Szyfr Pana Twardowskiego

Dodano 22 stycznia 2013 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

16775
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

97492
Pan Twardowski
Dostojnie i pięknie się Pan Twardowski kłania swym gościom o 13.13 i 21.13 z okna kamienicy nr 15. Mag przebywał tu kilka wieków temu. Według legendy podpisał pakt z diabłem, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Odmładzał, a także leczył ludzi.
97493
SZYFR - cyfra 1
Jeśli rozwiążesz prawidłowo 1 zagadkę uzyskasz pierwszą cyfrę szyfru:

Zagadka:
Jakiego koloru jest kamienica Pana Twardowskiego?
Wybierz odpowiedni, a cyfra obok stojąca jest pierwszą w naszym szyfrze.
97494
Kogut - przewodnik
Młody odkrywco, jestem kogutem Mistrza Twardowskiego i zapraszam Cię na spacer po bydgoskiej starówce. Słuchaj dobrych rad, wskazówki czytaj uważnie, maszeruj ostrożnie i zgaduj odważnie. Cyferki po kolei kolekcjonuj i ładnie ułóż w jeden ciąg. Na końcu trasy skrzynkę znajdź i szyfr z tych cyferek złam. Tam zasłużona czeka Cię nagroda, tylko trasy już koniec, a szkoda. Jeśli otworzysz skrzyneczkę żwawo, będę bił Tobie brawo.
97495
Węgliszek
97496
Katedra
Zadanie:
Szukaj dokładnie, a znajdziesz na rynnowym okuciu symbol Polski oraz symbol papieski.
97497
Baszta
Ciekawostka:
Mury okalające miasto zostały wybudowane w czasach średniowiecza, a potem kilkakrotnie ulegały zniszczeniu i były odbudowywane. W pewnym okresie były tak szerokie, że zamieszkiwali w nich poborowi i pisarze.
97498
Król Kazimierz Wielki
Kazimierz Wielki nadał akt lokacyjny, czyli Bydgoszcz miastem uczynił.
Zadanie:
Na tablicy umieszczonej na cokole, odszukaj rok w którym Bydgoszcz stała się miastem.
97499
Zabytkowy Tramwaj
Czy wiesz że….
Ten tramwaj ma ponad 50 lat! Latem pełni funkcję punktu informacji turystycznej i odbywają się tu zajęcia dla dzieci.
97500
Hala Targowa
Zwróć uwagę, że Hala Targowa swoim kształtem przypomina tę bramę z herbu! Kiedyś sprzedawano tutaj tylko ryby i owoce morza.
Zadanie:
Ile baszt jest w herbie Bydgoszczy? (to już czwarta cyfra do Twojego szyfru)
97501
Zamek bydgoski
Czy wiesz że….
Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, a cegły zostały wykorzystane do budowy pobliskich kamienic m.in. Poczty Głównej.
97502
Spichrza
Dawno, dawno temu w spichlerzach magazynowano zboże, które przypływało rzeką. Potem z niego wyrabiano chleb. Dzisiaj w tych budynkach można oglądać część zbiorów Muzeum Okręgowego imienia Leona Wyczółkowskiego. Zobaczysz tu między innymi jak Bydgoszcz wyglądała kiedyś.
Zagadka:
Budynek jest innej konstrukcji niż kamienice w pobliżu. Usiądź w amfiteatrze i policz ile skośnych belek stąd widzisz - to piąta cyfra do szyfru.
97503
Przechodzący przez rzekę
Z mostu od razu spostrzeżesz balansującą na linie figurę – to Przechodzący przez Rzekę. Spójrz, towarzyszy mu jaskółka.

Czy wiesz że….
Jaskółka w języku niemieckim to schwalbe, a Szwalbe to nazwisko wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej, w której odbywają się koncerty muzyczne.
97504
Opera Nova
Czy wiesz że….
Nie są Wam obce tytuły bajek, takich jak: „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek”, „Kot w butach”czy „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Ich operowe i baletowe adaptacje można właśnie obejrzeć w Operze Nova. Czy wiesz, że Operę budowano ponad trzydzieści lat?
97505
Kładka zakochanych
Zagadka:
Odnajdź kłódkę, tę oznaczoną bydgoskim symbolem, odczytaj cyfrę na odwrocie i zapisz. To już ostatnia, potrzebna do szyfru.
97506
Magiczne krzesło
Zadanie:
Jak już jesteś na placu zabaw, nie zapomnij wypowiedzieć marzenia, siedząc na czerwonym, co ważniejsze …na zaczarowanym krześle z filmu „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki.
Szyfr Pana Twardowskiego

Odkrywanie tajemnic Bydgoszczy przez zabawę, taki cel przyświecał realizacji „Szyfru Pana Twardowskiego”, czyli wytyczeniu trasy dla dzieci z zagadkami dotyczącymi centrum miasta. Trasa (miejsca, zagadki, ciekawostki) przygotowana przez pracowników BCI została graficznie opracowana przez bydgoskiego rysownika Andrzeja Wróblewskiego w przystępnej dla dzieci formie. Po drodze dzieci mają okazję poznać ciekawostki związane m.in. z Panem Twardowskim, Katedrą Bydgoską, Królem Kazimierzem Wielkim, herbem Bydgoszczy, Halą Targową, zamkiem bydgoskim, spichrzami, Operą Nova, czy wreszcie Wyspą Młyńską. Wykonując napotkane zadania mały odkrywca zbiera cyfry do ułożenia szyfru. Dzięki niemu na końcu trasu możliwe będzie otwarcie skrzyni, w której znajduje się pieczęć potwierdzająca przebycie trasy i złamanie szyfru.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Chelmińska - Kraina gotyku
Ziemia Chelmińska - Kraina gotyku - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Aktualizowana w terenie mapa krajoznawcza Ziemi Chełmińskiej. Na mapie zaznaczono w postaci ikon najważniejsze atrakcje turystyczne regionu. Mapa obejmuje swym zasięgiem Chełmno, Toruń, Chełmżę, Świecie, Grudziądz, Golub-Dobrzyń oraz Bydgoszcz. ...

Mapa Nadleśnictwo Żołędowo
Nadleśnictwo Żołędowo - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa ukazująca najciekawsze zakątki terenów bezpośrednio stykających się z Bydgoszczą. Swoim zasięgiem obejmuje obszar od Świekatowa na północy do bydgoskiego lotniska im. F. Chopina na południu, Równoleżnikowo rozciąga się zaś od wschodnich rogatek...

Mapa Kujawy - mapa atrakcji turystycznych
Kujawy - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Krajoznawcza mapa Kujaw z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w postaci grafik. Mapa Kujawy to doskonała propozycja szczególnie dla turystów, którzy podróżują samochodem.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.