Szlak Wieprzyckich Wzgórz

Dodano 27 czerwca 2013 przez rysowanie
 • Opis
 • Mapa

Kod trasy

24242
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 1.4
 • Dystans: 5,1 km
 • Przewyższenie: 40,98 m
 • Suma podejść: 71,28 m
 • Suma zejść: 69,53 m
 • Data: 27 czerwca 2013
 • Lokalizacja: Polska, lubuskie, Małyszyn
Trasa: Pętla z początkiem i końcem znajdującym się na ścieżce rowerowej zaczynającej się przy ul. Dobrej
Rodzaj trasy: Krajobrazowa
Walory: Szlak przebiega przez zróżnicowany teren Parku Wieprzyckiego. Atrakcją jest leżący niedaleko szlaku obszar rezerwatu Gorzowskie Murawy


Wieprzyce.

Wieprzyce to wieś o słowiańskim, średniowiecznym rodowodzie znana jako Weperzow. Założona na planie owalnicowym po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w 1325 roku, jako własność gorzowskich mieszczan. Dzięki położeniu nad rzeką Wartą - również wieś rybacka. Przed wojną znana jako Wepritz miałam swoj port nad Wartą. Kościół pw. Trójcy Świętej istniał już w 1325 roku, spalony podczas wojny 30 letniej, odbudowany, ponownie spalony w 1765, odbudowany w 1833 roku w stylu klasycystycznym. Wieś podzielono w 1972 roku. Wieprzyce Górne stały się dzielnicą Gorzowa Wielkopolskiego, a Dolne wsią w gminie Bogdaniec.Ernest Henseler

Wieprzyce to miejsce urodzenia malarza Ernsta Henselera (1852-1940). Malował sceny rodzajowe z Wieprzyc, Jeży, Jeżyków, Niwicy, Jenina oraz Bogdańca. Pracując nad nimi, sporządził też wiele znakomitych szkiców. Do końca życia pozostał w sztuce wierny realizmowi, doskonale operując kolorem i światłem. Nie poszukiwał środków wyrazu do stworzenia nowej sztuki. Kompozycje malowane w plenerze, czy też kończone w pracowni, zawsze zachowują świeżość i głębokość ich przeżycia. Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzeów, m.in.: w Deutsches Historisches Museum, Nationalgalerie i Stadtmuseum w Berlinie a także w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. W 2004 roku, po likwidacji zapomnianego grobu rodzinnego artysty na berlińskim cmentarzu w Zehlendorf, skromna pomnikowa płyta nagrobna z czerwonego granitu została sprowadzona do Gorzowa Wlkp. i ustawiona na wydzielonym skwerze przy kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej na Wieprzycach.

Gorzowskie Murawy

„Gorzowskie murawy" to obszar o powierzchni 79 ha znajdujący się w Wieprzycach. Ten rezerwat przyrody powstał w 2006 w celu trwałego zachowania zbiorowisk roślinności kserotermicznej. Kompleks muraw należy do najcenniejszych tego typu obiektów przyrodniczych w Polsce zachodniej. Bogactwo gatunków roślin oraz stan zachowania zbiorowisk roślinnych sprawiają, że obszar ten pod względem przyrodniczym jest niezwykle atrakcyjny. Dominują tu trawy kępowe jak: ostnica włosowata, kostrzewa szczeciniasta, tymotka Brehmera. Oprócz traw występują również gatunki ciepłolubnych roślin dwuliściennych jak: szałwia łąkowa, pięciornik piaskowy, dzwonek syberyjski, goździk piaskowy.
Trasę poleca
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0