Szlakiem łemkowskich cerkwi do uzdrowiska. Trasa 48 narowery

Dodano 14 października 2020 przez plik GPX
Szlakiem łemkowskich cerkwi do uzdrowiska. Trasa 48 narowery
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

191231
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.0
  • Dystans: 31,0 km
  • Przewyższenie: 253,05 m
  • Suma podejść: 783,38 m
  • Suma zejść: 786,65 m
1085570
Kwiatoń cerkiew
1085571
Hańczowa
1085572
do Skwirtnego
1085573
Hańczowa
1085574
na domowym cieście
Przystanki na trasie wyznaczają piękne drewniane cerkwie i kościoły będące ozdobą Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej oraz urokliwe uzdrowisko. Wycieczkę rozpoczynamy w Uściu Gorlickim, ruszając spod cerkwi (1) zielonym szlakiem rowerowym do Kwiatonia. Tutaj podziwiać możemy niezwykły skarb architektury drewnianej – piękną cerkiew z XVII w., wpisaną na listę UNESCO (2). Kilkaset metrów za cerkwią, na łuku drogi odbijamy z głównej szosy w prawo, na Skwirtne. Niespełna 1,5 km od rozjazdu znajduje się tam kolejna cerkiew (3), którą warto zwiedzić. Wracamy w kierunku Kwiatonia, by za żółtym szlakiem rowerowym skręcić w lewo, do Hańczowej. Łagodnym podjazdem przecinamy poprzeczny masyw i opadamy w kierunku widocznej poniżej cerkiewnej wieży. Nie wjeżdżamy jednak do wsi, lecz za szlakami (dołączył czerwony pieszy) skręcamy w lewo i długim, na szczęście łagodnym, podjazdem wznosimy się po zboczu Koziego Żebra. Podjazd kończymy przy wiacie i ekscytującym zjazdem opadamy do uzdrowiska (4) w Wysowej-Zdroju, gdzie warto zwiedzić jeszcze drewniane zabytki, jakimi są cerkiew (5) i kościół (6). Przed kościołem skręcamy w lewo i przez Przełęcz Hutniańską (w końcówce trudny podjazd) i Ropki ponownie wjeżdżamy do Hańczowej. Tym razem polecamy zwiedzanie pięknej zabytkowej cerkwi (7). Główną drogą, wzdłuż Ropy wracamy do Uścia Gorlickiego.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Drewniana cerkiew w Uściu Gorlickim (1) – zbudowana w 1786 r. w stylu zachodniołemkowskim. Wewnątrz zachował się barokowy ikonostas. Na jego cokole znajdują się płaskorzeźby przedstawiające Chrystusa nauczającego proroków. Jest to ewenement w przypadku kościoła wschodniego, który tradycyjnie nie uznawał rzeźby figuralnej.
Drewniana cerkiew w Kwiatoniu (2) – wzniesiona na pocz. XVII w. Jest prawdopodobnie jedną z najstarszych i zarazem najpiękniejszych cerkwi łemkowskich. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XIX w. Kompletny ikonostas powstał w 1904 r. Obiekt wpisany na Listę UNESCO.
Drewniana cerkiew w Skwirtnem (3) – wybudowana w 1837 r., z pięknie wykształconymi trzema częściami budowli: prezbiterium, nawy i wieży. Zarówno dach, jak i ściany zewnętrzne kryte są gontem.Uzdrowisko Wysowa-Zdrój (4) – oparte na leczeniu sanatoryjnym przy wykorzystaniu tutejszych wód mineralnych – szczaw. Leczone są tu m.in. choroby dróg oddechowych i układu trawiennego. Niewielkie uzdrowisko znajdowało się tu już w XVIII w. Jednak największy rozwój Wysowej jako miejscowości uzdrowiskowej nastąpił w latach 60. i 70. XIX w., kiedy powstała większość istniejących dziś sanatoriów i urządzeń zdrojowych.
Drewniana cerkiew w Wysowej-Zdroju (5) – wzniesiona w 1779 r. w stylu zachodniołemkowskim. Uwagę zwraca nietypowe usytuowanie wieży, która wyrasta częściowo z przedsionka, a częściowo z nawy – jest to efekt przebudowy przeprowadzonej na pocz. XX w.
Drewniany kościół w Wysowej-Zdroju (6) – wybudowany w 1938 r. wg projektu „typowego” kościoła opracowanego przez znanego architekta Zbigniewa Mączyńskiego.
Cerkiew drewniana w Hańczowej (7) – pw. Opieki Bogurodzicy powstała w 1 poł. XIX w. Jest to typowa cerkiew zachodniołemkowska o konstrukcji zrębowej i ścianach pokrytych gontem. Polichromia ornamentalno-figuralna oraz ikonostas pochodzą z końca XIX w. W prezbiterium znajduje się barokowy ołtarz główny.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa48 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Niski
Beskid Niski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz...

Mapa Wysowa-Zdrój i okolice
Wysowa-Zdrój i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia najbliższe okolice miejscowości Wysowa-Zdrój oraz plan centrum w skali 1:7'500. Wysowa-Zdrój to niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, przy...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.