trasa Kraków Lanckorona, ze spacerkiem po Lanckoronie

Dodano 12 grudnia 2010 przez Garmin
trasa Kraków Lanckorona, ze spacerkiem po Lanckoronie
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1311
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Motocykl
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.7
 • Dystans: 64,1 km
 • Przewyższenie: 357,61 m
 • Suma podejść: 493,64 m
 • Suma zejść: 778,67 m
 • Data: 22 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Lanckorona
2384
DSCN3129.png
widok na Górę Lanckorońską
2385
ryneczek.png
ryneczek w Lanckoronie
2386
tablica.png
tablica przed ruinami zamku
2387
widoki.png
widoki na okolicę
2388
DSCN3148.png
zabytkowe drewniane domy w Lanckoronie
2389
DSCN3138.png
ruiny zamku
Wycieczka po wioskach polożonych na południe Krakowa. Zaczynamy swoją podóż w Krakowie i udajemy się w kierunku Lanckorony. Miejscowości letniskowej, znanej głównie w kręgach artystycznych. Gościła tu cała plejada znanych polskich malarzy artystów, reżyserów, pisarzy i innych znakomitości. Lanckororona nazywana jest płucami Krakowa, nie ma tu bowiem smogu czy zgiełku ruchu ulicznego, polożona jest na zboczu Góry Lanckorońskiej 550 m.n.p.m. z którego można zobaczyć Klasztor na Bielanach, Kalwarię Zebrzydowską, Babią Górę Beskidu Żywieckiego.Wieżdżamy do niej od strony wsi Brody skręcając w prawo, póżniej w lewo, drogą kierując się w górę. Po 3 km malowniczych serpentyn (gdzie coroku odbywa się rajd krakowski). Znajduje się tu kompleks leśny z licznymi polanami, polami, poprzecinany licznymi wąwozami z ostrymi stokami i głębokim dnem, w którym płyną potoki o górskim charakterze. Droga ta doprowadza nas do urokliwyego ryneczku, gdzie zachowały się XIX wieczne drewniane domy. Lanckorona jest stosunkowo małą miejscowością i jej zwiedzeni nie zajmuje dużo czasu. Najbardziej czasochłonne jest dotarcie do ruin zamku, znajdujących się na szczycie góry. Droga jest długa, kręta i dość mozolna, a na szczycie czeka nas… rozczarowanie. Ruiny zamku nie przedstawiają się imponująco. Podczas wędrówki ku ruinom spotykamy po drodze zabytkowy kościół Jana Chrzciciela, Nasyciwszy oczy pięknymi widokami i odkrywszy tajemnice zamku lanckorońskiego, wybieramy się na wędrówkę alejkami i ścieżkami spacerowymi w masywie leśnym Góry Lanckorońskiej. W wyborze trasy pomaga nam umieszczona na polanie pod ruinami tablica informacyjna z planem oznakowanych tras spacerowych. Najczęściej wybieranym wariantem jest spacer dwiema trasami okrążającymi Górę Lanckorońską - Aleją Zakochanych (kolor zielony) i Aleją Cichych Szeptów (kolor żółty). Taki spacer zajmuje ok. 55 min. Amatorzy przyrodniczych atrakcji bardzo często wybierają też trasy Na Moczary (kolor niebieski) i Do Dawnego Kamieniołomu (kolor brązowy), która łączy się z Dawnym Traktem Królewskim (kolor czerwony).
Aby się znaleźć na Alei Zakochanych, schodzimy z polany pod ruinami zamku w kierunku południowo-zachodnim trasą oznakowaną kolorem zielonym, mijamy pensjonat Pod Zamkiem i wchodzimy w układ leśny. Trasa wiedzie przez las wśród jodeł, modrzewi, sosen, gdzieniegdzie urozmaicony dębami, bukami, i jesionami. Spotkania ze zwierzętami leśnymi nie należą do rzadkości. Aleja Zakochanych doprowadza nas do altanki z ławkami i stołem biwakowym. Nasze popołudnie Lanckoronie dobiega końca na smacznej szarlotce i herbacie w Galerii, tuż obok pracowni ceramicznej. Z niechęcią wracamy do domu po tak uroczym dniu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Makowski
Beskid Makowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0