Szlak Przełomu Krzeczowskiego (EWI 5)

Dodano 22 lutego 2014 przez plik GPX
Szlak Przełomu Krzeczowskiego (EWI 5)
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

35358
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 2.3
 • Dystans: 17,9 km
 • Przewyższenie: 41,2 m
 • Suma podejść: 74,65 m
 • Suma zejść: 60,05 m
 • Data: 23 maja 2013
 • Lokalizacja: Polska, łódzkie, Toporów
219054
Ogroble
źródło: www.turystyka.wielun.pl

fot. Marta Pabich-Makoska
Szlak prowadzi przez obszar Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, na odcinku Przełomu Krzeczowskiego w dolinie Warty. Trasa biegnie w większości przez obszary leśne Ogroblejską Drogą i Traktem Kamiońskim. Miejscami szlak przebiega w pobliżu rzeki, by w następnie oddalić się od niej i wkroczyć w obszary leśne. Na całej trasie szlaku towarzyszy nam urozmaicony krajobraz związany z doliną Warty. Między Krzeczowem a Kamionem piaszczysta droga, gdzieniegdzie w niewielkich wąwozach, pnie się pod górę, zaś na południe od Kamionu trasa przebiega łagodnie na terasie rzecznej. Szlak charakteryzuje zróżnicowanym stopniem trudności.

Na trasie szlaku znajdują się atrakcyjne turystycznie miejscowości Kamion, Krzeczów, Przywóz i Toporów. Są to niewielkie wsie nadwarciańskie, choć Kamion i Toporów w przeszłości posiadały prawa miejskie. Dziś o tym fakcie można wnioskować na podstawie zachowanego układu urbanistycznego. Warto je odwiedzić ze względu na drewnianą kaplicę z XVIII w., a także współczesny kościół, w którym znajduje się obraz wykonany przez Jerzego Dudę-Gracza.

Podążając szlakiem warto wspomnieć, że nadwarciańskie wsie kryją historię sięgającą okresu wpływów rzymskich. Niegdyś już od I−III w. n.e., biegły przez te tereny ważne szlaki handlowe m.in. bursztynowy, zaś w średniowieczu z Rusi na Śląsk. O dawnym przebiegu szlaku bursztynowego świadczą odkryte podczas badań archeologicznych przedmioty, które odnaleziono w kurhanach zwanych książęcymi w Przywozie. Kurhany zachowały się do dziś w formie wyraźnych kopców w lesie, na południe od mostu Przywóz - Ogroble.

źródło: www.turystyka.wielun.pl
Trasę poleca
Starostwo Powiatowe w Wieluniu

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Województwo opolskie i plan Opola
Województwo opolskie i plan Opola - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.