Szlakiem dębińskiej architektury. SpacerowM!K

Dodano 7 stycznia 2015 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

53495
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 9.0
 • Dystans: 550 m
 • Przewyższenie: 12,13 m
 • Suma podejść: 12,13 m
 • Data: 7 stycznia 2015
 • Lokalizacja: Dębno, Małopolska
311115
Dębno - zamek
Dębno - zamek
Budowla powstała przed 1480 rokiem na miejscu wcześniejszych założeń obronnych z XIII i XIV wieku. W ciągu setek lat zmieniał się jej wygląd – ceglane elewacje zostały wzbogacone wzorami z czarno palonej cegły, wykuszami (na okrągłych cokołach baszt) oraz kamiennymi płaskorzeźbami z motywami roślinnymi, geometrycznymi i heraldycznymi. W XVI wieku zamek nabrał cech architektury późnorenesansowej. W przeciągu kolejnych setek lat rozbudowano posiadłość, baszty nakryto spiczastymi hełmami, a mury ozdobiono zębatym zwieńczeniem. Po 1945 roku dokonano zmian w celu przywrócenia budowli pierwotnego wyglądu. Obecnie we wnętrzu zamku mieści się muzeum. Możemy zwiedzić pomieszczenia mieszkalne, reprezentacyjne i gospodarcze (m.in. kuchnię, „winnicę”, skarbiec).

[Zamek można zwiedzać od 15 marca do 30 listopada w godzinach: wt, czw: 10.00-17.00, śr, pt: 9.00-15.00, so: 11.00-15.00, nd: 11.00-15.00 (w lipcu i sierpniu: 11-19)]

Według wielu podań, zamek aż po dziś dzień odwiedzają „moce nieczyste”. Czy potrafisz odnaleźć wyryte na wsporniku jednej z baszt straszne, iście diabelskie lico? Odkryte zostało przed kilku laty, ale nie wiadomo, kto i kiedy je wykonał…

Udajemy się w kierunku kościoła. Po lewej stronie widzimy wiejski cmentarz z kaplicą grobową rodu Jastrzębskich (byłych właścicieli zamku).

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311116
Dębno - kościół pw. św. Małgorzaty
Dębno - kościół pw. św. Małgorzaty

Budowla pochodzi z początku XVI wieku, ale nie jest pierwszą świątynią powstałą w Dębnie. Według zachowanych dokumentów, kościół drewniany istniał tutaj już w XIII wieku.

Dzisiaj możemy podziwiać gotycką, murowaną, jednonawową świątynię. Stojąc przed obiektem, zwróćmy uwagę na zachodnią wieżę (w jej wnętrzu rozbrzmiewa dzwon odlany w 1777 roku) z drewnianą izbicą*, pokrytą gontowym dachem, oraz na umieszczoną na dachu wieżyczkę na sygnaturkę.

W przedsionku możemy odnaleźć jeden z pięciu gotyckich portali schodkowych. Spróbuj odszukać pozostałe.

W części nawowej koniecznie trzeba obejrzeć ołtarze boczne, pochodzące z 1900 roku. Prezbiterium nakryte jest gotyckim sklepieniem krzyżowo-żebrowym. W ołtarzu głównym możemy podziwiać kopię tryptyku św. Trójcy z 1520 roku (oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie), a ponad nim witraż przedstawiający św. Małgorzatę.

*izbica - najwyższy poziom wieży drewnianej
311117
Dębno - kaplica Jastrzębskich
Dębno - kaplica Jastrzębskich
Kamienno-ceglana budowla pochodzi z początku XX wieku i utrzymana jest w stylu neogotyckim. Kaplica ma dwa poziomy: dolny, gdzie znajdują się sarkofagi, oraz górny, w którego oknach osadzone są secesyjne witraże.

Szczególną uwagę zwróćmy na: przyścienne filary (przypory), trójkątny szczyt, płytkie wnęki oraz ostrołukowe okno w fasadzie kaplicy. Podobne elementy odnajdziemy w architekturze dębińskiego kościoła, do którego udamy się za chwilę.

Zmierzamy na wzgórze, gdzie stoi kościół pw. św. Małgorzaty.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311239
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Trasa stworzona w ramach projektu "Pierścień św. Kingi".
Poznaj średniowieczny rodowód Bochni, Starego Sącza, Krościenka n. Dunajcem, Dębna i Wieliczki. Zwiedzaj zabytki i pomniki przeszłości, posłuchaj legend i opowieści związanych nie tylko z osobą św. Kingi. Jeśli interesujesz się historią – zajrzyj do Vademecum średniowiecznego.

Postać księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce (np. odkrycie złóż soli kamiennej, lokacja wielu małopolskich miast). W ramach projektu odbiorcy mieli okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń inspirowanych średniowieczem: interaktywnych grach terenowych, pokazach, warsztatach i wycieczkach.

Zapraszamy na spacer po zabytkach dębińskiej architektury.

Pierwszym obiektem na naszej trasie jest jedyny w Polsce zamek łączący w sobie cechy architektury gotyckiej i renesansowej.

Czas spaceru: 30 min.
Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury - Julita Kwaśniak.

MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Małopolskie

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Reading Małopolska - szlak Stanisława Lema | Autor zdjęcia: Szlaki_Malopolski
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0