Tam gdzie rodziła się Polska

Dodano 25 października 2010 przez Garmin
Tam gdzie rodziła się Polska
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1296
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.8
  • Dystans: 65,2 km
  • Czas trwania: 5 h 42 min
  • Średnia prędkość: 11,43 km/h
  • Przewyższenie: 65,48 m
  • Suma podejść: 502,01 m
  • Suma zejść: 445,27 m
  • Data: 8 września 2010
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Poznań - Gniezno
1311
Droga rowerowa nad jez. Swarzędzkim.png
Droga rowerowa nad jez. Swarzędzkim

(8,8 km) Jezioro Swarzędzkie. Szlak prowadzi zachodnim brzegiem jeziora, zostawiając Swarzędz po jego przeciwnej stronie. Jeśli mamy trochę czasu, warto odwiedzić skansen pszczelarski w Swarzędzu (patrz: Miodowo-piwnym szlakiem). Po zalecanym postoju na ładnym widokowo polu biwakowym lub - nieco wyżej - na punkcie widokowym, kierujemy się w stronę Gruszczyna. Tutaj mijamy duży ośrodek jazdy konnej. Po przekroczeniu szosy Swarzędz - Kobylnica jedziemy mocno piaszczystą drogą z rozległymi widokami na rozlewiska Cybiny.
1312
Gniezno 5.png
Gniezno - katedra

(62,9 km) Gniezno. Po przekroczeniu ul. Poznańskiej ul. Kanclerza Jana Łaskiego wznosimy się ku gnieźnieńskiej starówce. Jesteśmy w pierwszej stolicy Polski i najsilniejszym militarnie ośrodku państwa Mieszka I. To tutaj w 1000 r. przybył z pielgrzymką cesarz Otton III. Na wzgórzu Lecha po lewej wznosi się pierwotnie romańska katedra, która pamięta koronacje pięciu polskich władców. Płaskorzeźby na spiżowych Drzwiach Gnieźnieńskich przypominają najważniejsze momenty z życia św. Wojciecha. We wnętrzu katedry warto zwrócić szczególną uwagę na trumnę z relikwiami św. Wojciecha, zabytkowe kaplice, epitafia oraz rzeźby. W dzwonnicy znajduje się jeden z największych w kraju dzwonów - "Wielki św. Wojciech", przywieziony w I poł. XVII w. z Rosji. Oprócz katedry w Gnieźnie warto zwiedzić także kościoły św. Jerzego i Jana, gotycką farę, kanonię, klasztor franciszkanów i - starówkę, odrestaurowaną w roku milenijnym.
1313
Kościół w Pobiedziskach.png
Kościół w Pobiedziskach

(33,8 km) Pobiedziska. Nazwę miastu, które było świadkiem powstania państwa polskiego, nadał Kazimierz Odnowiciel w 1084 r. W 1257 w. Przemysł I nadał Pobiedziskom prawa miejskie. Miasto odwiedzał król Władysław Jagiełło, który ufundował tu kościół św. Ducha i szpital dla ubogich. W 1458 r. na pomoc Malborkowi miasto wysłało 15 zbrojnych. Dla porównania liczba 20 rycerzy z Gniezna daje pojęcie o ówczesnym znaczeniu Pobiedzisk. Rosnące znaczenie miasta zostało zahamowane w II połowie XVI w. Liczne pożary, kolejne epidemie cholery, potop szwedzki (1655), a później wojna północna (1700-1721) i kolejne rozbiory skutecznie zmarginalizowały znaczenie Pobiedzisk. O ponownym rozwoju miasta możemy właściwie mówić dopiero po reformie samorządowej 1999 r.
Najważniejszym zabytkiem Pobiedzisk jest wczesnogotycki kościół św. Michała z przełomu XIII i XIV w., znajdujący się we wschodniej pierzei rynku. Świątynia, kryta drewnianym dachem, szczyci się późnogotyckim wyposażeniem wnętrza, do którego należą ciekawe epitafia.
Pewną osobliwością Pobiedzisk są "tajemnicze" otwory w ścianach zewnętrznych kościoła św. Michała. Legenda co prawda wspomina o grzesznikach, którzy w ramach pokuty mieli je wiercić własnymi palcami, jednak w rzeczywistości są to pozostałości po krzesaniu sztucznych ogni w czasie świąt wielkanocnych.
1314
Uzarzewo_kościół.png
Uzarzewo_kościół

(17,1 km) Uzarzewo. Po dotarciu do poprzecznej szosy szlak skręca w lewo. Warto jednak na chwile zjechać w prawo do szachulcowego kościoła św. Michała z 1749 r. z barokowym wyposażeniem. Obok - murowana kaplica z krypta fundatorów - Żychlińskich. Nieopodal drewniana wieża z 1869 r. Po powrocie na szlak po prawej mijamy eklektyczny pałac z II poł. XIX w. Od 1977 r. mieści się w nim Muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa. Jego ozdobą jest obszerna kolekcja trofeów myśliwskich i sprzętu z całego świata. To wszystko w pięknym otoczeniu parku krajobrazowego z końca XIX w. zaprojektowanego przez Augustyna Denizota.
Polna droga wiedzie do Biskupic, skąd szlak prowadzi asfaltową szosą.
1315
Węglewo_kościół.png
Węglewo_kościół

