Trasa dla fanów przyrody

Dodano 8 lipca 2021 przez plik GPX
Trasa dla fanów przyrody
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

218886
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 36,1 km
  • Przewyższenie: 38 m
  • Suma podejść: 271 m
  • Suma zejść: 271 m
  • Lokalizacja: Koszalin
1236815
kozdrowka-cf5aa7a7-57bf-4171-91b8-8a3e9451c766
1240806
Forum Koszalin
Forum Koszalin – 4-kondygnacyjne centrum handlowe w Koszalinie, oddane do użytku 27 listopada 2008 r. Znajduje się przy ulicy Ignacego Paderewskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Gnieźnieńskiej. W centrum znajduje się 128 lokali handlowych oraz 6-salowe Multikino. GODZINY OTWARCIA Pon. - Sob.: 09:00 - 21:00 Niedz.: 10:00 - 20:00
1240807
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk Stanisława Paszkiewicza
Muzeum to (będące oddziałem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie) koniecznie musi odwiedzić każdy pasjonat militariów. Zlokalizowane jest ono na terenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. W swoich zasobach posiada wiele unikalnych eksponatów. Począwszy od elementów umundurowania, poprzez systemy rakietowe czy systemy artylerii rakietowej. Jednak dla wielu odwiedzających najciekawsze są samoloty np. witająca gości Polska Iskra TS-11 w malowaniu morskim oraz JAK-40, który jeszcze nie tak dawno obsługiwał połączenia lotnicze na zlecenie Polskiego rządu będąc użytkowanym przez rozwiązany już 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego.

Większość eksponatów dostępna jest dosłownie na dotknięcie ręki, zaś na pokład JAK-a można wejść, aby poczuć się jak pasażer VIP. Warta zobaczenia jest stała wystawa o nazwie „Historia polskiej broni przeciwlotniczej”.


Muzeum czynne jest w piątki, soboty oraz niedziele od godziny 10 do 16.
Wstęp do muzeum jest płatny.
1240808
Jezioro Lubiatowskie
Jedno z tych miejsc, które dla wielu mieszkańców Koszalina do dziś pozostaje dość tajemnicze. Wszystko za sprawą statusu rezerwatu przyrody który został utworzony tutaj już w roku 1956 (w 2007 roku na nowo wyznaczono jego granice, aktualnie rezerwat zajmuje ponad 370 ha).
Status rezerwatu sprawia, że ingerencja człowieka jest tutaj mocno ograniczona, dzięki czemu teren jezior Lubiatowskich (bo tak naprawdę są 3 jeziora Lubiatowo Północne, Lubiatowo Południowe, Lubiatowo Wschodnie) jest bezpiecznym terenem lęgowym dla rzadko spotykanych, chronionych lub zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków wodno-błotnych.

Spotkać tutaj można stale ponad 35 gatunków ptaków, zaś podczas swojej migracji rezerwat odwiedza dodatkowo 48 gatunków. Przy odrobinie szczęścia (i najlepiej przy pomocy lornetki) zobaczymy tutaj np. Bociana Czarnego, płochliwego Derkacza, Perkoz dwuczuby.

