trasa Parczew - Bobrówka - Tarło

Dodano 6 lipca 2017 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

103402
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

606578
Stacja PKP w Parczewie
606580
Stacja PKP w Tarle
606594
Ścieżka edukacyjna Jezioro Obradowskie
Ścieżka edukacyjna „Jezioro Obradowskie" położona jest w gminie Parczew ok. 3 km. na południe od miejscowości Laski. Jej długość to 800 m, z czego ok. 700 m stanowi drewniana kładka prowadząca przez najciekawsze pod względem florystycznym fragmenty lasu i torfowiska. Odcinek ścieżki wchodzący w lustro jeziora wyposażono w przestronny pływający pomost widokowy. Największymi atrakcjami ścieżki są jej walory przyrodnicze. Świat flory reprezentują tu rzadkie, objęte ochroną gatunki roślin m. in.: brzoza niska, wierzba lapońska, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, kukułka krwista i szerokolistna, kruszczyk błotny, podkolan biały, bagnica torfowa, turzyca bagienna i strunowa. Spośród zwierząt na szczególną uwagę zasługuje ptactwo. Można tu spotkać gnieżdżącego się w pobliżu orlika krzykliwego, bociana czarnego, żurawia i wiele gatunków reprezentujących ptactwo wodne. Lasy otaczające jezioro często odwiedzają sarny, łosie i dziki, a na drewnianej kładce zaobserwować można wygrzewających się w promieniach słońca przedstawicieli gadów. Na śródleśnym miejscu postoju pojazdów stanowiącym początek ścieżki wykonane zostało drewniane zadaszenie ze stołami i ławami, mogące pomieścić jednocześnie grupę ok. 50 osób. Ścieżka została wyposażona w 10 tablic o tematyce informacyjnej i edukacyjnej. Ścieżka w całości dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Czas przejścia przez ścieżkę wynosi w przybliżeniu 40 min.
606595
Ścieżka przyrodnicza Bobrówka
Najłatwiej dojechać tu od Ostrowa Lubelskiego jadąc historyczną drogą o nazwie „Trakt Królewski". Dawniej droga ta łączyła Kraków z Wilnem i wielokrotnie podróżował nią Król Władysław Jagiełło. Ścieżka ma kształt pętli okalającej staw młyński „Gościniec", odtworzony w 2011 roku i łączącej miejsca po nieistniejących już młynach wodnych Kozera i Gościniec. Trasa przebiega przez zróżnicowane tereny. Przemierzając jej szlaki można podziwiać różne siedliska leśne, przepiękny staw Gościniecki, oraz meandry dzikiej rzeki Bobrówki. Początek trasy wyposażony jest w obszerne miejsce postoju pojazdów, dużą, drewnianą wiatę z której jednorazowo może korzystać ok. 80 osób, oraz przygotowane miejsce na ognisko. Całkowita długość ścieżki to ok. 3,3 km., z czego ok. 1 km stanowi drewniana kładka wyposażona w barierki zabezpieczające, biegnąca przez wilgotniejsze tereny. Odpowiednia szerokość kładki, stworzenie mijanek, oraz utwardzenie grunt na pozostałej części trasy pozwala na korzystanie ze ścieżki osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Na trasie ścieżki, w najciekawszych miejscach zlokalizowane zostały 3 pomosty widokowe. W połowie trasy, po przekroczeniu rzeki drewnianym mostkiem można zregenerować siły w miejscu odpoczynku wyposażonym w drewnianą wiatę z miejscem na ognisko. Na trasie ścieżki zlokalizowano 14 przystanków wyposażonych w tablice edukacyjne przybliżające tematykę gospodarki leśnej prowadzonej przez leśników.
606598
Jezioro Czarne Gościnieckie
606599
Jezioro Miejskie
716481
Ekologiczna plantacja borówki amerykańskiej
Jedna z największych na świecie plantacji borówki amerykańskiej.
Trasa od stacji PKP w Parczewie, przez Lasy Parczewskie, Ostrów Lubelski, do stacji kolejowej w Tarle. W Lasach Parczewskich przy trasie ścieżka dydaktyczna "Jezioro Obradowskie" oraz ścieżka przyrodnicza "Bobrówka". Na trasie także Jezioro Czarne Gościnieckie oraz Jezioro Miejskie w Ostrowie Lubelskim.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0