Szlak zielony

Dodano 12 listopada 2021 przez plik GPX
Szlak zielony
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

233783
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 10,7 km
 • Czas trwania: 3 h 14 min
 • Średnia prędkość: 3,31 km/h
 • Przewyższenie: 68 m
 • Suma podejść: 146 m
 • Suma zejść: 139 m
 • Lokalizacja: Woliński Park Narodowy
1320266
Brama WPN
Od bramy dyrekcji WPN, w centrum Międzyzdrojów, wychodzą wszystkie szlaki piesze wiodące przez teren Parku. Brama ta otwiera jednocześnie wejście na „posesję” Parku, na której znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Przyrodnicze WPN oraz woliera z bielikiem.
1320267
Zagroda pokazowa Żubrów
Zagroda Pokazowa Żubrów to miejsce cieszące się olbrzymim zainteresowaniem ze strony zwiedzających, rocznie odwiedzane jest przez ponad 160.000 osób. Stanowi ona cel prawie wszystkich osób odwiedzających wyspę Wolin i jej okolicę. Nic w tym dziwnego zważywszy chociażby na bardzo oryginalny charakter tego miejsca. Zagroda Pokazowa Żubrów to „ekspozycja” żywej fauny, gustownie wkomponowana w leśne otoczenie Parku. Ma ona powierzchnię ok. 28 ha, przy czym większą jej część tworzy wybieg wolnościowy dla żubrów. W ramach zagospodarowania turystycznego tego miejsca zostały wybudowane podesty widokowe, przystosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Informacje o każdym obecnym tam gatunku przedstawione są na tablicach poglądowych. Jednak Zagroda Pokazowa to nie tylko atrakcja turystyczna, to przede wszystkim ośrodek hodowli żubra oraz miejsce rehabilitacji dla szeregu zwierząt leśnych, którym pomoc człowieka jest niezbędna. Odwiedzający, oprócz stadka żubrów, mają możliwość obejrzenia tam również dzików, saren, jeleni oraz bielików. Wszystkie obecne zwierzęta znajdują się pod stałą opieką weterynaryjną. Każde z nich posiada własne imię, na które często reaguje, i tak imię bielika to Danusia, natomiast dziki to Dosia, Gucio i Filip. Z kolei nazwy żubrów tworzących stado w Wolińskim Parku Narodowym (wszystkie zaczynają się od sylaby Po) to: Polikosia, Posawa, Pozowa, Poznaniak II, Polanin II, Polanka II, Pomorzak. Imiona „wolińskich olbrzymów” nadawane są ramach konkursu ogłaszanego wspólnie z lokalnym radiem. Średnia wielkość tutejszego stada waha się od 5 do 12 szt. W Zagrodzie Pokazowej Wolińskiego Parku Narodowego częsta jest rotacja osobników pomiędzy innymi stadami hodowlanymi Polski. Ma to na celu, uniknięcia zjawiska tzw. kojarzenia w pokrewieństwie. Takie postępowanie ogranicza znacznie ryzyko wystąpienia różnego rodzaju nieprawidłowości genetycznych. Wejście na teren Zagrody Pokazowej Żubrów jest płatne. Aktualne ceny biletów dostępne są na stronie internetowej Parku.
1320268
Żywotnik olbrzymi
Żywotnik olbrzymi rośnie na polance przed siedzibą OO.Warnowo. Ma około 110 lat, 448 cm obwodu pnia i 25 m wysokości.
1320269
Jezioro Czajcze
Jezioro Czajcze – drugie co do wielkości jezioro wyspy Wolin (pierwsze Koprowo). Położone na terenie Wolińskiego Parku Narodowego przy zielonym szlaku. Zbiornik ma kształt podkowy. Półwysep, który wcina się w jezioro, jeszcze 160 lat temu był wyspą. W XI–XII wieku dawała schronienie mieszkańcom okolicznych grodów przed najeźdźcą, o czym świadczą zachowane ślady wałów obronnych. Wschodni brzeg jeziora jest piaszczysty. Z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego na okazałym głazie umieszczono okolicznościową tablicę. Nie on jednak przyciąga uwagę turystów, ale drugi okaz wynurzający się z wody. Ten polodowcowy głaz, mający ponad 7 metrów w obwodzie, jak głosi legenda był miejscem wygrzewania się wydr, stąd nazwa Wydrzy Głaz. Dziś zwierząt tych tu nie widać, spotkać można natomiast m.in. łabędzie nieme, czaple, brodźce, bąki, trzcianki, perkozy i całe gromady kaczek. Ptactwo ma dobry żer w postaci ryb, żab i bogactwa owadów.
Szlak zielony jest szlakiem cieszącym się największym zainteresowaniem ze strony turystów. Fakt ten wynika głównie z obecnej na jego trasie Zagrody Pokazowej Żubrów jak również przepięknego kompleksu jezior w okolicach wsi Warnowo, Domysłów i Wisełka. Łączna jego długość to 15 km, choć istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia wędrówki poprzez częściową realizację szlaku.

Trasą cieszącą się największą popularnością jest bez wątpienia odcinek szlaku prowadzący do Zagrody Pokazowej Żubrów. Dla nieco wytrwalszych wędrowców atrakcyjna jest także trasa biegnąca w pobliżu jezior WPN. Turyści zmotoryzowani preferują z kolei dojazd do miejscowości Wisełka lub w bezpośrednie sąsiedztwo Jeziora Czajczego (niewielki parking WPN), a następnie spacer tylko wokół samego jeziora.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wyspa Wolin
Wyspa Wolin - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyspy Wolin zawiera szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz najważniejsze atrakcje turystyczne. Mapy swoim zasięgiem obejmuje fragment wybrzeża w części niemieckiej, od wschodu zamknięta jest przez Dziwnów.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.