Tatry: Hala Gąsienicowa

Dodano 20 sierpnia 2012 przez rysowanie
Tatry: Hala Gąsienicowa
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

12812
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.0
 • Dystans: 12,5 km
 • Przewyższenie: 618,27 m
 • Suma podejść: 1 316,1 m
 • Suma zejść: 1 319,3 m
 • Data: 5 maja 2012
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Zakopane
81451
Hala Gąsienicowa
81452
Widać Murowaniec!
81453
Czarny Staw Gąsienicowy
81588
Schronisko Murowaniec
Kuźnice- Dolina Jaworzynki- Przełęcz między Kopami (1499 m n.p.m.)- Schronisko Murowaniec (1500 m n.p.m.)- Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m n.p.m.)- Schronisko Murowaniec- Skupniów Upłaz- Kuźnice

Wędrówkę zaczynamy przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, przy której w sezonie (poza sezonem zresztą też) czekają tłumy ludzi niechętnych pieszej wędrówce. Od stacji kierujemy się w lewo, przechodzimy przez kładkę nad szumiącym potokiem Bystrej, za którym znajduje się punkt poboru opłat za wstęp do parku.

Po przejściu przez Bystrą idziemy prosto szlakiem żółtym . Po 10 minutach marszu lekko pod górę wychodzimy z lasu na rozległą Polanę Jaworzynkę. Dalej przez około 20 minut szlak wiedzie po zupełnie płaskim terenie spacerową ścieżką. Mijamy kilka zabytkowych szałasów pasterskich. Zbocze po lewej stronie okraszone jest wieloma występami skalnymi o fantazyjnych kształtach. W końcowym odcinku polany ścieżka zaczyna się łagodnie wznosić osiągając punkt, w którym szlak gwałtownie skręca o 150 stopni w prawo w las.

Od tego miejsca idziemy zdecydowanie bardziej stromo pod górę. Nie są to stromizny wysokogórskie, ale podejście jest dość męczące. W dalszej drodze rzedniejący las wraz z wysokością przechodzić będzie w piętro kosodrzewiny. Dziesięciominutowe podejście po kamiennych stopniach doprowadza nas do punktu, z którego znakomicie widać Kopę Magury. Ze względu na widok warto się w tym miejscu na chwilę zatrzymać. Idąc dalej skręcamy w lewo na chwilę wchodząc w las, by dotrzeć do miejsca, z którego czeka nas kolejne mozolne podejście po niewygodnym kamienno-żwirkowym chodniku. Dalsza trasa wiedzie wąską, miejscami kamienistą ścieżką między kosodrzewiną, która towarzyszy nam aż do Przełęczy Między Kopami.

Od Przełęczy Między Kopami (1499 m n.p.m.) ścieżka prowadzi bardzo łagodnie pod górę. Początkowo widoki zasłania położone po prawej stronie szlaku zbocze porośnięte kosodrzewiną. Po kilku minutach krajobraz wysokogórski odsłania się w całej okazałości. Panorama obejmuje szczyty od Hawrania przez Koszystą, Żółtą Turnię, Granaty Kozi Wierch, Kościelec po Świnicę. Widok jest znakomity - wszystkie szczyty wydają się teraz na wyciągnięcie ręki. Po 15-minutowym spacerze po płaskiej, porośniętej trawą i kosodrzewiną Równi Królowej, na kilka chwil wchodzimy między drzewa. Ścieżka sprowadza nas w dół, skąd widać zabudowania - szałasy pasterskie i drewniany budynek Centralnego Ośrodkiu Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu - tzw. "Betlejemkę". Po chwili ukazuje się nam schronisko Murowaniec, gdzie zatrzymujemy się na chwilę, żeby zregenerować siły.

Po krótkim odpoczynku udajemy się nad Czarny Staw Gąsienicowy. Od schroniska "Murowaniec" idziemy w stronę Kasprowego Wierchu do oddalonego o około 100m od schroniska rozdroża szlaków, gdzie skręcamy w lewo za niebieskimi znakami. Ścieżka początkowo prowadzi przez las, jednakże już po kilku minutach drogi las przerzedza się, dzięki czemu podziwiać możemy okoliczne szczyty, które przybliżają się z każdym krokiem. Po przejściu mniej więcej 1/3 drogi, po lewej stronie poniżej szlaku mijamy pomnik Mieczysława Karłowicza. Ten znany kompozytor i miłośnik Tatr zginął w tym miejscu w 1909 roku przysypany lawiną, która zeszła z Małego Kościelca. Pomnik może być przestrogą dla wszystkich, którzy wybierają się w góry zimą, kiedy nawet łatwe trasy w warunkach zagrożenia lawinowego mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Po przejściu łatwego odcinka, ostatnie kilka minut drogi idziemy zakosami pod górę pokonując skalny próg, za którym widać już rozległą taflę jeziora. Czarny Staw Gąsienicowy jest czwartym co do głębokości jeziorem tatrzańskim (51 m), a jego powierzchnia to ok. 18 ha

Wracamy jeszcze na chwilę do schroniska i kierujemy się powoli w dół. Dochodząc do skrzyżowania szlaków, decydujemy się nie wracać Doliną Jaworzynki, zamiast tego wybieramy szlak niebieski, który prowadzi przez Skupniów Upłaz. Następnie ścieżka wchodzi w las, który będzie nam już towarzyszył aż do Kuźnic. Kończymy naszą pętlę przechodząc przy kładce na Bystrej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart.

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Mapa Bike Point Podhale
Bike Point Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point . Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0