Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek południowy (TTR-S)

Dodano 17 grudnia 2010 przez Garmin
Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek południowy (TTR-S)
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1317
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.7
 • Dystans: 270 km
 • Czas trwania: 27 h 20 min
 • Średnia prędkość: 9,86 km/h
 • Przewyższenie: 237,19 m
 • Suma podejść: 1 039,53 m
 • Suma zejść: 903,37 m
 • Data: 15 września 2010
 • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Poznań - Siemianice
1351
DSC00908.png
Miłosław - Bażantarnia

MIŁOSŁAW - późnogotycki kościół św. Jakuba z 1 poł. XVII w., rozbudowany w pocz. XX w. Dawny neogotycki kościół ewangelicki z 2 poł.XIX w., w nim - Muzeum Ziemi Miłosławskiej. XIX - wieczny park krajobrazowy w stylu francuskim. Neorenesansowy pałac Mielżyńskich z XIX w., niedaleko - najstarszy na ziemiach polskich pomnik Juliusza Słowackiego (1899 r.). W pobliskiej Bażantarni - dawny zameczek myśliwski z poł. XIX w.
1352
DSC00918.png
Czeszewo - kościół
1353
DSC00956.png
ŻERKÓW - miejscowość turystyczna o wybitnie wyżynnym charakterze. Dawny, neobarokowy kościół ewangelicki z 1904 r., obecnie nieczynny. Barokowy kościół św. Stanisława z 1 poł. XVIII w. z bogatym rokokowym wyposażeniem. W miejskim parku ośrodek profilaktyczno-rehabilitacyjny z wybudowanym w czasie okupacji basenem kąpielowym.
1354
DSC00972.png
Pogorzelica - prom
1355
DSC03146.png
KALISZ -miasto, uważane za najstarsze w Polsce od chwili odkrycia nazwy "Kalisia" w materiałach pisanych z II w. n.e., autorstwa uczonego Klaudiusza Ptolemeusza. Pierwotnie osada handlowa na Szlaku Bursztynowym; w Polsce Piastów jeden z największych grodów w kraju; prawa miejskie od 1257 r. Do II wojny światowej duże wpływy protestantyzmu i judaizmu. Rozkwit handlowy miasta w XV i XVI w. Wraz z powstaniem Księstwa Warszawskiego - kolejny okres rozwoju, przerwany dopiero totalnym zniszczeniem miasta przez wojska pruskie w 1914 r. Pozycje obowiązkowe do zwiedzenia: Główny Rynek z ratuszem, sanktuarium św. Józefa, katedra św. Mikołaja, teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, baszta "Dorotka" z fragmentem murów obronnych, najstarszy w Polsce park miejski, zespoły klasztorne: franciszkański i jezuicki (ten ostatni z największą w Europie polichromią iluzjonistyczną w Europie oraz zabytkowy cmentarz, usytuowany za dawną miejską rogatką.
TRANSWIELKOPOLSKA TRASA ROWEROWA - ODCINEK POŁUDNIOWY

Dystans: 280 km
Trudność: ogólnie łatwo przejezdna, w przeważającej części drogi asfaltowe; umiarkowanie trudne, piaszczyste odcinki pomiędzy Turskiem i Gołuchowem oraz Antoninem i Ostrzeszowem, wymagające podjazdy do Żerkowa, pod Bałczynę i Kobylą Górę.
Oznakowanie: jednolicie zielone, zgodne ze standaryzacją PTTK.
Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy, u zbiegu ulic Jana Pawła II i Baraniaka.

Południowy odcinek Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej był logicznym rozwinięciem idei swego północnego poprzednika. O ile jednak TTR-N obfituje głównie w lasy i jeziora, o tyle TTR-S jest jego przeciwieństwem. Południowa część TTR-u to głównie bezkresne pola i cenne zabytki historii i kultury. Tutaj tez mamy okazję wjechać na najwyższe wzniesienia Wielkopolski.

TULCE - Późnoromański kościół Narodzenia NMP z 1 poł. XIII w. z drewnianą dzwonnicą z XIX w.

KOSZUTY - Muzeum Ziemi Średzkiej w modrzewiowym dworku ziemiańskim z XVIII w.

ŚRODA WIELKOPOLSKA - późnogotycki, trójnawowy kościół kolegiacki NMP Wniebowziętej z 1 poł. XV w., Pomiędzy linią kolejową i obwodnicą szosy nr 11 - rozlewiska Średzkiej Strugi - obszar chronionego krajobrazu z ok. 30 gatunkami ptactwa wodnego. Dworzec kolejki wąskotorowej (linia Środa Wlkp. - Zaniemyśl).

