Szlak Przełomu Krzeczowskiego (EWI 5)

Dodano 22 lutego 2014 przez plik GPX
Szlak Przełomu Krzeczowskiego (EWI 5)
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

35358
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 2.3
 • Dystans: 17,9 km
 • Przewyższenie: 41,2 m
 • Suma podejść: 74,65 m
 • Suma zejść: 60,05 m
 • Data: 23 maja 2013
 • Lokalizacja: Polska, łódzkie, Toporów
219054
Ogroble
źródło: www.turystyka.wielun.pl

fot. Marta Pabich-Makoska
Szlak prowadzi przez obszar Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, na odcinku Przełomu Krzeczowskiego w dolinie Warty. Trasa biegnie w większości przez obszary leśne Ogroblejską Drogą i Traktem Kamiońskim. Miejscami szlak przebiega w pobliżu rzeki, by w następnie oddalić się od niej i wkroczyć w obszary leśne. Na całej trasie szlaku towarzyszy nam urozmaicony krajobraz związany z doliną Warty. Między Krzeczowem a Kamionem piaszczysta droga, gdzieniegdzie w niewielkich wąwozach, pnie się pod górę, zaś na południe od Kamionu trasa przebiega łagodnie na terasie rzecznej. Szlak charakteryzuje zróżnicowanym stopniem trudności.

Na trasie szlaku znajdują się atrakcyjne turystycznie miejscowości Kamion, Krzeczów, Przywóz i Toporów. Są to niewielkie wsie nadwarciańskie, choć Kamion i Toporów w przeszłości posiadały prawa miejskie. Dziś o tym fakcie można wnioskować na podstawie zachowanego układu urbanistycznego. Warto je odwiedzić ze względu na drewnianą kaplicę z XVIII w., a także współczesny kościół, w którym znajduje się obraz wykonany przez Jerzego Dudę-Gracza.

Podążając szlakiem warto wspomnieć, że nadwarciańskie wsie kryją historię sięgającą okresu wpływów rzymskich. Niegdyś już od I−III w. n.e., biegły przez te tereny ważne szlaki handlowe m.in. bursztynowy, zaś w średniowieczu z Rusi na Śląsk. O dawnym przebiegu szlaku bursztynowego świadczą odkryte podczas badań archeologicznych przedmioty, które odnaleziono w kurhanach zwanych książęcymi w Przywozie. Kurhany zachowały się do dziś w formie wyraźnych kopców w lesie, na południe od mostu Przywóz - Ogroble.

źródło: www.turystyka.wielun.pl
Trasę poleca
Starostwo Powiatowe w Wieluniu

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo opolskie i plan Opola
Województwo opolskie i plan Opola - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono...

Mapa Wyżyna Wieluńska
Wyżyna Wieluńska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia region geograficzny w południowej Polsce, rozciągający się pomiędzy Wieluniem a Częstochową. Zasięg mapy wyznaczają: Osjaków na północy, Radłów na zachodzie, Lubliniec na południu i Częstochowa na wschodzie. Obszar mapy obejmuje:...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0