Szlak Tatarski (duży)

Dodano 14 lipca 2013 przez plik GPX
Szlak Tatarski (duży)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

25242
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samochód
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 49,6 km
  • Przewyższenie: 46,95 m
  • Suma podejść: 113,63 m
  • Suma zejść: 97,65 m
  • Data: 14 lipca 2013
  • Lokalizacja: Polska, podlaskie, Kruszyniany
555894
W Sokółce
źródło: wikipedia.pl
555895
Sokółka
- muzeum regionalne (ze stałą ekspozycją poświęconą osadnictwu tatarskiemu),
- rynek miejski z wychodzącymi z niego ulicami z XVI-XVII w.
- klasycystyczny kościół pw. św. Antoniego z 1848 r., (rozbudowany 1904),
- cerkiew pw. Aleksandra Newskiego (1830 r.)
555896
Bohoniki
To do dziś centrum religijne polskich muzułmanów.
Atrakcje:
- meczet – zbudowany przez Tatarów w 1883 r. Budowla drewniana zwieńczona kopułą z półksiężycem. Meczet zbudowany jest na planie prostokąta z gankiem z przodu. Wewnątrz meczetu z charakterystycznego wyposażenia i elementów architektury: podstawki pod święte księgi, dywany, muhiry (malowane bądź haftowane wersety Koranu), mihrab (wnęka określająca kierunek świętego miasta muzułman Mekki) i minbar (kazalnica, imam przemawia i wygłasza chutbę).
- mizar – cmentarz tatarski w Bohonikach, istnieje od trzech wieków największy i wciąż czynny cmentarz muzułmański w Polsce.
555917
Kruszyniany
- meczet najstarszy w Polsce, drewniana świątynia z narożnymi minaretami, które zwieńczone są kopułami z półksiężycem, powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. W świątyni istnieje podział na część dla kobiet i mężczyzn. Do świątyni wchodzi się po zdjęciu obuwia i siada na dywanach.
- mizar kruszyniański
Wraz z rozwojem osadnictwa tatarskiego na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego powstawały osady, które obecnie znajdują się na terytorium Polski, Białorusi i Litwy. Dlatego za ważne uważam również pokuszenie się o stworzenie trasy turystycznej obejmującej swym zasięgiem tereny leżące poza granicami kraju. Do takich miejsc na Białorusi zaliczyłabym np. Łowczyce, ze względu na ich wartość historyczną, Nowogródek, w którym znajduje się meczet, czy Słonim – jako jedno z większych skupisk Tatarów na Białorusi. Zaś na Litwie można byłoby włączyć Niemież, Sorok Tatary, Wilno i wiele innych miejsc.

Szlak turystyczny obejmujący swym zasięgiem obszar trzech krajów byłby pierwszym przedsięwzięciem przedstawiającym etapy osadnictwa tatarskiego, podobieństwa i różnice w kulturze oraz tradycji kultywowanej przez Tatarów zamieszkujących te tereny. Miałoby to również istotny wpływ na pogłębianie współpracy i propagowanie kultury tatarskiej na terenie tych państw.

Szlak Tatarski Duży usytuowany jest wśród Wzgórz Sokólskich oraz fragmentu Puszczy Knyszyńskiej. Wiedzie przez dawne folwarki tatarskie (Nietupę i Talkowszczyznę), nadane w 1679 r. Tatarom przez Jana III Sobieskiego do Kruszynian.
Wasza ocena: 3.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.