WINNA GÓRA - kompleks pałacowo-parkowy, jeden z majątków, nadanych gen. Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu przez Napoleona. Muzeum, poświęcone pamięci generała.

MIŁOSŁAW - patrz: opis zdjęcia

ŚMIEŁÓW - klasycystyczny pałac Gorzeńskich z końca XVIII w. Wewnątrz bogata dekoracja sztukatorska i malarska. Od 1975 r. - muzeum im. Adama Mickiewicza, który przebywał tu w 1831 r. Obok - park krajobrazowy z XVIII/XIX w. z zabytkową aleją lipowo-grabową, lapidarium fragmentów rzeźbiarskich, pomnikiem wieszcza oraz "ogródkiem Zosi".

ŻERKÓW - patrz: opis zdjęcia

JAROCIN - ratusz podcieniowy z XVIII/XIX w., m. in. siedziba Muzeum Regionalnego. Kościół św. Marcina z pocz. XVIII w., pierwotnie późnogotycki, po przebudowie barokowy. Charakterystyczny zegar słoneczny. Neogotycki pałac Radolińskich z poł. XIX w. Obok - park krajobrazowy z XIX w. ze stawem, amfiteatrem oraz pozostałościami zamku średniowiecznego.

PLESZEW - miasto nad Nerem, kiedyś słynące z szewców. Pośrodku czworobocznego Rynku - ratusz z 1 poł. XIX w. Na Placu Kościelnym - kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XV w.

TURSKO - sanktuarium MB Łaskawej w późnobarokowym kościele św. Andrzeja z 2 poł. XIX w. Trójnawowa bazylika z kwadratową wieżą, wewnątrz wyposażenie klasycystyczne i cel pielgrzymek - cudowny obraz MB Turskiej - ludowy drzeworyt kolorowany z 2 poł. XVIII w.

GOŁUCHÓW - park dendrologiczny - największe arboretum w Polsce i największy park krajobrazowy w Wielkopolsce. W nim - renesansowy zamek z poł. XVI w., przebudowany w 2 poł. XIX w. przez Izabelę Działyńską w stylu zamków nad Loarą.

JEDLEC - szachulcowy kościół św. Floriana z poł. XVIII w. z drewniana wieżą, zwieńczoną barokowym hełmem.

KALISZ - patrz: opis zdjęcia

LEWKÓW - klasycystyczny pałac Lipskich z końca XVIII w., gruntownie odnowiony. Bogata dekoracja stiukowa, wewnątrz - malarska.

OSTRÓW WLKP. - szachulcowy kościół poewangelicki NMP Królowej Polski z 2 poł. XVIII w. z neoromańską wieżą z poł. XIX w. Wystrój barokowy z ciekawymi, 2-kondygnacyjnymi balkonami. Na płd.-wsch. - monumentalny, neoromański kościół farny św. Stanisława z pocz. XX w. z ciekawym wyposażeniem, od 1922 r. kontrkatedra diecezji kaliskiej.

ANTONIN - drewniany, klasycystyczny pałac myśliwski z 1 poł. XIX w. Oryginalne, trzykondygnacyjne wnętrze z dachem wspartym na kolumnie-kominie. Salon muzyczny im. F. Chopina na pamiętne pobytu wielkiego muzyka - częste koncerty, także połączone z rajdami rowerowymi!

OSTRZESZÓW - warto zobaczyć: wysoka basztę fragmentem średniowiecznych murów obronnych, kościół farny NMP Wniebowziętej z XIV w., barokowy klasztor pobernardyński z XVII w., modrzewiowy kościół św. Mikołaja z poł. XVIII w. oraz ratusz z 1840 r. Ciekawe Muzeum Regionalne.

PARZYNÓW - drewniany kościół św. Mikołaja z 2 poł. XIX w. Elementy wyposażenia renesansowe.

KOBYLA GÓRA - 284 m n.p.m., najwyższe wzniesienie Wielkopolski. Metalowy, pomalowany na niebiesko, "Krzyż Wielkopolski" o wysokości 20 m - pomnik przełomu tysiącleci z 1999 r.

PÓLKO - okazały, drewniany kościół odpustowy Narodzenia NMP "Na Pólku" z pocz. XVIII w.

SIEMIANICE - neoromański kościół św. Idziego Opata z 2 poł. XIX w. z kryptą grobową rodu Szembeków. W parku krajobrazowym - pałac, siedziba Leśnego Zakładu Doświadczalnego Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Dolina Baryczy
Dolina Baryczy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje cały obszar Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy oraz tereny przyległe. Zasięg mapy wyznaczają: Ostrów Wielkopolski na północy, Twardogóra na południu, Rawicz na zachodzie i Mikstat na wschodzie. Jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny...

Wasza ocena: 3.1 (15 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.