Szlak Wspomnień Brenna Bukowa - Krzyż Zakochanych - Brenna Lachy

Dodano 3 sierpnia 2013 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

26798
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.1
  • Dystans: 4,2 km
  • Przewyższenie: 266,57 m
  • Suma podejść: 266,7 m
  • Suma zejść: 239,6 m
  • Data: 3 sierpnia 2013
  • Lokalizacja: Polska, śląskie, Brenna
142659
Krzyż Zakochanych
Krzyż Zakochanych stoi w miejscu ostatniego spotkania bogatej panny – Elżbiety Dworzak nazywanej Elizą i ubogiego młodzieńca Artura. Para pochodziła z Bielska. Eliza przez kilka lat w okresie międzywojennym przyjeżdżała do Brennej wypoczywać. Podczas pobytu często odwiedzał ją Artur. Jednak rodzice dziewczyny nie akceptowali jej biednego narzeczonego, który wykonywał zawód fryzjera i zabronili jej się z nim widywać. Elżbieta poddała się woli rodziców i podczas ostatniego spotkania odprowadziła go do miejsca, w którym obecnie znajduje się ufundowany przez nią krzyż.
Krzyż powstał w 1934 roku w pracowni znanego rzeźbiarza Ludwika Konarzewskiego w Istebnej na Buczniku. Wykonano go z sękatego modrzewia w formie drzewa życia. Na krzyżu umieszczono 3 figurki przedstawiające: Jezusa Ukrzyżowanego, Matkę Boską oraz św. Jana. Uroczyste wyniesienie krzyża na polanę pod Bukowym Groniem nastąpiło w 1936 r. Procesję prowadził ksiądz Rudolf Juroszek.
Szlak Wspomnień przybliży nam namiastkę historii Brennej. Wędrówkę rozpoczynamy w Brennej Bukowej, gdzie za znakami szlaku podążamy ulicą Osiedlową. Po drodze mijamy ciekawe gatunki roślin i drzew m.in. aleję dorodnych daglezji. Idąc dalej napotykamy pomnik upamiętniający śmierć partyzantów. Po dosyć stromym podejściu dochodzimy do Krzyża Zakochanych. Podążając trasą docieramy do miejsca związanego z gospodarką pasterską, czyli polan Bukowego Gronia, które kryją w sobie bardzo ciekawą historię. Na przełomie wieku XVI i XVII na tereny Beskidu Śląskiego zaczęli napływać pasterze pochodzenia wołoskiego określani mianem „Wołochów”. Wołosi to lud bardzo tajemniczy i trudny do określenia. Wiadomo, że przybyli, wędrując łukiem Karpat, z Wołoszczyzny i Siedmiogrodu, które obecnie obejmują Rumunię. Wiadomo też, że pierwotną ich ojczyzną były południowe Bałkany, a być może również Azja Mniejsza. Wołosi wnieśli do rodzimej kultury trzy trwałe elementy: strój wołoski, gospodarkę sałaszniczą oraz słownictwo. Dalszą wędrówkę umila szum potoku Bukowy. Schodząc do Brennej Lachy mijamy składnicę drewna i dochodzimy do głównej ulicy.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.