(38,3 km) Węglewo 1500 m po minięciu pierwszych zabudowań wsi skręcamy w prawo. W Węglewie urodził się Józef Kostrzewski (1885 - 1969), profesor Uniwersytetu Poznańskiego, archeolog, badacz dziejów prasłowiańszczyzny, autor ponad 700 prac naukowych. Po lewej mijamy drewniany kościół z 1818 r. z częściowo zachowanym gotyckim wyposażeniem wnętrza i drewnianą rzeźbę, przedstawiającą św. Józefa w rybackiej łodzi. Gdy brukowana droga przejdzie w gruntowa, szlak skręca w prawo, a po chwili - w lewo. Po dłuższy odcinku polnej drogi, przy samotnym gospodarstwie skręcamy w lewo.
Piastowskim traktem

Trasa: Poznań - Zieliniec - Jez. Swarzędzkie - Gruszczyn - Uzarzewo - Biskupice Promno - Pobiedziska - Węglewo - Lednogóra - J. Lednica - Dziekanowice - Żydówko - Rzegnowo - Braciszewo - Piekary - Gniezno

Długość: 65 km

Czas przejazdu: ok. 8 h

Szlak Piastowski, ukazujący ważne miejsca, w których kształtowała się polska tożsamość narodowa, to najbardziej znana trasa turystyczna w Wielkopolsce i jedna z najważniejszych w naszym kraju. Zazwyczaj pokonuje się ją samochodem, jednak tym razem proponujemy przesiadkę na bardziej ekologiczny środek transportu - rower. Na całej długości trasa znakowana jest czarnymi symbolami szlaku rowerowego (początkowo - czarno-zielonymi). Odcinek z Poznania do Pobiedzisk był pierwszym szlakiem rowerowym w Wielkopolsce, oddanym do użytku w 1994 roku.

Wycieczkę rozpoczynamy nad jeziorem regatowym Malta. Tutejsze okolice, zwane po prostu "Maltą" są szalenie popularne wśród tych mieszkańców Poznania, którzy chcą zakosztować nieco ruchu na świeżym powietrzu bez zbytniego oddalania się od swoich mieszkań. Ma to swoje wady - w słoneczne weekendy są tu takie tłumy spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy i rolkarzy, że trzeba uważać, aby nie spowodować kolizji. Z najważniejszych atrakcji Malty trzeba wymienić całoroczny stok narciarski, tor saneczkowy, pole do mini golfa, wypożyczalnię rowerów i roweropodobnych wehikułów, tor przeszkód dla rowerów górskich, największe pod względem powierzchni w Polsce Zoo oraz kolejkę dziecięcą "Maltanka".

(5,0 km) ul. Browarna

(8,8 km) Jezioro Swarzędzkie - patrz: opis przy fotografii

(17,1 km) Uzarzewo - patrz: opis przy fotografii

(23,2 km) Park Krajobrazowy Promno

(25,2 km) Jezioro Dębiniec Ok. 1300 m na północ od trasy leży rezerwat, chroniący jezioro, otoczone terenami bagiennymi i trzcinowiskami oraz rzadkie okazy roślin charakterystycznych dla terenów podmokłych. Z wysokiej moreny tworzącej jeden z brzegów można wygodnie obserwować ptactwo wodne.

(29,4 km) Jezioro Drążynek Tu się raczej nie wykąpiemy. Rezerwat przyrody chroni zarastające jezioro śródleśne wraz z okolicznymi terenami torfowiskowymi. W okolicach można odnaleźć rzadkie okazy storczyka. Entomologom jezioro znane jest z interesujących gatunków wodolubnych ważek.

(33,8 km) Pobiedziska - patrz: opis przy fotografii

(38,3 km) Węglewo - patrz: opis przy fotografii

(41,1 km) Moraczewo Obsadzona romantycznymi wierzbami droga mija rozproszone zabudowania wsi. Po lewej - dobrze zachowane grodzisko, pamiątka po dwóch istniejących tu kiedyś grodach: w VIII i X w. Pierwszy z nich był więc starszy od tego na Ostrowie Lednickim! Drugi z nich zakończył swe istnienie wraz z najazdem Brzetysława w 1038 r. Po prawej, w oddali na wzgórzu, widać trzy wiatraki koźlaki i zagrodę młynarską.

(43,2 km) Lednogóra Pod naszymi kołami pojawia się bruk. Wkrótce docieramy do poprzecznej szosy.
Jeśli pojechalibyśmy w lewo, dotarlibyśmy do słynnej "ryby". Jest to monumentalna konstrukcja w kształcie symbolu pierwszych chrześcijan, zwana "Bramą III Tysiąclecia". Od 1997 r. w pierwszą sobotę czerwca odbywają się tu ogólnopolskie spotkania młodzieży katolickiej, zwane popularnie "Lednicą".

(46,1 km) Dziekanowice Po lewej mijamy Wielkopolski Park Etnograficzny. Składają się na niego: skansen z kolekcją zabudowań wiejskich z terenu historycznej Wielkopolski, tzw. Mały Skansen oraz wyspa Ostrów Lednicki, domniemana siedziba Mieszka I i Bolesława Chrobrego czyli pierwszych władców Polski. Zostawmy rowery i popłyńmy na wyspę promem, aby zobaczyć ruiny palatium, w którym odbył się symboliczny chrzest naszego państwa.

(50,5 km) Żydówko

(62,9 km) Gniezno - patrz: opis przy fotografii

Brukowaną ul. Tumską podjeżdżamy do rynku. Ul. Chrobrego, a następnie ul. Lecha dojeżdżamy do dworca kolejowego, skąd pociągiem wracamy do Poznania.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pojezierze Powidzkie
Pojezierze Powidzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa "Pojezierze Powidzkie" obejmuje powiat słupecki i okolice, wraz z Powidzkim i Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym oraz przepięknym opactwem cysterskim w Lądzie. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, oraz podano przebiegi szlaków...

Mapa Okolice Poznania. Część Południowa
Okolice Poznania. Część Południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.

Wasza ocena: 3.3 (9 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.