Szlak Rowerowy Gminy Zielonki

Dodano 6 października 2011 przez rysowanie
Szlak Rowerowy Gminy Zielonki
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

5631
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.6
 • Dystans: 32,4 km
 • Przewyższenie: 171,32 m
 • Suma podejść: 371,85 m
 • Suma zejść: 371,1 m
 • Data: 6 października 2011
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie
49020
Urząd Gminy Zielonki
Urząd Gminy Zielonki - na placu przed Urzędem zaczyna się i kończy rowerowy szlak czerwony gminy Zielonki
49088
Centrum Bibic
Kościół parafialny w Bibicach pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
49089
Teren sportowo rekreacyjny Pękowice
Na pękowickich błoniach niedawno powstały kompleks boisk, idealne miejsce by odpocząć nad meandrującym tu malowniczo Prądnikiem
49090
Zamek w Korzkwi
Odrestaurowany na hotel średniowieczny zamek w Korzkwi, pierwsze od strony Krakowa Orle Gniazdo
49091
Kościół w Korzkwi
Wczesnobarokowy kościół pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela
49092
Hotel Twierdza
W forcie nr 45 Zielonki Marszowiec usytuowany jest Hotel Twierdza
49093
Brama dworska w Garlicy Murowanej
W budynkach zrekonstruowanego dworu stacjonuje Uniwersytet Rolniczy z Krakowa, najstarszymi elementami są lamus z XVII wieku oraz brama z wieku XIX.
49094
Dwór w Owczarach
W dworze należącym niegdyś do budowniczego portu w Gdyni, wicepremiera Eugeniusz Kwiatkowskiego mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej, obiekt otoczony jest pięknym starodrzewiem.
49127
Kościół w Zielonkach
Kościół parafialny w Zielonkach, pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
49128
Spacerowa
Przy Spacerowej w Bibicach, tak jak i w kilkunastu miejscach gminy usytuowano miejsce zabaw dla dzieci, tutaj wraz z boiskiem do koszykówki, można tutaj również odpocząć na trasie
103236
Droga Królewska
Tą widokową trasą można wyjechać z Zielonek na północ gminy.
103237
Dolinka Owczarska
Widok w stronę północną na Dolinę Naramki (zwaną też Owczarską)
Na placu pod Urzędem Gminy Zielonki zaczyna się i kończy pętla jednego z najciekawszych szlaków rowerowych okolic Krakowa – czerwonego szlaku rowerowego gminy Zielonki o długości ok. 32 kilometrów.
Początkowo pedałujemy na wschód, w kierunku Bibic. Po przejechaniu 400 metrów skręcamy na południe. Po lewej mijamy starą cegielnię, wybudowaną przez Austriaków, na potrzeby budowy fortów. Droga z asfaltowej zamienia się w gruntową i kiedy znowu wyjeżdżamy na asfalt po lewej natkniemy się dawną prochownię w Witkowicach. W 1927 roku doszło do eksplozji zgromadzonych tu materiałów, która spowodowała ogromne zniszczenia. Kiedy już miniemy ten cichy obecnie zagajnik, czerwone znaki skierują nas w kierunku szpitala okulistycznego w Witkowicach. Teraz wjeżdżamy na teren Parku Leśnego. Po opuszczeniu parku, wsią, którą zobaczymy na horyzoncie będą Bibice. Kiedy miniemy kościół parafialny przejeżdżać będziemy obok pozostałości fortu Bibice nr 45. Z kolei na tarasie w hotelu Twierdza urządzonym w austriackim forcie numer 45 Zielonki możemy wypić herbatę. Ruszamy dalej na północ, po czym zjeżdżamy ostro w dół w kierunku Garlicy Murowanej. Przez chwilę jedziemy asfaltową drogą wzdłuż rzeki Garliczki. Kiedy po prawej zobaczymy drogę odchodzącą na wschód, jest to znak, że właśnie w tym miejscu przekroczyliśmy dawną granicę zaborów. Po przejechaniu dalszych stu metrów musimy opuścić dno doliny. Zaczyna się pierwszy poważny podjazd na naszej trasie. Skręcamy w prawo i na odcinku trzech kilometrów musimy wspiąć się o sto metrów, aż znajdziemy się w Woli Zachariaszowskiej. Droga początkowo stroma i kamienista, zamienia się w dość płaski asfalt. Znowu wracamy do doliny Garliczki. Zjazd początkowo przyjemny, wśród pięknej panoramy całej doliny kończy się odcinkiem bardzo słabo przejeżdżonym, stromym trawiastym, a później leśnym. Kiedy w końcu dojeżdżamy do asfaltowej drogi na samym dole, czeka nas stromy podjazd na przeciwległy stok, głębokimi koleinami, zarośniętymi na dodatek trawą wysoką na metr. Na szczęście to tylko kilometr i wjeżdżamy na nowiutki asfalt, który prowadzi nas już do samych Owczar. Między Owczarami a Świńczowem czeka nas znowu trudny odcinek trasy. Jest to podjazd może nie bardzo stromy, ale koleiny są głębokie i pokryte warstwą luźnych kamieni. W Świńczowie osiągamy najdalej na północ wysunięty punkt szlaku rowerowego, a zarazem najwyższy - prawie 400 m n.p.m. Teraz na szlaku przeważać będą spadki. Ze Świńczowa zjeżdżamy do doliny Korzkiewki, potem podjazd do wsi Grębynice tylko po to, żeby za chwilę w Korzkwi znowu ostro zjechać w dół nad Korzkiewkę. Szlak prowadzi pomiędzy średniowiecznym zamkiem Korzkiew i obronnym barokowym kościołem. Za Korzkwią musimy przejechać około 200 metrów ruchliwą drogą Kraków-Skała i na końcu wykonać zakręt w lewo w miejscu, gdzie ostrożność jest konieczna. Po drugiej stronie szosy czeka nas wiele kilometrów dróg z ruchem niewielkim, głównie w dół z widokiem na Kraków.
Z Trojanowic czeka nas emocjonujący zjazd asfaltem w dolinę Prądnika, a potem relaksująca jazda wzdłuż tej rzeczki i już zbliżamy się do Zielonek, od strony wzgórza, na którym stoi gotycki kościół parafialny.
Pełna wersja tekstu Wojciecha Radeckiego nt. szlaku na stronie www.ckpir.zielonki.pl.
Trasę poleca
Gmina Zielonki

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Dolinki Podkrakowskie
Dolinki Podkrakowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Dolinki Podkrakowskie przedstawia najciekawsze tereny rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje malownicze wąwozy i doliny w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to obszar Ojcowskiego Parku Narodowego, Parku...

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Wasza ocena: 5.0 (4 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
2 listopada 2015 kys30 napisał:
fajna trasa :)
r_krzysztof
7 czerwca 2013 r_krzysztof napisał:
piekna trasa i super opis.
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0