od miejscowości Piekary. Stojąc na początku trasy , na wale nadwiślańskim, mamy wspaniały widok na druga stronę rzeki , gdzie na wzgórzu dominuje Opactwo Benedyktynów w Tyńcu .Jest najstarszym z istniejących dziś klasztorów w Polsce. Pierwsi benedyktyni przybyli tu około połowy XI w. Pierwszym, który podał datę roczną (1044 r.) założenia tynieckiego opactwa był Jan Długosz- książę Kazimierz Odnowiciel zakłada opactwo. Historia jest bardzo długa , dziś można podziwiać odnowiony klasztor i kupić wyroby benedyktynów.
wsiadamy na rower i jedziemy przez centrum Liszek, przy rynku ( gdzie często jest targ), skręcamy w lewo i po 50 metrów w prawo. Jedziemy fajna droga wzdłuż palisady drzew. Dojeżdżamy do Mnikowa i po prawej stronie duży parking z wiata, gdzie zaczyna się niebieski szlak , który poprowadzi nas do serca dolinki Minkowskiej. Rezerwat znajduje się na obszarze Tęczyńskiego Parku Krajobrazowego. Głębokość wąwozu wyciętego w wapieniach jurajskich dochodzi do 80 m. Skały tworzą bardzo strome ściany, wrota skalne lub pojedyncze iglice. Znajduje się w nich ok. 10 jaskiń, jedna z nich ma długość 82 m. W środkowej części rezerwatu znajduje się polanka, a ponad nią w południowych ścianach w zakolu zwanym Cyrkiem, we wnęce skalnej znajduje się ołtarz z dużym obrazem Matki Boskiej Skalskiej. Wracamy do wyjścia i po około 2 km dojeżdżaczy do kolejnej dolinki Zimny Dół. Podziwiać można duże głazy o bardzo stromych ścianach, miejscami tworzące labirynty skalne. W wielu miejscach na skałach występują charakterystyczne okapy i nisze skalne oraz kilka niewielkich jaskiń. Po opuszczeniu Czułowa, mijamy wraz z zielonym szlakiem rowerowym , kolejne malowniczo położone miejscowości Tęczyńskiego Parku Krajobrazowego ( Baczyn, Frywałd, Zalas, Sanka). Wycieczkę kończymy w Alwerni , miejscowości znanej z wielki atrakcji - Zabytkowy zespół urbanistyczny - stary, prostokątny rynek jest jednocześnie pięknie utrzymanym parkiem z dominującą grupą starych dębów, zgrupowanych wokół kapliczki. Uroku dopełniają XVII- i XVIII- wieczne drewniane domy o konstrukcji zrębowej i czterospadowych dachach z podcieniami. Jest tu również barokowy klasztor i kościół o.o. Bernardynów z charakterystyczną wieżą, widniejącą malowniczo na alwerniańskim wzgórzu, która stała się wizytówką miasta oraz Małopolskie Muzeum Pożarnictwa.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Wasza ocena: 4.0 (23 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
18 listopada 2016 kys30 napisał:
:)
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0