Tatrzański Park Narodowy - Hala Gąsienicowa - Czarny Staw Gąsienicowy

Dodano 22 października 2014 przez aplikację Android
Tatrzański Park Narodowy - Hala Gąsienicowa - Czarny Staw Gąsienicowy
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

51231
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 7.6
 • Dystans: 7,4 km
 • Czas trwania: 2 h 1 min
 • Średnia prędkość: 3,66 km/h
 • Przewyższenie: 701 m
 • Suma podejść: 220 m
 • Suma zejść: 904 m
 • Data: 20 października 2014
 • Lokalizacja: Zakopane
297954
Czarny Staw Gąsienicowy
297955
Batman i motyl.
Batman i motyl.
297956
Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy
297957
Panorama
297958
Mieczysław Karłowicz
Na pomniku widnieje napis:
Mieczysław Karłowicz
Tu zginął porwany śnieżną lawiną 08.02.1909
Non omnis moriar

Znak swastyki wielu ludziom kojarzy się wyłącznie z hitleryzmem, przy czym zapomina się, że hitlerowskie Niemcy przywłaszczyły sobie wiele elementów z symboliki Cesarstwa Rzymskiego oraz innych starożytnych wierzeń i ideologii, czyniąc z nich symbole przynależne "tysiącletniej Rzeszy" - symbol czysto aryjski - (MSTP}. Najstarsze swastyki (IV w. p.n.e.) pochodzą z terenów Indii i Iranu (Persji), ten kultowy znak znany był ponoć i pierwszym Słowianom.
Według Małego Słownika Terminów Plastycznych swastyka to motyw dekoracyjny równoramiennego krzyża o końcach ramion zagiętych przeważnie pod kątem prostym. Nazwa podkreśla znaczenie magiczne swastyki przyjętej przez wiele kultur (...). Używana także jako element ornamentu ciągłego. Według opracowania Świat Symboliki Chrześcijańskiej pierwotnie symbolizowała ogień i słońce ("krzyż gamma" - cztery odwrócone greckie litery gamma). U buddystów oznacza klucz do raju, w kulcie Antargis jest symbolem życia, w Skandynawii oznacza młot Tora, później znajduje się ją u Germanów (...). W ornamentyce kościelnej stylu romańskiego (...) znak chroniący przed szatanem
297959
Mech
297960
Kaczka
Kaczka w drzewie?
297961
Szlak
297962
Wodociąg Gminy Zakopane
Wodociąg Gminy Zakopane 1906r.
297963
Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej
"MUROWANIEC" wystawił w latach 1921 - 25 Oddział Warszawski PTT, głównie staraniem prezesa Stanisława Osieckiego ( tablica pamiątkowa 1969 ). Pierwsze szkice budowli "z dużych głazów nieobrabianych na zewnątrz" nakreślił wiosną 1914 arch. Jan Koszyc-Witkiewicz, autorami ostatecznego projektu byli Zdzisław Kalinowski i Karol Siciński. W budowę wiele trudu włożyła Kompania Wysokogórska 3 PSP.
Otwarcia dokonał 12 lipca 1925 prezydent RP, Stanisław Wojciechowski. W l. 1950-51 dobudowano zach. skrzydło i przerobiono wnętrze, powiększając obiekt do obecnych rozmiarów. W r. 1963 schronisko spaliło się częściowo, po czym zostało odbudowane ( nb. bez słynnej sali zwanej Trumną ) Kierownikiem schroniska jest od r. 1983 ratownik GOPR i TOPR, Andrzej Kusion, który prowadzi w ostatnich latach modernizację obiektu. U wejścia do schroniska wisi tablica poświęcona pamięci Adama Asnyka, wmurowana w r. 1929, odsłonięta w 1930. Projekt z r. 1927 przewidywał wkucie jej w jedną ze skał nad Morskim Okiem.
Hala Gąsienicowa jest rozległą łąką wysokogórską zajmującą dużą część obszaru Doliny Gąsienicowej. W przeszłości była miejscem zamieszkiwanym przez pasterzy, którzy na okres wiosny i lata wypasali tutaj swoje stada. Hala jest miejscem bardzo malowniczym. Górują nad nią wspaniałe szczyty polskiej części Tatr wysokich - od Świnicy przez Kościelec, Kozi Wierch, Granaty po Koszystą. Klimatu dodają również drewniane chaty, będące przejawem dawnej działalności pasterskiej.

Hala znajduje się na wysokości około 1500 m n.p.m. i jest częścią bardziej rozległej Doliny Gąsienicowej. Dolina ta przedzielona jest granią Kościelca na dwie części - Dolinę Czarną i Zieloną. Dolina Zielona Gąsienicowa znajduje się na zachód od Kościelca i obejmuje swoim obszarem licznie usytuowane w tym miejscu Stawy Gąsienicowe. Natomiast w obszarze Doliny Czarnej położonej po drugiej, wschodniej stronie grani, leży największy spośród stawów doliny - Czarny Staw Gąsienicowy.

Najczęściej używaną drogą dojścia na Halę są dwa szlaki z Kuźnic - przez Jaworzynkę lub przez Boczań. Po mniej więcej godzinie marszu, gdy znajdujemy się za Przełęczą między Kopami Królowymi nagle odsłania się wspaniała panorama, która zapewne każdemu, który jest tu po raz pierwszy zapiera dech w piersiach. Piękne skalne szczyty zapewne niejednemu wydają się surowe i niedostępne, tymczasem przez całą otaczającą grań szczytową prowadzi szlak turystyczny - Orla Perć.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart.

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Mapa Bike Point Podhale
Bike Point Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point . Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do...

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Zakopane

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Reading Małopolska - szlak Stanisława Lema | Autor zdjęcia: Szlaki_Malopolski
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0