category-icon

Szlaki Greenways - Podlaski Szlak Bociani

420 km
550 m
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-07-20
category-icon
420 km
550 m
499 m
Łatwy
6/6
Podlaski Szlak Bociani został utworzony kilkanaście lat temu - dokładnie w 2002 roku, z inicjatywy Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) i EKOTON sp. z o.o. Przebiega on przez jedne z najbardziej cennych przyrodniczo terenów w Polsce, w tym przez cztery parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański oraz Wigierski. Znając nieco charakterystykę tych parków możemy sobie wyobrazić, jak bardzo ten szlak jest zróżnicowany. Na trasie Podlaskiego Szlaku Bocianiego znajdziemy jeziora, czyste rzeki, rozległe puszcze,podmokłe łąki i mnóstwo cennych roślin i zwierząt: łosie, żubry i ptaki. Szlak ten jest najdłuższym znakowanym szlakiem rowerowym województwa podlaskiego liczącym ponad 400 km. Na szlaku spotkamy tablice informacyjne, dzięki którym można nie tylko poznać historię i specyfikę regionu, ale też - przede wszystkim - lepiej poznać głównego bohatera szlaku - bociana białego.

Bocian od lat jest uważany za symbol szczęścia i, mądrości. Nie przez przypadek został też wybrany na symbol szlaku - w połowie Podlaskiego Szlaku Bocianiego, w VII Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie, znajduje się ponad 30 bocianich gniazd. Gniazdują one na słupach, drzewach, kominach - wzdłuż całego szlaku.

Na trasie Podlaskiego Szlaku Bocianiego można nie tylko zapoznać się z dziedzictwem przyrodniczym regionu. Jest to także doskonała okazja ku temu, aby poznać nieco historii, tradycji i kultury okolic. Podlasie obfituje wręcz w tego rodzaju atrakcje i informacje. Wiele jest także sposobów poruszania się po szlaku. Szczególnie polecamy kajak, co zupełnie zmienia charakter i perspektywę zwiedzania. Z poziomu rzeki świat wygląda zupełnie inaczej i dostarcza zupełnie innych wrażeń.

Podlaski Szlak Bociani należy do sieci Szlaków Greenways w Polsce, który gromadzi szlaki dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy

Mapa przedstawia najatrakcyjniejszy turystycznie fragment Suwalszczyzny, obejmujący Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy. Zasięg mapy wyznaczają: Wiżajny na północy, Skajzgiry na zachodzie, Jezioro Blizno na południu oraz Pogorzelec na wschodzie.
Jest to region o wyjątkowo urokliwych krajobrazach. Zawdzięczamy je ostatniemu zlodowaceniu, po którym topniejące masy lodu i polodowcowe wody ukształtowały morenowe wzniesienia porozdzielane głębokimi dolinami rzecznymi i jeziorami z największym jeziorem Suwalszczyzny – Wigrami i najgłębszym polskim jeziorem – Hańczą na czele. Polodowcową pamiątką są liczne, okazałe głazy tworzące głazowiska, przetransportowane tu ze Skandynawii. Uroku dodają rozległe kompleksy Puszczy Augustowskiej, okalającej większą część linii brzegowej Jeziora Wigry.
Obszar ten to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Warto również wybrać się na spacery i wycieczki rowerowe po Wigierskim Parku Narodowym i Suwalskim Parku Krajobrazowym. Rok wydania 2023

 

Puszcza Białowieska i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Białowieska i okolice

Puszcza Białowska zajmuje obszar 150 000 ha po stronie polskiej i białoruskiej. Mapa Puszczy Białowieskiej pozwala na dokładne zapoznanie się ze specyfiką terenu, znajdującymi się na nim ścieżkami przyrodniczymi oraz najważniejszymi obiektami. Rok wydania 2023

Mazury Północne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury Północne

Mapa turystyczna "Mazury Północne" obejmuje przygraniczne tereny od Węgorzewa aż po trójstyk granic: Polski-Litwy-Rosji, a także fragment Mazur Garbatych sięgający poniżej Olecka. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Węgorzewo na zachodzie, Kruklanki i Gąski na południu, Bakałarzewo na wschodzie. Obszar ten promowany jest jako Dzikie Mazury. Na mapie zaznaczono najbardziej znane atrakcje regionu: Puszczę Borecką, Puszczę Romincką z dokładną lokalizacją głazów cesarskich, Stańczyki ze słynnymi wiaduktami kolejowymi, gołdapskie uzdrowisko, piramidę w Rapie, lądowisko w Giżach oraz dziesiątki pamiątek i zabytków architektury, atrakcyjnych obiektów wodnych i przyrodniczych, punktów widokowych i jezior. Miłośnicy podróży na dwóch kółkach mogą zapoznać się z dokładnym przebiegiem prawie 100 km fragmentu najdłużej trasy rowerowej (wydzielony pas ruchu) w Polsce, tj. "Green Velo".

Suwalszczyzna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Suwalszczyzna
Mapa Suwałk i okolic regionu obejmuje cały obszar Suwalszczyzny: od Olecka na zachodzie do granicy państwowej na wschodzie. Znajdziemy tu szlaki kajakowe, trasy piesze, rowerowe, zabytki i inne atrakcje oraz infrastrukturę turystyczną.
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022