Toszek i Wielowieś

Dodano 14 sierpnia 2011 przez plik GPX
Toszek i Wielowieś
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

4811
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  3.9
  • Dystans: 83,6 km
  • Czas trwania: 6 h 27 min
  • Średnia prędkość: 12,92 km/h
  • Przewyższenie: 95,3 m
  • Suma podejść: 428,4 m
  • Suma zejść: 446,5 m
  • Data: 14 sierpnia 2011
  • Lokalizacja: Polska, śląskie, Toszek, Wielowieś
44752
Rynek w Toszku
Toszek (niem. Tost) – miasto położone w województwie śląskim. Etymologia nazwy miasta nie jest jednoznacznie naukowo wyjaśniona. Być może pochodzi ona od słowiańskiego określenia "tasik" - buda kramarska. Należy tu wspomnieć, że Toszek leżał na jednej z odnóg "szlaku bursztynowego" i na szlaku handlowym wschód-zachód. Druga koncepcja nazwę miasta wywodzi od słowa "thosecz" - tchórz.
Według legendy nazwa miasta wywodzi się od imienia psa pewnego księcia opolskiego. Książę będąc z nim na polowaniu został zaatakowany we śnie przez odyńca. Pies ruszył mu na pomoc, uratował księcia lecz sam zginął. Dla upamiętnienia tego wydarzenia książę kazał na wzgórzu zbudować zamek, a u jego podnóży założył miasto, które nazwał Toszek.
44754
Rynek w Toszku
44757
Kolumna z postacią św. Jana Nepomucena
44759
Toszecki zamek
Zamek w Toszku to unikalny gotycki obiekt stanowiący skarb dziedzictwa kulturowego Śląska. Jego historia jest nierozerwalnie związana z historią Regionu.

Począwszy od panowania Piastów Opolskich poprzez okres panowania Redernów i Colonnów aż do świetności tego obiektu w epoce romantyzmu, kiedy to właścicielem zamku był ojciec słynnego poety romantycznego Józefa von Eichendorffa.

W latach 60-tych zamek został częściowo odbudowany. W chwili obecnej jest on w zarządzaniu Centrum Kultury ,,Zamek w Toszku''. Więcej na stronie: http://www.zamek.toszek.pl/index.html
44761
Toszecki zamek
44763
Toszecki zamek
44765
Toszecki zamek
44770
Cmentarz choleryczny
Cmentarz choleryczny (powstał w czasie panowania cholery w 1830 roku).
44780
Wielowieś
Wielowieś to jedna z najstarszych wsi na Śląsku! Wiele wskazuje na to, że już w 1249 roku była wsią parafialną z murowanym kościołem. Tu pałac zbudowany przez hrabiego Verdugo, którego rodzina od 1700 roku była właścicielami wsi. Zaprojektowano go na planie litery „L". Przy budynku znajdowała się kuźnia, gorzelnia, gospoda, spichlerz, mleczarnia itp. Ciekawostką jest, że mieszkalną cześć pałacu ogrzewano przy wykorzystaniu gazu uzyskiwanego z obornika. Wokół pałacu znajduje się okazały park. Niegdyś urządzony był w stylu angielskim z oryginalnymi sztucznymi kurhanami. Pałac jest obecnie siedzibą władz gminy.
44782
Wielowiejski herb zamkowy
Kartusz herbowy
44783
Wielowieś - kirkut
Materialnym śladem po dawnych żydowskich mieszkańcach Wielowsi jest cmentarz. Kirkut został założony pod koniec XVII wieku. Dawniej przy wejściu na teren nekropolii mieścił się dom przedpogrzebowy, a cały cmentarz otoczony był kamiennym murem, który został rozebrany po 1945 roku. Do dziś zachowało się około 250 nagrobków. Najstarsza macewa pochodzi z 1722 roku i jest to nagrobek pierwszego żydowskiego mieszkańca Wielowsi, Jonatana Blocha. Przed 1915 r. według spisu najstarszym nagrobkiem zachowanym in situ była nieistniejąca już dziś macewa Jitel córki Aszyka, zmarłej w marcu 1702 r. Jest to miejsce spoczynku nie tylko Żydów z Wielowsi, ale także z Błażejowic, Wojska, a nawet z odległych Tarnowskich Gór i Gliwic.
44784
Wielowieś - kirkut
44785
Wielowieś - kirkut
44786
Wielowieś - kirkut
44787
Wielowieś - kirkut
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
23 listopada 2016 kys30 napisał:
super :)
Arturroo1983
29 maja 2016 Arturroo1983 napisał:
Ciekawa trasa fajne fotki
jedrula77
31 stycznia 2016 jedrula77 napisał:
Super trasa
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.