Trasa Osetno - Rekowo - Garbno - Dadzewo - Jacinki - Rosocha - Cetuń - Karsina - 28.05.2020

Dodano 29 maja 2020 przez plik GPX
Trasa Osetno - Rekowo - Garbno - Dadzewo - Jacinki - Rosocha - Cetuń - Karsina - 28.05.2020
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

174171
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.0
 • Dystans: 27,4 km
 • Czas trwania: 5 h 30 min
 • Średnia prędkość: 4,96 km/h
 • Przewyższenie: 74,6 m
 • Suma podejść: 298,8 m
 • Suma zejść: 304,6 m
 • Data: 28 maja 2020
 • Lokalizacja: Osetno
990765
Osetno - początek i koniec trasy.
990766
Park Leśnika
Park leśnika im. Jana Łobodźca w Osetnie.
990767
Park Leśnika w Osetnie
990768
Park Leśnika w Osetnie
990769
Rekowo w oddali
Niewielka wioska Rekowo
990770
Rekowo - przystanek
Nowa moda na malowanie przystanków?
990771
Wierszyk na przystanku
Kto Ty jesteś?
990772
Na rozstaju dróg.
Oryginalny drogowskaz.
990773
Na trasie
990774
Zając na trasie
Ciężko podejść bliżej.........
990775
Tablica informacyjna
990776
Wejście do Garbna
Piękna aleja przy wejściu do Garbna.
990777
Kościół w Garbnie.
Budowla ryglowa z wypełnieniem szachulcowym.
990778
Dąb
Pomnik przyrody - potężny dąb.
990779
Muszla jakubowa
Na szlaku Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
990780
Na szlaku
990781
Droga przez pole
990782
Krzyż - Rosocha
990783
Krowa
990784
Obelisk
990785
Jezioro Wielkie
Jezioro Wielkie w Cetuniu
990786
Pałac w Cetuniu
Nie było możliwości wejścia na teren pałacu.
990787
Cetuń ruina
990788
Wiatrołom
990789
Karsinka
990790
Chrystus Frasobliwy
Karsinka
990791
Ruiny kościóła
Ruiny XVI wiecznego kościoła.
990792
Rzeźby w Karsinie
Plener rzeźbiarski w 2013 roku
990793
Rzeźby w Karsinie
Plener rzeźbiarski w 2013 roku
990794
Rzeźby w Karsinie
Plener rzeźbiarski w 2013 roku
OPIS Z MOJEGO BLOGA

Coraz więcej szlaków przeszedłem w moim regionie, coraz ciężej znaleźć jakąś ciekawą nieznaną mi trasę. Tym razem wybrałem się do Parku Leśnika im. Jana Łobodźca w Osetnie. Nie była to moja pierwsza wizyta w tym miejscu, ale po raz pierwszy byłem wiosną. Park zadbany i spokojny bowiem w obecnej sytuacji nie można korzystać z wiaty oraz rozpalać ogniska. Przy parkingu znajduje się bezpieczny parking gdzie można zostawić samochód. Idealne miejsce do wyjścia na trasę.

Wyruszyłem i kierowałem się w stronę wsi Rekowo. Niewielka wioska, w której zauważyłem ładnie pomalowany przystanek autobusowy. W środku zarys Polski z wierszykiem „Kto Ty jesteś? – Polak mały”. Dzieciaki czekające na autobus mogą się nauczyć. W pobliżu charakterystyczny drogowskaz pokazujący którędy należy się udać do świetlicy, kaplicy czy nad jezioro. Poza tym cicho i spokojnie.
Wychodząc z wioski ruszyłem w stronę Garbna. Szlak wiódł przez pola oraz las. Ostatni odcinek pokonałem asfaltową jezdnią (powoli zaczynam się chyba przyzwyczajać do tej nawierzchni – mimo iż serdecznie nienawidzę marszu asfaltem). W Garbnie warto podejść do kościoła. Ciekawostką jest to, że to budynek ryglowy z wypełnieniem szachulcowym. Zazwyczaj kościoły miały wypełnienie cegłą. Nawet podczas remontów tego nie zmieniono. W promieniach słońca obiekt prezentuje się znakomicie. Zarówno bryła kościoła jak i obejście jest bardzo zadbane. Garbno to również wioska przez którą przechodzi szlak Pomorskiej Drogi Św. Jakuba. Charakterystyczna muszla pojawia się we wsi. Tym szlakiem poszedłem do Dadzewa. W tej miejscowości nie ma atrakcji, typowa wieś jakich wiele mijam na trasach. Pomaszerowałem w kierunku Jacinek. Idąc przez pola w oddali po lewej stronie widać było piękną aleję bukową. Jest to moim zdaniem jedna z najbardziej imponujących tego typu alei – polecam jeśli jeszcze ktoś nie miał okazji zobaczyć. Aleja to kilkaset buków znajdujących się na trasie Nacław – Jacinki.

