Trasa rowerowa Białystok - Kiermusy

Dodano 17 listopada 2010 przez Garmin
Trasa rowerowa Białystok - Kiermusy
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1224
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 28,6 km
 • Średnia prędkość: 0 km/h
 • Przewyższenie: 32,68 m
 • Suma podejść: 67,77 m
 • Suma zejść: 51,43 m
 • Data: 19 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Polska, podlaskie, Białystok, Tykocin
253
START
Początek trasy
254
Kościół w Tykocinie
Kościół w Tykocinie, a tuż przed nim zabytkowy rynek
255
Synagoga w Tykocinie
Synagoga, muzeum, restauracja
256
Kiermusy
257
Pentowo
2237
droga.png
Przez całą trasę można podziwiać piękne i urokliwe Podlasie.
2238
kosciol w Tykocinie.png
Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, jest to barokowa świątynia z lat 1742-1749. Białą elegancką fasadę zdobią dwie wieże usytuowane po bokach, połączone z bryłą kościoła arkadami. Wewnątrz można podziwiać freski oraz popiersia J. K. Branickiego i J. Potockiego. Za kościołem znajduje się barokowy klasztor, który został zamieniony i obecnie służy jako plebania.
2239
Tykocin rynek.png
Zabytkowy rynek w Tykocinie na przeciwko kościoła. Znajduje się tam pomnik S. Czarnieckiego.
2240
Synagoga w Tykocinie.png
Okazała barokowa budowa z 1642r., druga co do wielkości synagoga w Polsce. W odrestaurowanym wnętrzu można zobaczyć bimę, Aron Ha Kodesz, świeczniki, szafki z naczyniami liturgicznymi. Na ścianach widnieją częściowo odtworzone hebrajskie inskrypcje.
Obecnie w Synagodze mieści się filia Muzeum Okręgowego w Białymstoku, z dużymi zbiorami judaików.
2241
Pentowo.png
Dworek Pentowo - Europejska Wioska Bociania. Takie nagromadzenie gniazd jest niespotykana w innym miejscu Polski w związku z czym Pentowo powinno być obowiązkową atrakcją wśród miłośników ptaków. Znajdują się tutaj dwie wieże obserwacyjne, wstęp na nie kosztuje ok 3-4 zł. Warto jednak wydać te pieniądze, ponieważ za nie, za okazaniem dokumentu, otrzymuje się lornetki, przez które dokładniej można podziwiać zwyczaje bocianów.
2242
Kiermusy.png
Kiermusy, słusznie nazywane ostoją tradycji szlacheckiej, bowiem znajduje się tu kilka atrakcji charakterystycznych i kojarzonych ze szlachtą Polską. Jedną z głównych atrakcji jest Zagroda Żubra po której możemy swobodnie się poruszać podziwiając te zwierzęta. Dodatkowo możemy tutaj zobaczyć owce wrzosówki, oraz akwen wodny z rzadkimi gatunkami ryb.
2243
Drooga.png
Droga do Tykocina
2244
Kościółek.png
Kościółek w Złotorii
2245
Pomnik Tykocin.png
Pomnik S. Czarnieckiego na rynku w Tykocinie
Trasa ma swój początek w Białymstoku, na skrzyżowaniu Szosy Warszawskiej i ulicy Sikorskiego. Kierujemy się poboczem w stronę stolicy. Po prawej mijamy Makro oraz McDonald’s, jedziemy cały czas ulicą. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, jadąc prosto około 8km, mijamy między innymi Choroszcz i Żółtki. Za mostem na Narwi, skręcamy w prawo z głównej szosy do Złotorii (na drogę do Tykocina). Przejeżdżamy przez Złotorię podziwiając po prawej stronie widok na dolinę rzeki. Dalej już do samego Tykocina prowadzi asfaltowa, pagórkowata droga, z pięknymi krajobrazami Podlasia. Mijamy miejscowość Siekierii i dojeżdżamy do Tykocina. Tam, już przez całe miasteczko, droga jest z kostki brukowej. Podążamy niebieskim szlakiem. Po prawej stronie mijamy zabytkowe mury klasztoru oraz Kościół, dojeżdżamy do Synagogi z 1642r. Obecnie mieści się tam muzeum (czynne codziennie, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych, od godziny 10 do 17). Obok Synagogi mieści się mała restauracja serwujące tradycyjne żydowskie potrawy. Następnie cofamy się do skrzyżowania przed Synagogą i skręcamy w prawo do Jeżewa, a na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku Kiermus. Jedziemy drogą asfaltową ok. 2 km do Pentowa. Znajduje się tam Europejska Wioska Bocinania, gdzie na stosunkowo niewielkim terenie znajduje się około 20 bocianich gniazd. Następnie cofamy się do drogi asfaltowej i kierujemy się w prawo w stronę Kiermus. Jest to miejscowość z kompleksem domków, hotelem i karczmą, nazywana "ostoją żubra i tradycji szlacheckiej". Gdy wjeżdżamy do Kiermus, od razu po lewej stronie rzucają nam się w oczy cztery domki, tzw "Dworskie Czworaki". Każdy z nich zdobiony w inny sposób przyciąga swoim widokiem. Jeden to chata garncarza, drugi bartnika, trzeci tkacza a czwarty rolnika. Niestety domków nie możemy zwiedzić od wewnątrz ponieważ jest to część tutejszej bazy noclegowej. Naprzeciw domków dumnie stoi "Dworek nad Łąkami", który stanowi główne centrum noclegowe Kiermus, oraz tuż obok "Karczma Rzym", gdzie można posilić się staropolskim jadłem. Tu wycieczka dobiega końca, więc spokojnie możemy się udać na posiłek i zasłużony odpoczynek.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Wasza ocena: 4.0 (32 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
13 grudnia 2012 boulinek11 napisał:
Ciekawy opis trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.