Szlaki Greenways - Podlaski Szlak Bociani

Dodano 20 lipca 2015 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

64260
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 421 km
 • Przewyższenie: 164,75 m
 • Suma podejść: 1 400,76 m
 • Suma zejść: 1 349,71 m
 • Lokalizacja:
370218
Logo Podlaskiego Szlaku Bocianiego
370219
Wschód słońca na szlaku
foto Dominika Zaręba
370220
Szlak kajakowy na Biebrzy jako uzupełnienie szlaku rowerowego
foto: Dominika Zaręba
370221
Oznakowanie szlaku
foto; Dominika Zaręba
370222
Platformy widokowe nad Narwią
foto: Dominika Zaręba
370223
Podlaski Szlak Bociani
foto: Dominika Zaręba
370224
PSB_znaki
370225
Dworek Pentowo i Europejska Wieś Bociania
foto: Dominika Zaręba
Podlaski Szlak Bociani został utworzony kilkanaście lat temu - dokładnie w 2002 roku, z inicjatywy Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) i EKOTON sp. z o.o. Przebiega on przez jedne z najbardziej cennych przyrodniczo terenów w Polsce, w tym przez cztery parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański oraz Wigierski. Znając nieco charakterystykę tych parków możemy sobie wyobrazić, jak bardzo ten szlak jest zróżnicowany. Na trasie Podlaskiego Szlaku Bocianiego znajdziemy jeziora, czyste rzeki, rozległe puszcze,podmokłe łąki i mnóstwo cennych roślin i zwierząt: łosie, żubry i ptaki. Szlak ten jest najdłuższym znakowanym szlakiem rowerowym województwa podlaskiego liczącym ponad 400 km. Na szlaku spotkamy tablice informacyjne, dzięki którym można nie tylko poznać historię i specyfikę regionu, ale też - przede wszystkim - lepiej poznać głównego bohatera szlaku - bociana białego.

Bocian od lat jest uważany za symbol szczęścia i, mądrości. Nie przez przypadek został też wybrany na symbol szlaku - w połowie Podlaskiego Szlaku Bocianiego, w VII Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie, znajduje się ponad 30 bocianich gniazd. Gniazdują one na słupach, drzewach, kominach - wzdłuż całego szlaku.

Na trasie Podlaskiego Szlaku Bocianiego można nie tylko zapoznać się z dziedzictwem przyrodniczym regionu. Jest to także doskonała okazja ku temu, aby poznać nieco historii, tradycji i kultury okolic. Podlasie obfituje wręcz w tego rodzaju atrakcje i informacje. Wiele jest także sposobów poruszania się po szlaku. Szczególnie polecamy kajak, co zupełnie zmienia charakter i perspektywę zwiedzania. Z poziomu rzeki świat wygląda zupełnie inaczej i dostarcza zupełnie innych wrażeń.

Podlaski Szlak Bociani należy do sieci Szlaków Greenways w Polsce, który gromadzi szlaki dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Puszcza Białowieska i okolice
Puszcza Białowieska i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Puszcza Białowska zajmuje obszar 150 000 ha po stronie polskiej i białoruskiej. Mapa Puszczy Białowieskiej pozwala na dokładne zapoznanie się ze specyfiką terenu, znajdującymi się na nim ścieżkami przyrodniczymi oraz najważniejszymi...

Mapa Suwalszczyzna
Suwalszczyzna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Suwałk i okolic regionu obejmuje cały obszar Suwalszczyzny: od Olecka na zachodzie do granicy państwowej na wschodzie. Znajdziemy tu szlaki kajakowe, trasy piesze, rowerowe, zabytki i inne atrakcje oraz infrastrukturę turystyczną.

Mapa Mazury Północne
Mazury Północne - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Mazury Północne" obejmuje przygraniczne tereny od Węgorzewa aż po trójstyk granic: Polski-Litwy-Rosji, a także fragment Mazur Garbatych sięgający poniżej Olecka. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy,...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
pingnomore
28 lutego 2019 pingnomore napisał:
W zeszłym roku przejechałem odcinek Łapy-Suwałki, W tym roku planuję odcinek Łapy-Białowieża.
JJ_Active
23 sierpnia 2015 JJ_Active napisał:
:)
Moja mapa 0