Szlak Zjawisk Naturalnych (EWI 10)

Dodano 22 lutego 2014 przez plik GPX
Szlak Zjawisk Naturalnych (EWI 10)
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

35357
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.3
 • Dystans: 30,8 km
 • Przewyższenie: 59,67 m
 • Suma podejść: 106,42 m
 • Suma zejść: 109,53 m
 • Data: 25 lipca 2013
 • Lokalizacja: Polska, łódzkie, Bobrowniki
219053
Kałuże. Źródełko Objawienia
fot. Arkadiusz Makoski

źródło: www.turystyka.wielun.pl
Szlak przebiega doliną Warty w Załęczańskim Parku Krajobrazowym m.in. przez jego najpiękniejszy odcinek „Załęczański Łuk Warty” mijając po drodze zabytkowy drewniany młyn w Kępowiźnie. Trasa głównie przebiega malowniczymi terenami leśnymi z urozmaiconą rzeźbą terenu i różnymi przyrodniczymi atrakcjami objętymi czasami ochroną rezerwatową:
- Rezerwat przyrody Węże chroni położony na Wartą wapienny ostaniec jurajski - Górę Zelce. Wewnątrz wzniesienia znajduje się kilka jaskiń, gdzie odkryto najwięcej w Polsce szczątków kostnych trzeciorzędowych zwierząt.
- Źródełko Objawienia owiane jest legendą. Według tradycji, w 1856 roku mieszkance pobliskiej wsi objawiła się przy nim Matka Boska. Od tamtego czasu jest to miejsce pielgrzymek, a odwiedzający wierzą, iż woda źródlana posiada właściwości lecznicze.
- Wronia Woda to ukryte w lasach Załęczańskiego Parku Krajobrazowego urokliwe starorzecze. Miejsce to stanowi lęgowisko ptactwa wodno - błotnego.

W obrębie Góry Genowefy znajduje się największa skała wapienna Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, z wyglądu przypominająca ludzką czaszkę. Jest to zarazem najdalej na północ wysunięty wapienny ostaniec Jury Wieluńskiej zbudowany z górnojurajskich wapieni skalistych.

Dodatkowym elementem wzbogacającym Szlak Zjawisk Naturalnych jest przeprawa promem. W drugiej wersji przebiegu szlaku dodatkowo można zobaczyć kurhan w Przywozie.

źródło: www.turystyka.wielun.pl
Trasę poleca
Starostwo Powiatowe w Wieluniu

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Euroregion Pradziad
Euroregion Pradziad - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do...

Mapa Wyżyna Wieluńska
Wyżyna Wieluńska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia region geograficzny w południowej Polsce, rozciągający się pomiędzy Wieluniem a Częstochową. Zasięg mapy wyznaczają: Osjaków na północy, Radłów na zachodzie, Lubliniec na południu i Częstochowa na wschodzie. Obszar mapy obejmuje:...

Mapa Euroregion Praděd
Euroregion Praděd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
17 października 2015 kys30 napisał:
ciekawa trasa
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0