Szlak Pocztyliona - żółty

Dodano 24 sierpnia 2013 przez rysowanie
Szlak Pocztyliona -  żółty
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

28325
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.0
  • Dystans: 131 km
  • Przewyższenie: 134,53 m
  • Suma podejść: 527,17 m
  • Suma zejść: 439,82 m
  • Data: 24 sierpnia 2013
  • Lokalizacja: Polska, warmińsko-mazurskie, Elbląg
147514
fot. www.kanalelblaski.eu/
147515
fot. www.kanalelblaski.eu/
147516
fot. www.kanalelblaski.eu/
Elbląg - początek szlaku przy Rondzie Kaliningrad, u wylotu z miasta w kierunku Warszawy - drogą rowerową. Przechodzi pod wiaduktem w ciągu drogi krajowej S22 zwanej "berlinką", "betonówką" lub "Autostradą" ul. Pasłęcką w kierunku Gronowa Elbląskiego. Miała łączyć Berlin z Królewcem. W latach 1933-1937 udało się zrealizować 92 kilometrowy odcinek z Królewca do Elbląga.

Przezmark - prastara osada Prusów z bogatą historią. Jej ślady dostrzeżemy w kościele z XIII wieku, jako jednego z 22 wzniesionych przez Prusów na mocy umowy prusko-krzyżackiej z 1249 roku. Kościół jest perełką gotyckiej architektury. Wyposażenie kościoła to barokowy ołtarz główny z 1718 roku, ambona, organy, empora i pająki. Przy kościele zachowały się nagrobne płyty, najstarsza z 1622 roku.

Pasieki - pierwsza informacja o wsi pochodzi z 1377 roku. Była to osada bartników, w której istniał młyn o specjalnym uprzywilejowaniu. We wsi była karczma i szkoła. Obecnie jest tam tylko kilka zagród z domami podcieniowymi.

Weklice - znaleziono tu ślady działalności ludzkiej z epoki neolitu, brązu czy żelaza. Od I do IV wieku przebywali Goci. Obok osady znajdowało się cmentarzysko. Jest to największe i najbogatsze stanowiska archeologiczne w Polsce. Wystawa "Księżniczka Gocka z Weklic" w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu. Wieś wchodziła w skład posiadłości ziemskich Elbląga. Budynek szkoły powstał w 1821 roku.

Aniołowo - wzmianka pochodzi z 1315 roku. Od 1543 roku należała do parafii w Mariance. Pierwsza szkoła powstała w 1749 roku, a obecny budynek pochodzi z 1871 roku. We wsi istniała gospoda, mleczarnia, dwa sklepy kolonialne, stawy karpiowe, droga brukowa.

Marianka - powstała w latach 1304 - 1312, potem wymieniana jest jako książęca wieś czynszowa. Istniało nadleśnictwo, młyn - wiatrak, kuźnia i mleczarnia. Kościół pw. św. Piotra i Pawła pochodzi z 1334 roku, z malowidłami z XV wieku. Cennym elementem jest kryształowe sklepienie w prezbiterium, ambona i chrzcielnica z XVI wieku, barokowy ołtarz główny z 1682 roku, tabernakulum, organy. Obecnie odkrywane są gotyckie freski.

Pasłęk - założony przez holenderskich osadników w 1297 roku nad rzeką Wąską .Obecnie można podziwiać zabytkowe mury obronne z Bramą Kamienną i Młyńską, Stare Miasto z zamkiem, ratuszem i kościołami

Kwitajny - najstarsza osada pruska na tym terenie (1281 rok), potem wieś czynszowa z majątkiem rycerskim, aż do posiadłości ziemskich rodziny Donhoffów. O świetności świadczy kościół wybudowany w latach 1714-1719, pałac z 1740 roku, stawy, ruiny oranżerii. We wsi znajduje się cmentarz ewangelicki założony w 1704 roku. W pobliżu znajduje się rezerwat "Dęby w Krukach Pasłęckich".

Małdyty - wzmianka pochodzi z 1354 roku, a w 1400 roku Krzyżacy założyli folwark. Małdyty były ważnym węzłem drogowym dyliżansów w kierunku Morąga, Ostródy, Elbląga i Zalewa.

Zalewo - dawniej ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy, drogowy i kolejowy. Linię kolejową z Elbląga, przez Myślice, Zalewo, Miłomłyn do Ostródy o długości 75,9 km wybudowano w latach 1891-1893, rozebrano w 2004 roku. Obecnie Zalewo jest węzłem trzech szlaków: żółtego z Elbląga do Gorynia, Zielonego z Elbląga do Iławy i niebieskiego z Zalewa przez Miłomłyn do Iławy.

Półwieś - założono w 1299 roku. Była majątkiem ziemskim należącym do Zalewa, później przestała istnieć. Dopiero w 1850 roku oddano w dzierżawę ziemię Ebenowi, który założył nowoczesne gospodarstwo z gorzelnią. W 1934 roku majątek sprzedano, a później wydzierżawiono mieszkańcowi Przezmarka.

Kamieniec - początki wsi sięgają czasów krzyżackich. Był siedzibą najbogatszego rodu Prus Wschodnich von Finck Finckenstein. Do 1945 roku władał nim Alfred zu Dohna. Kościół pochodzi z 1706 roku, a pałac zwany "Wersalem Północy" zaczęto budować w 1716 roku do 1720 roku. Przebywali w nim królowie i cesarze.

Susz – miasto z historią średniowiecza, nad Jeziorem Suskim z 1305 roku. Liczne wojny, zarazy niszczyły miasto kilkakrotnie. Rozwój następuje od XIX wieku, jednak z okresu średniowiecza zachował się kościół pw. św. Antoniego z bogatym wyposażeniem renesansowym rokokowym i barokowym, do którego przylega fragment murów obronnych.

Kisielice – miasto założone przez prywatne osoby w XIII wieku. Pozostał zabytkowy kościół (wybudowany w l. 1331-1334) pw. Matki Bożej Królowej Świata z wieżą o wysokości 45 m. Do zabytków Kisielic należy także wieża wodociągowa z początku XX wieku.

źródło: www.kanalelblaski.eu/
Trasę poleca
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pojezierze Iławskie
Pojezierze Iławskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JJ_Active
15 sierpnia 2016 JJ_Active napisał:
Zaliczony:)
kys30
1 listopada 2015 kys30 napisał:
ciekawy opis i piękne zdjęcia :)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.