Szlak Stu Jezior

Dodano 1 grudnia 2010 przez Garmin
Szlak Stu Jezior
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1313
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 109 km
 • Czas trwania: 6 940 h 25 min
 • Średnia prędkość: 0,02 km/h
 • Przewyższenie: 66,19 m
 • Suma podejść: 634,73 m
 • Suma zejść: 602,49 m
 • Data: 14 września 2010
 • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Poznań - Międzychód
1331
DSC06874.png
Widok na jezioro Chrzypskie Wielkie z punktu widokowego nieopodal Łężeczek
1332
DSC06877.png
Psarskie - kościół
1333
DSC_0070.png
Sieraków Wielkopolski - zamek Opalińskich

SIERAKÓW WIELKOPOLSKI - popularny nie tylko wśród mieszkańców Wielkopolski ośrodek letniskowy. Przy ul. Poznańskiej - późnorenesansowy kościół NMP Niepokalanie Poczętej z 1 poł. XVII w. Przy ul. Zamkowej - jedno ze skrzydeł dawnego zamku Opalińskich, odbudowane w 1995 r. W jego obrębie - muzeum. W XVI-wiecznej krypcie - 5 cynowo-miedzianych sarkofagów członków rodu, pochodzących z XVII w.
Nieco dalej w kierunku wschodnim - kompleks Stada Ogierów z ciekawie wyposażoną powozownią, w otoczeniu parku krajobrazowego z XIX w. z ciekawym drzewostanem.
1334
DSC_6390.png
Międzychód - fontanna "z rybakiem"

MIŃDZYCHÓD - na wschód od Rynku - kościół św. Jana Chrzciciela z końca XVI w., pierwotnie późnogotycki, obecnie w kształcie, nadanym w XVIII-XIX w. W ścianie budowli ciekawostka - cegła, przedstawiająca maskę lub twarz. Po przeciwnej stronie ulicy - tzw. laufpompa, z której można napić się wody o znacznej zawartości siarkowodoru - stąd charakterystyczny zapach. Przy ul. 17 Stycznia - niewielkie Muzeum Regionalne. Na ul. Lipowiec - późnoklasycystyczny kościół poewangelicki Niepokalanego Serca Maryi z 1 poł. XIX w. Międzychód jest doskonałym miejscem wypadowym w region Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego i Puszczy Noteckiej.
1335
P9038636.png
Chalin - Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

CHALIN - w zabudowaniach podworskich z poł. XIX w. - otwarty w 1995 r. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej z ciekawa wystawą przyrodniczą, dużą salą konferencyjną oraz pokojami gościnnymi. Wokół - park krajobrazowy. W jego obrębie - 3 niedługie ścieżki dydaktyczne.
SZLAK STU JEZIOR

Dystans: ok. 110 km
Trudność: przeważnie szosy o małym natężeniu ruchu; kilka piaszczystych odcinków
Oznakowanie: zgodne ze standaryzacją PTTK (szlak czarny)
Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy, skrzyżowanie ul. Baraniaka i Jana Pawła II.
Koniec szlaku: Międzychód

Szlak Stu Jezior to jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce (powstał w 1999 r.). Bezsprzecznie jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras. Wiedzie w kierunku Pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego, jednego z ulubionych wśród mieszkańców Poznania regionów letniskowych. Trasa połączona jest z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais - Sankt Petersburg).

Co warto zobaczyć:

KIEKRZ - do niedawna wieś, obecnie dzielnica letniskowa Poznania. Późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim jez. Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

SOBOTA - późnogotycki kościół Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.

PAMIĄTKOWO - duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego jez. Pamiątkowskiego - kąpielisko oraz pole biwakowe.

BABORÓWKO - pałac eklektyczny z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki.

SZAMOTUŁY - Dawny zamek Nałęczów Szamotulskich z 2 poł. XV w., przebudowany w pocz. XVI w przez Górków. Gotycki kształt odzyskał w latach 1976-89. Muzeum z wyposażeniem wnętrz zamkowych z XVI - XVIII w., bogata kolekcja ikon. W jednej z oficyn zamkowych z końca XVIII w. - muzeum ze zbiorami etnograficznymi.
Tzw. Baszta Halszki z XVI w. nazwana imieniem córki wojewody poznańskiego Łukasza Górki - Halszki z Ostroga, więzionej tu przez okrutnego ojca. W pobliskim spichrzu z XIX w. - wystawa archeologiczna z przedmiotami, pochodzącymi z terenów budowy gazociągu jamalskiego.

OSTRORÓG - miejsce pochodzenia Jana Ostroroga (ok. 1436 - 1501), wojewody poznańskiego, publicysty politycznego, autora dzieła "O urządzeniu Rzeczypospolitej". Późnogotycki kościół NMP Wniebowziętej z 1 poł. XV w., obecnie barokowy (przebudowa - 2 poł. XVIII w.).

ZAJĄCZKOWO - na półwyspie nad jez. Zajączkowskim - późnobarokowy dwór z końca XVIII w., najprawdopodobniej zbudowany w miejscu dawnego grodu obronnego. Rozbudowany na pocz. XX w., w latach 80-tych XX w. przekształcony w ośrodek wypoczynkowy poznańskiego kuratorium oświaty.

ŁŃŻECZKI - zabudowania folwarczne z 2 poł. XIX w oraz dwór z pocz. XX w. Na polodowcowym wzniesieniu przy drodze do Pniew - punkt widokowy, powstały w 1994 r.

CHRZYPSKO WIELKIE - późnogotycki kościół św. Wojciecha z pocz. XVII w. z drewnianym stropem i wystrojem wnętrza z przełomu XVII/XVIII w. Taka sama nazwę, jak wieś, nosi także pobliskie jezioro.

SIERAKOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY - utworzony w 1991 roku w celu ochrony krajobrazu polodowcowego wschodniej części pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego. Liczne moreny, wydmy, jeziora, rzeczne doliny i ciekawe przyrodniczo lasy. Na północ od Warty przeważają wydmy Puszczy Noteckiej porośnięte lasem sosnowym, na południe - mocno zróżnicowany teren, pocięty głębokimi rynnami jeziornymi, pokryty lasami bukowymi i mieszanymi. Ciekawe rezerwaty przyrody.

SIERAKÓW WIELKOPOLSKI - opis - patrz: foto

CHALIN - opis - patrz: foto

KAMIONNA - gotycki kościół Narodzenia NMP z końca XV w., jednonawowy, z dzwonnica w formie wieży. Od strony wschodniej - ciekawy, trójkondygnacyjny, bogato dekorowany szczyt.

MIŃDZYCHÓD - opis - patrz: foto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Mapa Okolice Poznania. Część północna
Okolice Poznania. Część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Mapa Szlak Piastowski
Szlak Piastowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje...

Wasza ocena: 4.3 (11 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.