trasa przez gm. Głusk 1

Dodano 7 maja 2017 przez plik GPX
trasa przez gm. Głusk 1
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

97617
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.2
 • Dystans: 28,1 km
 • Przewyższenie: 42 m
 • Suma podejść: 191 m
 • Suma zejść: 191 m
 • Lokalizacja:
578328
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Głusku
Początki parafii w Głusku datuje się na rok 1398, wtedy też wybudowano pierwszy, zapewne drewniany kościół. W II poł. XV w. Jan Długosz wspomina o parafii Abramowice i wchodzących w jej skład wsiach Ćmiłów, Dominów i Wilczopole. W 1688 r. Głusk uzyskuje prawa miejskie. W latach 1786 – 1790 wybudowano murowany kościół w stylu późnego baroku. W I poł. XIX w założono istniejący obecnie cmentarz parafialny a w latach 1925 – 1927 wnętrze kościoła pokryto secesyjną polichromią, która bez żadnych zmian przetrwała do dnia dzisiejszego. Proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Pietrzela.
578329
Zespół dworsko – parkowy w Dominowie
Na terenie Dominowa znajduje się najcenniejszy zabytek w Gminie Głusk, wpisany do rejestru zabytków. Jest nim pozostałość zespołu dworsko-parkowego i folwarcznego. Od XVI w. wzmiankowany był tu tuż przed dworem, folwark z ogrodem. Do dzisiaj przechowały się relikty założenia XIX w. – przebudowany dwór, wzniesiony w k. XIX w. dla Strojnowskich, neogotycka brama wjazdowa z budynkiem gospodarczym oraz ślady parku – szpaler grabowy i nieliczne pomnikowe drzewa. Zachowała się również częściowo zabudowa folwarczna. Dominów jest jedynym zachowanym na terenie gminy zespołem dworsko-parkowym. Obiekt jest użytkowany jako Schronisko dla nieletnich, a wymaga ze względu na walory zabytkowe, sanacji i szerszego udostępnienia. Na terenie parku zachowało się szereg cennych drzew: klon pospolity, wierzba, szpaler grabowy, oraz hodowlane stawy rybne.
578330
Wieża - brama w Dominowie
Wieża-brama należy do zespołu dworsko-parkowego Strojnowskich z XIX wieku, wpisanego do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
582955
Dawny ratusz w Głusku
Późnobarokowy budynek ratusza, zwany dawniej i obecnie „murowańcem”, powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, dzięki jego fundatorowi Tomaszowi Głuskiemu. Swoją funkcję miejską pełnił do około 1916 roku, kiedy to został zaadaptowany na karczmę zajezdną prowadzoną przez Izraela Walfa Drejblata. W czasie działań wojennych ratusz uległ znacznym zniszczeniom. 6 listopada 1918 roku budynek kupił, w obecności lubelskiego notariusza Michała Krakowskiego, od Drejblata i Lejzora Lanajla, właściciel Abramowic hrabia Henryk Sachs. 26 września 1933 roku H. Sachs darował nieruchomość Rzymsko-Katolickiej Diecezji Lubelskiej na „Dom Katolicki”. W 1934 roku budynek został gruntownie wyremontowany i częściowo zrekonstruowany. Wnętrze odnowiono kosztem Marii Ślaskiej (dziedziczki dóbr Dominów) i proboszcza w Abramowicach ks. Henryka Wiśniewskiego. W budynku, w okresie międzywojennym, mieściła się miejscowa szkoła elementarna. W czasie II wojny światowej piętro zajmował wikary parafii Abramowice, a na parterze znajdowały się składy drewna i mieszkanie żydowskie Chaima Akermana. Po wojnie, w 1967 roku, na parterze było przedszkole, a resztę zajmowała Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Głusku, która użytkowała budynek do 1987 roku. W 1969 roku pomieszczenia na piętrze zajmował Urząd Gminy. W latach 1987-2003 obiekt był opuszczony i popadał w ruinę będąc własnością Diecezji Lubelskiej. Od 2006 roku dawny ratusz został własnością prywatną z przeznaczeniem na zajazd.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.