Piękny widok na panoramę Jeziora Lubiatowskiego możemy ujrzeć ze wzniesienia na ul. Lubiatowskiej w Koszalinie.
1240809
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Czapla Góra”
Unikalne miejsce oficjalnie utworzone w 2000 roku przez Nadleśnictwo Manowo dla promowania celów edukacyjnych z zakresu działań i funkcjonowania gospodarki leśnej. Ścieżka ma długość ok. 0,5 km i położona jest na zboczu Czaplej Góry, gdzie znajduje się kolonia lęgowa Czapli Siwej. Początek ścieżki znajduje się tuż za siedzibą nadleśnictwa. W przebiegu ścieżki znajdziemy różny drzewostan, jednak uwagę zwracają i wyróżniają się dęby. Cele edukacyjne realizują liczne tablice informacyjne. Na terenie ścieżki znajduje się także miejsce do odpoczynku oraz do organizacji ogniska. Zwiedzanie ścieżki jest bezpłatne.
1240810
„Kozdrówka” – malowniczo położona droga przez las
„Kozdrówka” to potoczna nazwa jednej z najciekawszych tras rowerowych w regionie. Jest to utrzymana w idealnym stanie, asfaltowa droga przeciwpożarowa na której obowiązuje całkowity zakaz ruchu samochodów (z wyjątkiem Administracji Lasów Państwowych) Droga położona jest w lesie pomiędzy Manowem a Strzekęcinem, jej ponad 10 km odcinek pokonujemy w kompletnej ciszy z dala od zgiełku – otaczają̨ nas tylko odgłosy lasu. W przebiegu drogi organizowane były np. zawody sportowe indywidualnej jazdy na czas o nazwie „Manowska Czasówka”. Co ciekawe droga powstała w pod koniec lat 70’tych i wg. opowieści powstała na zlecenie sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Koszalinie Władysława Kozdry, który w okolicy posiadał swoją posiadłość – stąd wywodzi się właśnie nazwa „Kozdrówka”.
1240811
Jezioro Czarne
Jedno z mniejszych (8,2 ha) jezior w okolicy Koszalina. Malowniczo położone w otoczeniu lasów oraz torfowisk. Jednak zdecydowanie jest to ulubione miejsce wypoczynku dla wielu mieszkańców regionu. Czysta woda, piękna okolica i dobry dojazd sprawiają, że Jezioro Czarne jest chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców podczas dni wolnych od pracy czy szkoły. Miejsce jest idealne na zorganizowanie grilla z rodziną czy przyjaciółmi. Znajduje się tutaj niestrzeżone kąpielisko. Jedną z „atrakcji” jeziora jest fakt, występowania tutaj pokładów leczniczej borowiny, która w naturalny sposób zabarwia wodę na brązowy kolor. Na początku XXI w pojawił się pomysł utworzenia tutaj Rezerwatu Przyrody „Torfowiska i Bory Bagienne nad Jeziorem Czarnym”. To świadczy o wyjątkowości tego miejsca – warto tutaj przyjechać.
1240812
Bursztynowy Pałac w Strzekęcinie
Bursztynowy Pałac to bez wątpienia perła turystyczna naszego regionu. Został on zbudowany przez ród rodziny von Kamecke, tak aby swoją bryłą przypominał obronny zamek. Powstał na przełomie XIX i XX wieku i łączy wyjątkowe cechy stylu romantycznego oraz neorenesansowego. W 1921 (inna wersja mówi, że był to rok 1935) w okolicy Pałacu Bursztynowego (co ciekawe - jako prezent ślubny dla syna) zbudowano także kolejny obiekt - Biały Pałac. Bursztynowy Pałac otacza wyjątkowy zabytkowy park, jest tutaj także staw parkowy. Niewiele brakowało, aby to wyjątkowe miejsce podzieliło smutny los innych tego typu obiektów i popadło w ruinę. Po wojnie obiekt trafił w ręce państwowe. Zorganizowano w nim Państwowe Gospodarstwo Rolne, a później ośrodek wypoczynkowy i internat. Wraz z upadkiem PRL kompleks był już o krok od popadnięcia w całkowitą ruinę. Na początku lat 90 Bursztynowy Pałac trafił w prywatne ręce i ogromem pracy został pieczołowicie odrestaurowany. Dziś bursztynowy Pałac pełni rolę pięknego hotelu i swoimi wnętrzami cieszy oczy gości z całego świata. Koniecznie musisz go zobaczyć.
1240813
Biały Pałac w Strzekęcinie
Eklektyczny Biały Pałac w Strzekęcinie został zbudowany w 1921 (inna wersja mówi o roku 1935 i taka data umieszczona jest na budynku) jako prezent ślubny dla syna ówczesnych właścicieli kompleksu. Majątek rodu von Kamecke, tak jak wiele innych dworków i pałaców w regionie spotkał podobny los. Biały Pałac został zajęty przez wojsko i na chwilę stał się siedzibą Gieorgij Żukowa - marszałka Związku Radzieckiego, jednego z kluczowych dowódców Armii Czerwonej podczas II wojny światowej. W późniejszym zaś okresie mieściły się w nim biura PGR. Obiekt wraz z upływem lat popadał w ruinę. W latach 90 tych obiekt trafił w ręce prywatnego inwestora, który przywrócił pałacowi jego dawny blask. Będąc pobliżu Białego Pałacu warto zobaczyć znajdująca się także obok zabytkową wieżę ciśnień.
1240814
Kościół w Konikowie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Świątynia ta powstała w połowie XIV w. jednakże obiekt, który dziś możemy podziwiać nie jest dokładnie tym samym, który wówczas powstał. Budynek kościoła przez setki lat ulegał zniszczeniom i odbudowany został dopiero w 1852 roku (wtedy też dobudowano wieżę).

Warto zwrócić szczególną uwagę na średniowieczne elementy architektoniczne tj. dolna część wieży oraz prezbiterium w części ołtarzowej. Innym ciekawym elementem charakterystycznym dla tej pieczołowicie wykonanej świątyni jest fragment pochodzący z epoki gotyku. Są to umieszczone poniżej gzymsu nad oknami ozdobne ceramiczne płytki z motywami kwiatowymi składające się w jedną spójną całość. Co ciekawe takie same elementy spotkać można w Kościele N.M.P. w Białogardzie.

Kościół powstał jako świątynia katolicka, jednak od XVI w. służył Protestantom. Dopiero w roku 1981 dzięki staraniom kard. Ignacego Jeża kościół ponownie służy społeczności katolickiej.
1240815
„Moto Park” Koszalin - Ośrodek Sportów Motorowych
Opis Choć moto park w Koszalinie kojarzy się głównie z zawodami kartingowymi, to dziś na torze w Koszalinie trenować można wszelkie sporty motorowe. Odbywają się tutaj zajęcia z doskonalenia technik prowadzenia pojazdów, czy kursy motocyklowe.

Najbardziej widowiskowe są oczywiście pokazy kaskaderskie oraz zawody związane z driftowaniem, czyli prowadzeniem samochodu tak aby w sposób kontrolowany wprowadzać auto w poślizg, podczas pokonywania zakrętów.

W moto parku znajdziesz zarówno tor asfaltowy jak i terenowy.
Trasa przygotowana specjalnie dla fanów przyrody. Rezerwat Lubiatowo, las w okolicy Manowa, droga przez „Kozdrówkę” oraz urocze jezioro Czarne – wszystkie te miejsca są wyjątkowo ładne i wszystkie można podziwiać podczas jazdy właśnie tą trasą. Kto wie, może to idealny pomysł na wyjazd piknikowy? Należy jednak pamiętać, że dystans ok. 35 km musimy pokonać rowerem, który poradzi sobie z jazdą po leśnych i polnych ścieżkach.
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.