Szlak Piastowski SZLAK NIEBIESKI

Dodano 27 czerwca 2013 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

24227
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  1.4
  • Dystans: 9,3 km
  • Średnia prędkość: 0 km/h
  • Przewyższenie: 36,55 m
  • Suma podejść: 58,8 m
  • Suma zejść: 54 m
  • Data: 27 czerwca 2013
  • Lokalizacja: Polska, lubuskie, Gostchorze
Trasa: Grodzisko - Gostchorze - Morsko - grodzisko.
Rodzaj trasy: krajobrazowo-historyczna
Stopień trudności: łatwa
Czas przejścia: 3h (10km)
Walory: Grodzisko w Gostchorzu istniało już w VII wieku i wsławiło się udziałem wojnach Chrobrego z Niemcami. Z grodziska piękny widok na dolinę Odry. W Morsku galeria drewnianych rzeźb.



Trasa rozpoczyna się na wysokim brzegu Odry, w miejscu dawnego grodziska w Gostchorzu, następnie biegnie lasami do miejscowości Morsko aby wrócić do Gostchorza.

Gostchorze
Niedawne odkrycia archeologiczne potwierdziły, że w Gostchorzu w drugiej połowie VIIw. wzniesiono osadę obronną, która zlokalizowana była na niedostępnym cyplu stromej krawędzi pradoliny rzeki Odry i zajmowała powierzchnię 40x100m. Grodzisko ogrodzone było fosą o szerokości około 15m. Badania wykazały, iż gród Gostchorze wyprzedzał w czasie założenie grodu krośnieńskiego o około 100 lat. Pisana historia grodu zaczyna się od zapisków w "Kronice Thietmara", towarzyszącego wojskiem cesarza Henryka II maszerującego w 1005 r. na wojnę z Bolesławem Chrobrym. Thietmat opisuje jak grody w Krośnie odparły napór nieprzyjaciela w 1012 i 1015 r. Na grody krośnieńskie składały się grodziska w Krośnie, Połupinie i Gostchrzu. Zanim stały się częścią systemu obronnego państwa Piastów należały prawdopodobnie do pogańskich Wieletów, którzy wraz z niemiecką armią próbowali odzyskać utracone ziemie. Bez skukcesu, bo grody nie zostały zdobyte. Gostchorze w 1954 r. przez rok było Kozią Górą, bo władzy nazwa wydawała się niemiecka. Potem przywrócono wsi historyczną nazwę. Legenda wywodzi nazwę od imienia księcia Gostchara, który rzekomo był dowodcą obrony podczas najazdu wojsk cesarza niemieckiego na państwo Piastów. Z wysokiego brzegu na którym znajduje się grodzisko rozciąga się piękny widok na Odrę i jej poldery.

Ciekawostki.
W samym centrum miejscowości w rocznicę śmierci Ojca świętego usytuowano jego figurę. Stała się ona swoistego rodzaju darem pamięci od mieszkańców.

Stadnina "Embargo"
Działa od 2001 jako ośrodek jazdy konnej i prowadząca hodowlę konia polskiego. Organizuje imprezy rekreacyjno-sportowe. Właściciele są pasjonatami koni. Oferują: naukę jazdy konnej, ale także przejażdżki konne po lesie grup zorganizowanych. Szczególnie ciekawa jest konna wyprawa ekologiczną ścieżkę dydaktyczna. Na półtorakilometrowej trasie znajduje się sześć przystanków, zawierających informacje na temat flory i fauny terenu. Istnieje również możliwość podziwiania oczek polodowcowych.

Morsko, galeria rzeźb.
Galeria Rzeźb znajduje się w centrum Morsku. Jak piszą w gazetach więcej w Morsku rzeźb jak kominów. Niektóre z nich sięgają 3,5 m. Jan Herda autor rzeźb, wyrzeźbił (i rzeźbi nadal) postacie świętych, papieża Jana Pawła II, szopkę bożonarodzeniową, noblistów. Przyjechał do wsi z Lubelszczyzny na plener ...i został. Sam teraz organizuje plenery. To dzięki pomocy innych rzeźbiarzy stworzył osobną galerię postaci znanych z bajek.

"U Marychy"
Gospodarstwo argoturystyczne "U Marychy" to mały pensjonat w Gostchorzu. Szczególnie atrakcyjne dla osób szukających spokoju i ucieczki od miejskiego zgiełku. Gospodyni kusi gości spokojem, ciszą i rodzinną - domową atmosferę. Gospodarstwo dysponuje pięcioma pokojami, z których każdy ma osobną łazienkę i dostęp do kuchni.

Krośnieńska Dolina Odry.
Fragment doliny Odry od Cigacic do ujścia Nysy Łużyckiej. W obszarze zachowały się starorzecza, duże kompleksy łąk wyczyńcowych i selernicowych i fragmenty łęgów jesionowo-wiązowych i łęgów wierzbowych. Znaczna część obszaru jest zalewana. Końcowy odcinek Bobru uchodzącego do Odry należący do tego chronionego obszaru, jest ważnym regionalnie tarliskiem ryb reofilnych, m. in. bolenia i minoga rzecznego. Obszar ważny także dla zachowania siedlisk i gatunków związanych z doliną wielkiej rzeki, w tym 8 rodzajów siedlisk, szczególnie kompleksów łąkowych oraz 18 gatunków zwierząt podlegających szczególnej ochronie a żyjących na tych terenach. Z wysokiego brzegu w Gostchorzu roztacza się widok na dolinę aż do Połupina na południe a na wschód nieomal do Lasek.
Trasę poleca
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.