Trasa nr 5

Dodano 2 maja 2020 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

170424
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

Parczew – Laski – Pohulanka – Buradów – Tyśmienica – Gościniec(Lasy Parczewskie) – Makoszka – Plebania Wola – Stępków – Siedliki – Parczew

Wyjazd z Parczewa DW 813 w kierunku Ostrowa Lubelskiego. Pierwszą miejscowością na trasie są Laski, przez którą przejeżdżamy i docieramy do obrzeża Lasów Parczewskich. Między miejscowościami Pohulanka i Buradów na skraju lasu stoi pomnik Litwina majora Bogusława Ejtminowicza. Upamiętnia on miejsce jednej z bitew Powstania styczniowego.

Kilkaset metrów dalej w drodze do Gródka Szlacheckiego spotykamy ciekawa kapliczkę. Św. Kajetana - patrona chorych i cierpiących.


Wracamy na DW 813 i kierujemy się w stronę miejscowości Tyśmienica. Przy wyjeździe z miejscowości słabo zachowany cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej założony na miejscu dawnego cmentarza epidemicznego, obok lipy pomniki przyrody.

Po przejechaniu kolejnego kilometra skręcamy za znakiem w lewo w kierunku „Bobrówki”. Jedziemy groblą przez stawy hodowlane.

Warto zwrócić uwagę na ptaki wodne. Docieramy do lasu i szutrową drogą jedziemy na wprost. Po kilkunastu minutach docieramy do miejsca parkingowego i wiaty na miejscu dawnej leśniczówki „Gościniec”. Można tu rozpalić ognisko, przygotować i zjeść posiłek.

Przy wjeździe usytuowano obelisk upamiętniający przemarsz 27 dywizji piechoty AK z ostatnich dni II wojny światowej.

Ma tu też miejsce początek Ścieżki dydaktycznej „Bobrówka”. Przemierzając jej szlaki można podziwiać różne siedliska leśne, przepiękny staw Gościniecki, oraz meandry dzikiej rzeki Bobrówki.

Opuszczamy urokliwe miejsce i jedziemy polną drogą zwaną „gościńcem” lub używając historycznej nazwy „Traktem Królewskim". Dawniej droga ta łączyła Kraków z Wilnem
i wielokrotnie podróżował nią Król Władysław Jagiełło.

Przy wjeździe na trakt stoją trzy krzyże upamiętniające wydarzenia Powstania styczniowego. Drogą tą docieramy do ścieżki rowerowej przez Lasy Parczewskie i jedziemy do drogi publicznej łączącej Ochożę z Makoszką, skręcamy w lewo i jedziemy drogą do końca lasu. Skręcamy w prawo w drogę szutrową, którą dojeżdżamy do rezerwatu „Królowa droga”. Możemy tam zobaczyć starodrzew dębu naturalnego pochodzenia z pomnikowymi okazami dębu szypułkowego. Wracamy do Makoszki. Makoszka była osadą w królewskich lasach, w której mieszkali bartnicy, gajowi, zbieracze runa leśnego i ludzie zajmujący się wypalaniem popiołu i potażu. Miłośnicy koni znajdą gospodarstwo agroturystyczne –stadninę koni - dawną siedzibę carskiego nadleśnictwa. W kolejnej miejscowości Plebaniej Woli spotkamy ślady historii z czasów II wojny światowej – pomnik pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców wsi.

Z Plebaniej Woli kierujemy się do Stępkowa. W XVI wieku mieszkała tu drobna szlachta (zagrodowa). Ze Stępkowa przez Siedliki dojeżdżamy do Parczewa.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Poleski Park Narodowy
Poleski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poleskiego Parku Narodowego, zakres ograniczony linią miejscowości Kopina na południu, Hańska na wschodzie, Sosnowicy na północy i Rogoźna na zachodzie. Wydanie 2, 2017

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0