Szlak Prusów - niebieski

Dodano 24 sierpnia 2013 przez rysowanie
Szlak Prusów - niebieski
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

28326
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 2.5
 • Dystans: 28,2 km
 • Przewyższenie: 29,18 m
 • Suma podejść: 61,24 m
 • Suma zejść: 52,08 m
 • Data: 24 sierpnia 2013
 • Lokalizacja: Polska, warmińsko-mazurskie, Iława
147517
fot.www.kanalelblaski.eu
147518
fot.www.kanalelblaski.eu
147519
fot.www.kanalelblaski.eu
Rodzaj nawierzchni:

drogi asfaltowe - 33,35 km
drogi gruntowe - 18,30 km
drogi szutrowe - 10,20 km
drogi brukowe - 0,50 km
drogi polbrukowe - 6,15 km

Charakterystyka szlaku:

Z centrum Zalewa (0,0 km), obok kościoła z XIV wieku pw. św. Jana Ewangelisty, wyjeżdżamy ul. Częstochowską, osiedlem domków jednorodzinnych do drogi wojewódzkiej nr 519 w kierunku Iławy. Zalewo założone z XIII-XIV wieku nad jeziorem Ewingi to niegdyś ważny ośrodek administracyjny dla 12 powiatów, komunikacyjny i gospodarczy. Z zabytków poza kościołem zachowały się baszta, budynek szkoły z 1928 roku, kaplica pw. św. Rodziny, cmentarz żydowski, wieża ciśnień.

Za Zalewem przez Rąbity, Międzychód i Śliwę (8,4 km) kierujemy się do miejscowości Boreczno (10,2 km), gdzie mijamy zabytkowy kościół. W Dubie jedziemy mostem nad kanałem łączącym Zatokę Kraga z jeziorem Dauba, a w Mozgowie pokonujemy dwa mosty nad Kanałem Iławskim i podążamy do Karnit położonych nad jeziorem Kocioł. W pałacu z 1856 roku urządzono hotel, a w XIX wiecznej ujeżdżalni koni salę balową. Pałac otacza "Bajkowy Świat Kłobuka" z labiryntem i licznymi atrakcjami oraz małe zoo.

Dalej na długich odcinkach szlak biegnie wzdłuż Kanału Iławskiego, przez Dębinkę, aż do Śluzy Miłomłyn. Na Jeziorze Karnickim Kanał Iławski poprowadzono w poprzek jeziora w usypanej grobli. Można tam dojechać skręcając ze szlaku za Karnitami w kierunku Lig.
Miłomłyn to miasto z 1335 roku z licznymi zabytkami: kościołem pw. św. Bartłomieja, fragmentami murów obronnych, gotycką wieżą dzwonniczą, wieżą obronną, kamieniczkami, budynkiem nadleśnictwa z 1842 roku. Od Śluzy Miłomłyn liczony jest kilometraż szlaku wodnego we wszystkich kierunkach.

W Miłomłynie, naprzeciwko hotelu Miłomłyn Zdrój szlak wchodzi do lasu i aż do Tynwałdu prowadzi w większości lasami, w pobliżu jeziora Srebrnego Dużego, Śluzy Zielona, jezior Gil Mały i Gil Wielki, Iłgi, Tynwałd i Jezioraka, najdłuższego jeziora w Polsce (27,5 km).
Szlak kończy się w Iławie obok pięknego ratusza. Iława jest dużym węzłem kolejowym, Mekką żeglarzy, z kilkoma przystaniami żeglarskimi, wypożyczalniami sprzętu wodnego. Z zabytków wyróżniają się kościoły pw. Przemienienia Pańskiego, cerkiew bizantyjsko - ukraińska, zabytkowe kamienice, 3 wieże ciśnień.

źródło: www.kanalelblaski.eu
Trasę poleca
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pojezierze Iławskie
Pojezierze Iławskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych,...

Mapa Kanał Elbląski i okolice
Kanał Elbląski i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału...

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Pojezierze Mazurskie

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Mikołajki/ Mrągowo/ Ryn. | Autor zdjęcia: lemur36
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0