Trasa Miasteckie Jeziora Lobeliowe - 20.05.2020 r.

Dodano 21 maja 2020 przez plik GPX
Trasa Miasteckie Jeziora Lobeliowe - 20.05.2020 r.
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

173175
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.0
 • Dystans: 22,4 km
 • Czas trwania: 4 h 43 min
 • Średnia prędkość: 4,73 km/h
 • Przewyższenie: 83 m
 • Suma podejść: 251,8 m
 • Suma zejść: 254 m
 • Data: 20 maja 2020
 • Lokalizacja: Miastko
985336
Głaz narzutowy.
Pomnikowy głaz narzutowy. Nieożywiony pomnik przyrody
985337
Rezerwat przyrody jezioro Orle
Jezioro Orle - jezioro lobeliowe w obszarze "Miasteckich jezior lobeliowych".
985338
Rezerwat Przyrody Jezioro Orle
985339
Rezerwat przyrody jezioro Orle
Tablica informacyjna
985340
Miasteckie Jeziora Lobeliowe
Tablica informacyjna.
985341
Jezioro Kamień
Lobeliowe jezioro Kamień
985342
Rezerwat Przyrody Jezioro Kamień
Lobeliowe jezioro Kamień.
985343
Lubkowo
985344
Źródło rzeki Brdy.
Na wysokości 180 m.n.p.m. znajduje się źródło rzeki Brdy (lewy dopływ Wisły).
985345
Niebieski szlak pieszy.
Czasami odnosi się wrażenie jakby nikt tędy nie przechodził. Oznakowania szlaku widoczne.
985346
Szlak pieszy niebieski i zielony
985347
Na szlaku
Piękne krajobrazy, panoramy
985348
Wiadukt kolejowy
Wiadukt na trasie nieistniejącej już linii Lębork - Miastko
985349
Wiadukt kolejowy
Wiadukt kolejowy na trasie nieistniejącej już linii kolejowej Miastko - Bytów
985350
Nie połowisz
985351
Miejsce odpoczynku
Miejsce odpoczynku + tablica informacyjna na temat linii kolejowej.
985352
Podmokłe tereny
985353
Miasteckie Jeziora Lobeliowe
OPIS TRASY Z MOJEGO BLOGA

Piękna słoneczna pogoda sprzyja pieszym wędrówkom. Coraz większy problem sprawia mi jaką trasę wybrać? Tu byłem, tam byłem, tam mi się nie chce jechać i tak w kółko…………. Trzeba było się jednak zdecydować gdzie kolejna trasa. Tym razem „padło” na okolice Miastka. W pobliżu tego niewielkiego miasteczka w województwie pomorskim jest sporo ciekawych tras. Podróż samochodem z Koszalina zajmuje niecałą godzinę (Koszalin – Miastko ok. 65 km). Po przybyciu na miejsce wymarszu zazwyczaj ciężko znaleźć bezpieczne miejsce gdzie można zostawić samochód. Tym razem bez problemu udało się zaparkować. Miałem wrażenie, że w Miastku jest sporo parkingów i miejsc............. ale, ale ja nie o parkingach miałem pisać.
Jak wyglądała trasa? Wyruszyłem ulicą Marii Konopnickiej szlakiem „Krainy lasów i jezior” (oznakowanie niebieskie). Szlak ten pokrywał się na pewnym odcinku ze szlakiem „Krajobrazów młodoglacjalnych (oznakowanie zielone). Początek trasy to piękne krajobrazy i panoramy. Liczne oczka wodne, soczysta zieleń łąk, pola obsiane zbożem, nieliczne domostwa. Po drodze mijałem osady Węgorzynko, Przęsin i kierowałem się w stronę dwóch jezior: Kamień i Orle. Przed dotarciem do jezior szlak, mimo iż dobrze oznakowany sprawiał wrażenie jakby dawno nikt nim nie szedł. Częściowo zarośnięty, ale bez problemu dało radę przejść. Po wyjściu na drogę asfaltową zauważyłem przy drodze potężny głaz narzutowy. Jest to pomnik przyrody nieożywionej (na zdjęciu pod wpisem).
Wspomniane powyżej jeziora to jeziora lobeliowe, które swoją nazwę zawdzięczają roślinie lobelii jeziornej. Warto dodać, że są to bardzo czyste zbiorniki wodne i znajdują się jedynie w północno – zachodniej części Polski. Oczywiście zrobiłem kilka zdjęć. Była też okazja do krótkiego odpoczynku na powalonym pniu drzewa.
Kolejny etap wędrówki w kierunku Lubkowa i rezerwatu jezioro Smołowe. Tutaj mała niespodzianka bowiem na wysokości jeziora zauważyłem tabliczkę, na której był napis mówiący o tym, że w tym miejscu na wysokości 180 m.n.p.m. znajduje się źródło rzeki Brdy (długość rzeki 238 km) – przyznaję się bez bicia, że nie miałem pojęcia gdzie znajduje się źródło tej rzeki. Brda jest lewym dopływem Wisły i wpada do królowej polskich rzek w pobliżu Bydgoszczy.
Przechodząc przez wieś Lubkowo schodzę na inny szlak żeby dojść z powrotem do Miastka. Wybieram szlak po dawnej linii kolejowej (Łeba – Lębork – Bytów – Polanów). Początek tej części trasy niezbyt ciekawy ponieważ trzeba iść jakby w wąwozie, po lewej i po prawej stronie usypane wały. Kolejna część trasy zdecydowanie ciekawsza jeśli chodzi o walory widokowe. Przejście jest na usypanym wale, na którym ułożone było torowisko. Po drodze zachowały się charakterystyczne wiadukty kolejowe.
Po przejściu około 23 kilometrów powracam do punktu wyjścia. Mimo odległości nie czuję zmęczenia. Trasa lekka, łatwa i przyjemna. Polecam wszystkim piechurom ceniącym sobie ciszę, spokój i piękno otaczającej przyrody.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Ziemia Bytowska - cz. zachodnia
Ziemia Bytowska - cz. zachodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Powiatu Bytowskiego. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, gastronomie, granice obszarów chronionych. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i konnych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0