Trasa 12_06_2020 15:49

Dodano 12 czerwca 2020 przez aplikację Android
Trasa 12_06_2020 15:49
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

176101
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.7
  • Dystans: 47,1 km
  • Czas trwania: 4 h 51 min
  • Średnia prędkość: 9,7 km/h
  • Przewyższenie: 143 m
  • Suma podejść: 1 431,57 m
  • Suma zejść: 1 436,37 m
  • Data: 12 czerwca 2020
1000850
12_06_2020_11_34_57
1000852
most
1000854
Kościół Mokobody
Parafia Świętej Jadwigi w Mokobodach. Wewnątrz wyróżnia się sposób przykrycia części centralnej dwoma kopułami, wzniesionymi jedna nad drugą; w niższej zastosowano obszerny okulus, poprzez który rozpościera się widok na podniebne kopuły wyższej. Oryginalnie została zaprojektowana również fasada, w której wgłębny portyk akardowy wraz z surowym ryzalitem nadają budowli monumentalny charakter. Zastosowanie przejrzystego planu, oryginalnego zastosowania fasady a nade wszystko wieloczaszowych kopuł, stawia budowlę mokobodzką wśród najlepszych klasycystycznych kościołów centralnych w Polsce

Wśród wyposażenia kościoła znajduje się wiele cennych obiektów, do których zalicza się: obraz Matki Bożej Budzieszyńskiej z XVII w., obraz „Chrystus Nauczający” z końca XVIII wieku, przypisywany Franciszkowi Smuglewiczowi; obraz „Hołd Pasterzy” z XIX wieku, autorstwa Piotra le Bruna; model kościoła mokobodzkiego, wykonany w 1793 roku przez Ja­kuba Kubickiego; rzeźby ewangelistów św. Jana i Łukasza, z XVIII wieku, wykonane przez Macieja Polejowskiego – jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich doby rozwiniętego baroku.
1000856
Kaplica rzymskokatolicka
W kościele pw. św. Jadwigi w Mokobodach znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Budzieszyńskiej, przeniesiony z Budzieszyna na podstawie dekretu wydanego 24 października 1819 r
.
Budowę obecnego, murowanego, neoklasycystycznego kościoła w Mokobodach rozpoczął ks. Żebrowski w 1792 r. Fundatorem był Jan Onufry Ossoliński. Kościół został wybudowany wg. czterokrotnie pomięszonego projektu Jakuba Kubickiego. Projekt był wyróżniony w konkursie ogłoszonym przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na świątynię - wotum za uchwalenie Konstytucji 3 maja. Ze względu na śmierc fundatora, budowe dokończono w 1819 r. Kościół został konsekrowany przez Bpa Marcelego Gutkowskiego w 1837 r.
1000858
Sanktuarium Maryjne
1000861
Droga krzyżowa
1000864
Budzieszyn
Miejscowa tradycja wiąże początki kultu Matki Boskiej z Budzieszyna z XII-wieczną legendą-historią cudownego obudzenia żołnierzy polskich przez nadzwyczajny blask bijący od wizerunku Madonny z Dzieciątkiem, dzięki któremu polski obóz został uratowany przed podstępnym napadem Jadźwingów. Stąd taż wywodzi swoją etymologię nazwa miejscowości Budzieszyn, która nosiła pierwotnie nazwę „Zbuszisyn” (zbudzić synów), a następnie „Budzisin” I obecnie Budzieszyn.
1000867
źródełko sanktuaryjne
Jako wyraz wdzięczności okolicznych mieszkańców za ocalenie od zniszczeń faszystowskich, wybudowali oni grote z figurą Matki Bożej Budzieszyńskiej. Pracami kierował ks. Wiktor Sopyła, więzień obozów hitlerowskich. Dał w ten sposób dowód wdzięczności za przeżycie w obozie.
Do Budzieszyna przybywaja rzesze wiernych. Chorzy, szczególnie z problemami z wzrokiem,leczą się wodą z cudownego źródełka. Nieraz dokonuja się cuda uzdrowienia za przyczyną Bożą.
Obok cudownego źródełka, na miejscu ołtarza polowego wojsk polskich z czasów walk z Jaćwingami, ks. Jan Urban wybudowal ołtarz z kamienia. W ołtarzu umiescił kopię Cudownego Obrazu. W dolnej części znajduje się tablica umieszczona przez żołnierzy Armii Krajowej.upamiętniajaca walki partyzanckie w okolicy.
Przy drodze prowadzącej z Źródełka do Kościoła, znajdują siię stacje różańca fatimskiego, wykonane wg. pomysłu ks. Jana Urbana. Stacje rozpoczynają się od pięknej figurki Matki Bożej Fatimskiej.


Do Mokobód, gdzie znajduje się cudowny obraz w ostatnią sobotę miesiąca z siedleckiej katedry przybywają nocne piesze pielgrzymki.

Obok cudownego źródełka, na miejscu ołtarza polowego wojsk polskich z czasów walk z Jaćwingami, ks. Jan Urban wybudowal ołtarz z kamienia. W ołtarzu umiescił kopię Cudownego Obrazu. W dolnej części znajduje się tablica umieszczona przez żołnierzy Armii Krajowej.upamiętniajaca walki partyzanckie w okolicy.
Przy drodze prowadzącej z Źródełka do Kościoła, znajdują siię stacje różańca fatimskiego, wykonane wg. pomysłu ks. Jana Urbana. Stacje rozpoczynają się od pięknej figurki Matki Bożej Fatimskiej.
1000869
Świniary
Najwyższe wzniesienie powiatu siedleckiego-201.8m. npm.
1000872
sklep
1000873
rzeka Liw
1000874
Pola
1000875
Dolina Liwca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta