Szlak Niebieski - Pętla wokół Balina

Dodano 15 października 2014 przez plik GPX
Szlak Niebieski - Pętla wokół Balina
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

50946
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 18,2 km
  • Czas trwania: 1 h 39 min
  • Średnia prędkość: 10,95 km/h
  • Przewyższenie: 60,08 m
  • Suma podejść: 239,33 m
  • Suma zejść: 246,06 m
  • Data: 9 października 2014
  • Lokalizacja: Chrzanów
295546
Lokomotywa Jaś
Przy starcie Szlaku Niebieskiego znajduje się symbol najbardziej znanej fabryki Chrzanowa.
Lokomotywa Jaś to pomnik pierwszej w Europie Fabryki Lokomotyw "Fablok" - fabryki niestety już zamkniętej. Miejsce warte uwiecznienia, a historia fabryki lokomotyw "Fablok" warta jest poznania. Powstała w 1919 roku. Lokomotywy jeździły po Polsce jak również po wielu innych krajach takich jak: Albania, Bułgaria, Jugosławia, Rumunia, Węgry, Chiny, Indie, Korea, Wietnam i ZSRR.
295547
Dworzec Kolejowy Chrzanów Śródmieście
Wybierasz się na Rowerowy Szlak Niebieski wokół Balina? To tutaj warto wysiąść i stąd można zacząć trasę.
295548
Widok na "Osadnik"
Przed Tobą widoczny jest najwyższy punkt tej okolicy. Osadnik. Jest to składowisko odpadów flotacyjnych ZG "Trzebionka". Zakładów górniczych, które w czasach swojej świetności wydobywały rocznie 2,3 mln ton rud. Obecnie kopalnia z powodu wyczerpania się zasobów została zamknięta.
295549
Plac Tysiąclecia w Chrzanowie
Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Chrzanowa z symbolem Chrzanowa "Orłem", Pomnik Zwycięstwa i Wolności. Wzniesiono w roku 1971 r. Został wykonany wg projektu Mariana Konarskiego, znanego rzeźbiarza. Przedstawia orła w locie, umieszczonego na granitowej bazie i cokole z dolomitu libiąskiego. Baza pomnika to prostokątna, diorytowa płyta, na której umieszczono metalowy, stylizowany krzyż Virtuti Militari, a na jej podstawie znajduje się napis: Pomnik Zwycięstwa i Wolności.
295550
Cmentarz Parafialny w Chrzanowie
Cmentarz parafialny, istnieje od przełomu XVIII i XIX w. Posiada wiele ciekawych nagrobków zmarłych chrzanowian, m. in. burmistrzów miasta z końca XIX i pocz. XX w. J. Oczkowskiego i M. Bytomskiego, żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r. czy porucznika Eli Marchettiego (1839-1863), adiutanta Francesco Nullo- który oddał życie walcząc przeciw Rosjanom w powstaniu styczniowym. Najbardziej charakterystycznym obiektem chrzanowskiego cmentarza jest kaplica Loewenfeldów. Została wybudowana w latach 1890-1900 w stylu neoklasycystycznym na planie krzyża greckiego, wg projektu krakowskiego architekta Teodora Talowskiego. Kaplica została wzniesiona z przeznaczeniem na mauzoleum rodowe ostatnich właścicieli Chrzanowa, rodziny Loewenfeldów. Fundatorem był zamieszkały w Londynie Henryk Loewenfeld, który swego imienia użyczył głównej alei chrzanowskiej.
295551
Lasy Sośnica
Obszary Lasów Sośnica, to prawdziwa frajda dla miłośników przyrody i jazdy MTB. Jesienne kolory są niesamowite! To miejsce po dawnym górnictwie rud cynku i ołowiu. Można spotkać w lesie stare kamienne tablice oznaczające górnicze pola wydobywcze.
295552
Kaplica p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i św. Anny w Luszowicach
Kaplica typu domkowego, murowana z kamienia, otynkowana o cechach barokowo-klasycystycznych. Kryta dachem dwuspadowym, eternitem zakończonym wystającymi gzymsami
Została wybudowana przez mieszkańców jako wotum za wygaśnięcie zarazy w 1831 r.
295562
Dworzec Kolejowy Balin
Stąd można rozpocząć jazdę szlakiem przyjeżdżając z Trzebini, Jaworzna czy Katowic.
295563
Urokliwa drewniana kapliczka
Warto na szlaku wypatrywać takich skarbów.
295564
Uwaga!
W tym miejscu skręcamy tak jak pokazują metalowe tabliczki informacyjne!
295565
Polska Złota Jesień
295566
Oznakowanie Szlaku
295567
Oznakowanie Szlaku
295568
Oznakowanie Szlaku
295569
Oznakowanie Szlaku
295570
Oznakowanie Szlaku
295571
Oznakowanie Szlaku
295572
Szlak Niebieski - Pętla wokół Balina
Szlak niebieski - "Pętla Wokół Balina"

Chrzanów - Luszowice - Okradziejówka - Wojtowa Góra - Warpie - Chrzanów

Start/koniec: Plac Tysiąclecia w Chrzanowie.

Oznakowanie:
Szlak bardzo dobrze oznakowany. Nie ma możliwości zabłądzenia. Należy szukać znaczków na: znakach drogowych, drzewach, betonowych słupkach, tabliczkach informacyjnych.

Informacje dodatkowe:
Dystans: 18.3 km
Spalonych kalorii: ok. 356 kcal
Podjazdów: 269 m.
Zjazdu: 267 m.
Czas trwania: 1'30'' przy śr. prędkości 11 km/h
Teren: 45 %
Asfalt: 55 %
Rower: zalecamy MTB

Szlak wytyczony na północ od autostrady A-4. Jest to bardzo ciekawa propozycja na krótką godzinną przejażdżkę po pracy lub na weekendowy trening. Trasa nie jest bardzo wymagająca, jednak warto na nią zabrać rower MTB. Ścieżka poprowadzona jest urokliwymi ścieżkami leśnymi, łąkami, polnymi drogami i bocznymi drogami asfaltowymi.

Opis trasy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.
Startujemy tuż obok kultowej lokomotywy Ryś. Dalej kierujemy się w stronę Pętli ZKKM i dalej skręcając w lewo na rondzie jedziemy ul. Zieloną. Na drugim rondzie jedziemy prosto i na wysokości garaży skręcamy w prawo i jedziemy w kierunku A-4. Za wiaduktem skręcamy w lewo i podążamy wzdłuż autostrady. Dojeżdżając do asfaltowej drogi skręcamy w prawo i jedziemy w kierunku Trzebionki.

Na wysokości osadnika odbijamy w lewo w las. Wjeżdżamy w Piaski Małe i docieramy do Luszowic, mijamy OSP w Luszowicach, pokonujemy Babią Górę i odbijamy w lewo docierając do Okradziejówki. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo i przy granicy z Jaworznem odbijamy w lewo i następnie w prawo. Tutaj zaczyna się najciekawszy odcinek naszej pętli. Coś idealnego dla miłośników jazdy terenowej.
Przejeżdżamy przez malownicze Lasy Sośnica i przejeżdżając pod autostradą docieramy do podnóża Wojtowej Góry. Tutaj już podążamy prawą stroną A-4 i wracamy do Chrzanowa, gdzie odbijamy w lewo i znajdujemy się na ścieżce rowerowej pomiędzy chrzanowskimi cmentarzami. