Szlak tarnowskich Żydów

Dodano 21 stycznia 2015 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

53854
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 2,3 km
  • Przewyższenie: 13,91 m
  • Suma podejść: 8,03 m
  • Suma zejść: 16,16 m
  • Data: 21 stycznia 2015
  • Lokalizacja: Tarnów
312952
Tarnów – kirkut
Tarnów – kirkut
312953
Tarnów – łaźnia żydowska
Tarnów – łaźnia żydowska
312954
Tarnów – plac Bohaterów Getta
Tarnów – plac Bohaterów Getta

Następnie trafiliśmy na Plac Bohaterów Getta, tuż za nim znajduje się pomnik upamiętniający miejsce, z którego hitlerowcy w dniu 14 czerwca 1940 r. wyprowadzili grupę 728 osób, Polaków z Tarnowa i okolic do pierwszego transportu do obozu zagłady KL Auschwitz.

Najdłuższym fragmentem trasy jest przejście z centrum do cmentarza, zajmujące około 15-20 minut. Odcinek ten stanowi też niewątpliwie najmniej atrakcyjny etap wycieczki, przemieszczamy się bowiem wzdłuż dość ruchliwej ulicy Matki Boskiej Fatimskiej. Rekompensuje to jednak cel, czyli bardzo rozległy cmentarz, na który warto poświęcić minimum pół godziny. Trzeba nadmienić, o czym nie wszyscy wiedzą, że jest on zamykany, a klucz do bramy można wypożyczyć w Muzeum Okręgowym znajdującym się przy Rynku.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
312955
Tarnów – ul. Żydowska
Tarnów – ul. Żydowska
312956
Tarnów – budynek Stowarzyszenia „Safa Bura”
Tarnów – budynek Stowarzyszenia „Safa Bura”
312957
Tarnów – młyn Szancera
Tarnów – młyn Szancera

Z cmentarza możemy wrócić tą samą trasą lub nadkładając nieco drogi przejść jeszcze obok niegdysiejszego młyna Henryka Szancera czy byłego liceum hebrajskiego. Zachęcamy oczywiście do wybrania dłuższej drogi, co pozwala na przejście pełnej trasy i urozmaicenie sobie powrotu.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
312958
Tarnów – ul. Goldhamera
Tarnów – ul. Goldhamera

Dalej ulica Goldhammera – prawnika, wiceburmistrza i zasłużonego obywatela miasta. Przy tej ulicy, pod numerem 6, zachowały się napisy reklamujące dania restauracyjne w jidysz i po polsku.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
312959
Tarnów – bima
Tarnów – bima

Kolejnym celem, również znajdującym się w pobliżu Rynku, była bima, czyli pozostałość po najstarszej (XVII w.) tarnowskiej synagodze.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
312960
Tarnów – Synagoga Nowa
Tarnów – Synagoga Nowa
313809
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Wyznaczona trasa upamiętnia ich historyczną obecność w Tarnowie, którzy przed II wojną światową stanowili 45% mieszkańców miasta, tragicznie zniesioną przez Holocaust.

Start
Dojazd do Tarnowa: z Krakowa do Tarnowa dotarliśmy krajową nr 4 w niecałe 1,5 godziny. W mieście bez trudu można znaleźć płatne i bezpłatne miejsca parkingowe. Do Tarnowa można dojechać również pociągiem lub jednym z licznych autobusów startujących z Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie.

Trasa
Większość obiektów trasy znajduje się w obrębie i okolicach dawnego getta, czyli w ścisłym centrum miasta. Trasa rozpoczyna się od ulic Wekslarskiej i Żydowskiej, będących odnogami tarnowskiego Rynku. Posiłkując się planem miasta i informacjami znalezionymi w Internecie, bez trudu można odnaleźć kolejne punkty wycieczki. Są one ponadto oznaczone tabliczkami, a co jakiś czas o o tym, że podążamy we właściwym kierunku upewniają nas drogowskazy.

Trasa jest w całości trasą miejską. Jej przejście zająć może w zależności od tempa spaceru i czasu poświęcanego poszczególnym obiektom, od 1,5 do 2,5 h. Jest łatwa, stąd też dostępna zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Informacje znalezione na stronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie w dziale Judaica pozwoliły nam na ułożenie optymalnej trasy, dzięki czemu nie gubiliśmy się i nie deptaliśmy po własnych śladach.

Wielość i różnorodność obiektów na trasie sprawia, że jest ona naprawdę interesująca – nie tylko dla pasjonatów historii Żydów, ale też przypadkowych turystów, którzy chcą zdobyć nową wiedzę i poszerzyć horyzonty.

Opracowanie: Paulina Macek
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.