Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek północny (TTR-N)

Dodano 27 grudnia 2010 przez Garmin
Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek północny (TTR-N)
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1315
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.1
 • Dystans: 197 km
 • Średnia prędkość: -0,03 km/h
 • Przewyższenie: 103,43 m
 • Suma podejść: 806,37 m
 • Suma zejść: 747,97 m
 • Data: 14 września 2010
 • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Poznań - Okonek
1341
Baszta Halszki.png
Szamotuły - Baszka Halszki

SZAMOTUŁY - Dawny zamek Nałęczów Szamotulskich z 2 poł. XV w., przebudowany w pocz. XVI w przez Górków. Gotycki kształt odzyskał w latach 1976-89. Muzeum z wyposażeniem wnętrz zamkowych z XVI - XVIII w., bogata kolekcja ikon. W jednej z oficyn zamkowych z końca XVIII w. - muzeum ze zbiorami etnograficznymi.
Tzw. Baszta Halszki z XVI w. nazwana imieniem córki wojewody poznańskiego Łukasza Górki - Halszki z Ostroga, więzionej tu przez okrutnego ojca. W pobliskim spichrzu z XIX w. - wystawa archeologiczna z przedmiotami, pochodzącymi z terenów budowy gazociągu jamalskiego.
1342
DSC06737.png
Obrzycko - rynek

OBRZYCKO - zachowany dawny układ urbanistyczny z Rynkiem w kształcie trapezu, zabytkowymi domami murowanymi i szachulcowymi oraz barokowym ratuszem z 2 poł. XVII w. W jego płd. ścianie - renesansowe obramowanie okienne z XVI w, przybyłe z Portugalii z poł. XIX w.
1343
DSC06775.png
Czarnków - ratusz.

CZARNKÓW - zabudowa miejska ograniczona jest rzeką i krawędzią Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Na rynku - pl. Wolności - gotycki kościół św. Marii Magdaleny z 2 poł. XVI w. Obok - eklektyczny ratusz z poł. XIX w.
W Parku Staszica - pozostałości skoczni narciarskiej, tor saneczkowy i amfiteatr.
1344
DSC06818.png
Piła - Hotel "Rodło"

PIŁA - jedno z najbardziej "zielonych" miast w Wielkopolsce, z wszystkich stron otoczone rozległymi lasami. Postanowieniem Traktatu Wersalskiego miasto niemieckie, do Polski włączone dopiero w 1945 r. po ciężkich walkach, które praktycznie w całości zniszczyły cenną starówkę.
Neogotycki, jednonawowy kościół św. Stanisława Kostki z końca XIX w., pierwotnie ewangelicki; neobarokowy, trójnawowy kościół Świętej Rodziny z pocz. XX w. - ze sklepieniami kolebkowymi i ciekawym portalem nad fasadą; kościół św. Antoniego Padewskiego z 1929/30 r. z największym w Europie krucyfiksem, wyrzeźbionym z jednego kawałka drewna (wys. 7 m.). Przy ul. Browarnej - obecnie muzeum biograficzne z interesującą ekspozycją przyrodniczą.
Nad jez. Płotki, 7 km na płn. wsch. od Piły - duży ośrodek wypoczynkowy z kąpieliskiem.
1345
DSC06839.png
Jastrowie - most wysadzony pod koniec II wojny światowej.
TRANSWIELKOPOLSKA TRASA ROWEROWA - ODCINEK PÓŁNOCNY
Dystans: ok. 200 km
Trudność: w przeważającej części mało uczęszczane szosy asfaltowe, kilka odcinków piaszczystych; najtrudniejszy odcinek pomiędzy Piłą i Pleceminem
Oznakowanie: jednolicie zielone, zgodne ze standaryzacją PTTK.
Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy, skrzyżowanie ul. Jana Pawła II i Baraniaka
Koniec szlaku: Okonek, początek leśnej ścieżki rowerowo-dydaktycznej

Szlak wiedzie ze stolicy Wielkopolski do najbardziej na północ wysuniętej gminy w województwie wielkopolskim - Okonka. Mimo dość znacznego dystansu trasę pokonuje się łatwo, gdyż w większości prowadzi szosami o małym natężeniu ruchu samochodowego. Po drodze czekają nas jedynie nieliczne piaszczyste, terenowe odcinki. Najdłuższy z nich znajduje się pomiędzy Piłą i Pleceminem, jednocześnie jednak jest najciekawszy przyrodniczo.

