drogi asfaltowe - 33,35 km
drogi gruntowe - 18,30 km
drogi szutrowe - 10,20 km
drogi brukowe - 0,50 km
drogi polbrukowe - 6,15 km
Charakterystyka szlaku:
Z centrum Zalewa (0,0 km), obok kościoła z XIV wieku pw. św. Jana Ewangelisty, wyjeżdżamy ul. Częstochowską, osiedlem domków jednorodzinnych do drogi wojewódzkiej nr 519 w kierunku Iławy. Zalewo założone z XIII-XIV wieku nad jeziorem Ewingi to niegdyś ważny ośrodek administracyjny dla 12 powiatów, komunikacyjny i gospodarczy. Z zabytków poza kościołem zachowały się baszta, budynek szkoły z 1928 roku, kaplica pw. św. Rodziny, cmentarz żydowski, wieża ciśnień.
Za Zalewem przez Rąbity, Międzychód i Śliwę (8,4 km) kierujemy się do miejscowości Boreczno (10,2 km), gdzie mijamy zabytkowy kościół. W Dubie jedziemy mostem nad kanałem łączącym Zatokę Kraga z jeziorem Dauba, a w Mozgowie pokonujemy dwa mosty nad Kanałem Iławskim i podążamy do Karnit położonych nad jeziorem Kocioł. W pałacu z 1856 roku urządzono hotel, a w XIX wiecznej ujeżdżalni koni salę balową. Pałac otacza "Bajkowy Świat Kłobuka" z labiryntem i licznymi atrakcjami oraz małe zoo.
Dalej na długich odcinkach szlak biegnie wzdłuż Kanału Iławskiego, przez Dębinkę, aż do Śluzy Miłomłyn. Na Jeziorze Karnickim Kanał Iławski poprowadzono w poprzek jeziora w usypanej grobli. Można tam dojechać skręcając ze szlaku za Karnitami w kierunku Lig.
Miłomłyn to miasto z 1335 roku z licznymi zabytkami: kościołem pw. św. Bartłomieja, fragmentami murów obronnych, gotycką wieżą dzwonniczą, wieżą obronną, kamieniczkami, budynkiem nadleśnictwa z 1842 roku. Od Śluzy Miłomłyn liczony jest kilometraż szlaku wodnego we wszystkich kierunkach.
W Miłomłynie, naprzeciwko hotelu Miłomłyn Zdrój szlak wchodzi do lasu i aż do Tynwałdu prowadzi w większości lasami, w pobliżu jeziora Srebrnego Dużego, Śluzy Zielona, jezior Gil Mały i Gil Wielki, Iłgi, Tynwałd i Jezioraka, najdłuższego jeziora w Polsce (27,5 km).
Szlak kończy się w Iławie obok pięknego ratusza. Iława jest dużym węzłem kolejowym, Mekką żeglarzy, z kilkoma przystaniami żeglarskimi, wypożyczalniami sprzętu wodnego. Z zabytków wyróżniają się kościoły pw. Przemienienia Pańskiego, cerkiew bizantyjsko - ukraińska, zabytkowe kamienice, 3 wieże ciśnień.
źródło: www.kanalelblaski.eu
Route recommended byStowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Comments
You may find the map from our app useful on
this route
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Pojezierze Iławskie
Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych, kajakowych oraz rowerowych. Znajdują się tu także informacji dla żeglujących po Jezioraku.
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Kanał Elbląski i okolice
Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.
Rok wydania: 2012
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Województwo Pomorskie
Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.