Trasa Kluczewo - Czarnkowie - Bolegorzyn - Kluczewo 16.05.2020 r.

Dodano 17 maja 2020 przez plik GPX
Trasa Kluczewo - Czarnkowie - Bolegorzyn - Kluczewo 16.05.2020 r.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

172503
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

982110
Kościół w Kluczewie.
XIX - wieczna neogotycka świątynia. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki.
982111
Woda
Działające ujęcie wody.
982112
Teren przy kościele.
Niedawno zagospodarowane miejsce przy kościele.
982113
Cmentarz w Brzezince
Niewielki XIX-cmentarz ewangelicki. Niewiele z niego zostało. Powoli zarasta.
982114
Brzezinka
Teren prywatny z niewielkim jeziorem.
982115
Zamknięta droga?
Pomimo, że na tej drodze przebiega szlak rowerowy ktoś próbuje zamknąć drogę. Czy legalnie?
982116
W drodze do Czarnkowie.
Na trasie mnóstwo łąk ogrodzony tzw. elektrycznym pastuchem.
982117
Na rozstaju dróg.
Przejście na czarny szlak pieszy. Szlak przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego.
982118
Kościół w Czarnkowie
Neoromański kościół w Czarnkowie z XIX - wieku.
982119
Dzwonnica przy kościele.
Drewniana konstrukcja.
982120
Drawski Park Krajobrazowy
982121
Dostrzegalnia
48-metrowa wieża obserwacyjna w pobliżu Wolej Góry (219 m.n.p.m.)
982122
Lokalizowanie pożaru.
Tablica informacyjna
982123
Pożary lasu
Tablica informacyjna
982124
Wzgórza Czarnkowskie
Tablica informacyjna
982125
Zakaz wstępu
Takie tabliczki pojawiły się niedawno.
982126
Śmietnik
Zastanawia mnie zawsze komu tak daleko w las chciało się jechać żeby wyrzucić śmieci..............
982127
Konie
982128
Muzeum PGR-u
Jedyne w Polsce muzeum PGR-u. Otwarte zostało w 2008 roku.
982129
Punkt gastronomiczny?
Niektórzy to mają pomysły ;)
982130
Zatoka Kluczewska
Zatoka jeziora Drawskiego.
982422
Budownictwo ryglowe.
Stary dom ryglowy, wypełnienie szachulec. Widać, że ktoś rozpoczął remont?
982423
Piwniczka?
Kilka tego typu piwniczek można spotkać w Bolegorzynie, kierunek Warniłęg.
982424
Łąka
Sporo łąk na trasie.
OPIS TRASY Z MOJEGO BLOGA

Sobotnią wędrówkę zaplanowałem po szlakach Drawskiego Parku Krajobrazowego. Rankiem wyjechałem samochodem z Koszalina, aby na godzinę 9.00 dojechać do Kluczewa. Niewielka wioska, w której znajduje się XIX-wieczny neogotycki kościół. Warto zwrócić uwagę na szczyt świątyni od strony prezbiterium gdzie mieści się bocianie gniazdo. Podobno od 60 lat rokrocznie przybywa tam para bocianów. Tym razem nie zauważyłem aby było ono zajęte. Może w tym roku bociany nie przyleciały?

Z Kluczewa wyruszyłem w stronę miejscowości Brzezinka (Lehmanningen). Po drodze zajrzałem na przedwojenny ewangelicki cmentarz. Niestety z roku na rok coraz bardziej zaniedbany i zniszczony. Na środku cmentarza, zniszczona, charakterystyczna tablica nagrobna. Po drugiej stronie widok zgoła odmienny, piękna łąka i krajobraz – świetne miejsce do zrobienia dobrych zdjęć. W osadzie jest jeszcze kilka zabudowań. Szczególną uwagę zwraca na siebie potężny budynek wykonany z kamienia. Wygląda jak dawny budynek gospodarczy. Trudno jednak powiedzieć cóż tam się dzisiaj znajduje. Widać, że ktoś tam gospodaruje. Poza budynkami nie sposób nie przyjrzeć się potężnym, starym drzewom, wśród nich lipy, dęby.