Po minięciu Jacinek kierunek na południe do Rosochy. Jak się okazało droga niby prosta, ale można się zakręcić. Kiedy szedłem zadzwonił telefon. Podczas trwającej rozmowy przegapiłem rozstaje dróg i poszedłem w stronę Polanowa. Na szczęście droga tak mocno skręcała w lewo, że po przejściu około 300 metrów zorientowałem się, że należy zawrócić. To nie był jednak koniec „problemów” z właściwym kierunkiem. Po wejściu na dobry „tor” nagle droga się skończyła……. Ruszyłem przez pole i kolejny raz zabrakło drogi. Okazało się, że trasa trochę zarosła, a na pewnym odcinku po prostu zostało posiane zboże. Na szczęście udało się dotrzeć do Rosochy. Tam wita nas uśmiechnięta krowa (mural na fasadzie budynku gospodarczego). Poza tym widać było, że ostatnio zrobiono remont drogi i chodników. Od razu inaczej wioska wygląda. Warto podejść i zrobić zdjęcie głazu (obelisk), z czasów końca pierwszej wojny światowej.

Piękna asfaltowa droga prowadziła do Cetunia. Zanim wszedłem do wioski chwila odpoczynku na jeziorem Cetuńskim Wielkim. Można powiedzieć, że z tym nazewnictwem sporo problemów. Na mapie jezioro Wielkie. Nad jeziorem tabliczka informacyjna jezioro Cetuńskie Wielkie. Bądź człowieku mądry jaka jest właściwa nazwa? We wsi nieopodal jeziora znajduje się neogotycki pałac z drugiej połowy XIX wieku. Obecnie w tym obiekcie mieści się Dom Pomocy Społecznej. Podejść do samego obiektu nie można. Dostępu chroni brama. Cóż, nie było możliwości wejścia i poszedłem dalej.
Miałem dylemat, którędy iść dalej. Wybrałem opcję drogą polną i lasem do Karsinki. Malownicza trasa doprowadziła mnie do tej niewielkiej wioski. Można powiedzieć, że powróciłem na szlak Pomorskiej Drogi Św. Jakuba. Z Karsinki do Karsiny to już krótki, niespełna 2 kilometrowy odcinek. Przy wejściu do wsi od razu rzucają się w oczy drewniane rzeźby. To pozostałości po plenerze rzeźbiarskim zorganizowanym w maju 2013 roku. Dzieła te ustawiono koło ruin kościoła. Niestety z ruin kościoła niewiele już zostało. Późnogotycki obiekt został najprawdopodobniej zbudowany w XVI wieku. Po drugiej wojnie światowej kościół został opuszczony i popadał w coraz większą ruinę. Jeśli nie zostaną podjęte prace zabezpieczające to niestety ściany runą i pozostanie tylko trochę gruzu………….

Ostatni odcinek trasy to powrót z Karsiny do Osetna. Warto było się wybrać na tę około 28 kilometrową wycieczkę pieszą. Część szlaków była mi znana. Te odcinki, których nie miałem okazji poznać też mi się spodobały. Pogoda dopisała, zdjęcia zrobione. Zapisuję ślad szlaku do archiwum bo na pewno tam kiedyś wrócę.

Obecne nazwy miejscowości i ich przedwojenne niemieckie odpowiedniki:
Rekowo – Reckow
Garbno – Gerbin
Dadzewo – Datzow
Jacinki – Jatzingen
Rosocha – Rotzog
Cetuń – Zetthun
Szczerbin – Karlshof
Karsina – Karzin

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.