Co warto zobaczyć:

KIEKRZ - do niedawna wieś, obecnie dzielnica letniskowa Poznania. Późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim jez. Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

SOBOTA - późnogotycki kościół Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.

PAMIĄTKOWO - duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego jez. Pamiątkowskiego - kąpielisko oraz pole biwakowe.

BABORÓWKO - pałac eklektyczny z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki.

SZAMOTUŁY - patrz - opis: foto

BRĄCZEWO - wieś z ładnym widokiem na Puszczę Notecką. Możliwość przejazdu mostem na nieczynnej linii kolejowej na drugi brzeg Warty, gdzie znajdują się: STOBNICA - położona u malowniczego ujścia rzeki Kończak (zabytkowy młyn) oraz osada PAPIERNIA z hodowlą zagrożonych gatunków zwierząt, wśród nich wilków, cietrzewi i głuszców. Ciekawa ścieżka przyrodnicza.

DANIELE - obiekt rekreacyjny Lasów Państwowych z drewnianym szałasem, miejscem na ognisko oraz parkingiem leśnym. Ścieżka dydaktyczna "Dębowy Las" w przyległym rezerwacie przyrody "Świetlista Dąbrowa".

OBRZYCKO - patrz - opis: foto
LUBASZ - późnobarokowy kościół Narodzenia NMP z poł. XVIII w., z 2 kaplicami i 2 wieżami oraz rokokowym wyposażeniem. Sanktuarium Maryjne - cudowny obraz MB Śnieżnej z XVI/XVII w. Nad jeziorem ośrodek wypoczynkowy i kąpielisko LIMOSINUS.

CZARNKÓW - patrz - opis: foto

TRZCIANKA - neobarokowy kościół św. Jana Chrzciciela z pocz. XX w.. Na ul. Żeromskiego Muzeum Regionalne. Na północ od miasta, nad otoczonym lasami jez. Sarcz - ośrodek wczasowy z kąpieliskiem oraz kompleks obiektów sportowych.

PIŁA - patrz - opis: foto

PŁYTNICA - w pobliżu wsi - dwuprzęsłowy kolejowy most na Gwdzie, którego przyczółek został wysadzony w 1945 r, przez wycofujące się wojska niemieckie. Filar mostu uległ znacznemu zniszczeniu.

TARNÓWKA - szachulcowy kościół poewangelicki Nawiedzenia NMP z 2 poł. XVIII z barokową wieżą. Wyposażenie wnętrza barokowe.

JASTROWIE - kilka kilometrów od miasta znajdują się fotogeniczne pozostałości wiaduktu kolejowego, wysadzonego w 1945 r.

PODGAJE - jedna z kilku elektrowni wodnych na Gwdzie, dzieło niemieckich inżynierów sprzed II wojny światowej.

OKONEK - niewielkie miasteczko nad rzeką Czarną. Neoromański kościół MB z poł. XIX w. ze współczesnym wystrojem wnętrza. Na szczycie Góry Tecławskiej (191 m n.p.m.), ok. 1 km a północ od miasta - wieża widokowa.


Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Poznania. Część północna
Okolice Poznania. Część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Mapa Pojezierze Drawskie
Pojezierze Drawskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Pojezierza Drawskiego. Mapa zamknięta jest na wschodzie przez Jezioro Dołgie, na zachodzie zaś przez Łobez. Zaznaczono tu informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych,...

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Poznań

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Pierścień Rowerowy dookoła Poznania - odcinek zachodni | Autor zdjęcia: rattusnorvegicus
Wasza ocena: 3.7 (13 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
1 listopada 2015 kys30 napisał:
ładny opis, a sama trasa to niezłe wyzwanie :)
Moja mapa 0