Wychodząc z Brzezinki i kierując się w stronę wsi Czarnkowie okazuje się, że droga zamknięta. Dziwna sytuacja bowiem jest to trasa szlaku rowerowego (oznakowanie niebieskie). Pytanie kto i dlaczego próbuje zamknąć drogę? Nie sądzę aby gmina o tym wiedziała. Trzeba przejść trochę bokiem, ale udaje się dotrzeć do Czarnkowie (Alt Liepenfier). Jest to dosyć rozległa wioska. Trudno powiedzieć gdzie jest jej centrum. Zapewne przy kościele. Niewielka neoromańska budowla z drugiej połowy XIX-wieku, a obok niej drewniana dzwonnica.
Kolejny etap wędrówki to przejście w kierunku Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego Wzgórza Czarnkowieckie gdzie znajduje się dostrzegalnia (48 – metrowa wieża obserwacyjna). Droga prowadzi czarnym szlakiem przyrodniczym Drawskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze piękne stare dęby. Po przejściu kilku kilometrów jestem pod dostrzegalnią, która zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie Wolej Góry (219 m.n.p.m.) – jednego z największych wzniesień Pojezierza Drawskiego. Z tarasu obserwacyjnego doskonale widoczna jest cała Szwajcaria Połczyńska oraz Panorama Pojezierza Drawskiego, wraz z jej największym zbiornikiem na Pojezierzu – Jeziorem Drawskim. Niestety tym razem nie było możliwości wejścia na taras widokowy. Może następnym razem się uda. Przy dostrzegalni jest też miejsce do odpoczynku, z którego skorzystałem, aby odpocząć chwilę przed dalszą wędrówką.

Po przerwie powrót na szlak. Tym razem droga do wsi Czarnkowie prowadziła Szlakiem Solnym (szlak pieszy – oznakowanie czerwone). W międzyczasie pogoda się trochę zmieniła. Wiał dosyć mocny wiatr co na otwartej przestrzenie raczej nie pomagało w wędrówce. Po zejściu ze szlaku solnego i przejściu przez Czarnkowie powróciłem na szlak przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego. Kolejny raz zaskoczenie bowiem ktoś próbuje zagrodzić drogę, ustawiając tabliczki, że wstęp i wjazd zabroniony. Naprawdę muszę sprawdzić czyja jest ta droga, tym bardziej, że prowadzi nią oficjalny szlak pieszy. Nie zastanawiając się dalej na tym problemem poszedłem w stronę Bolegorzyna. Po drodze piękne łąki, krajobrazy oraz mnóstwo pasących się koni.

W Bolegorzynie od 2008 roku działa jedyne w Polsce muzeum PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne). Również i tutaj zmiany. Z głównego budynku zniknęły hasła nawiązujące do czasów PRL-u. Za budynkiem natomiast niezmiennie znajduje się wystawa dawnego sprzętu rolniczego. Po wyjściu z wioski kierowałem się nad zatokę Kluczewską na jeziorze Drawskim. Warto dodać, że jest to 3 w Polsce jezioro jeśli chodzi o największą głębokość. Według różnych źródeł wynosi ona od 79 do 83 metrów. Krótki postój na pomoście na jeziorze i czas wracać do Kluczewa. Znad zatoki to już niewielki odcinek.

Trasa liczyła około 21 kilometrów. Była to kolejna wędrówka tymi szlakami. Miałem okazję maszerować: wiosną, latem, jesienią…………. Pora jeszcze wyruszyć zimą. Naprawdę warto ze względu na urozmaicony teren – łąki, pola, lasy, jeziora, oczka wodne, niewielkie wzniesienia.

Polecam ścieżki i szlaki na terenie Drawieńskiego Parku Krajobrazowego.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pojezierze Drawskie część zachodnia
Pojezierze Drawskie część zachodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmująca zachodnią część Pojezierza Drawskiego, obszar do Czaplinka na wschodzie (gminy: Barwice, Borne Sulinowo, Czaplinek, Okonek, Szczecinek). Na mapie uwględnione zostały informacje niezbędne turyście. Są tu: zabytki, baza noclegowa,...

Mapa Pojezierze Drawskie
Pojezierze Drawskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Pojezierza Drawskiego. Mapa zamknięta jest na wschodzie przez Jezioro Dołgie, na zachodzie zaś przez Łobez. Zaznaczono tu informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.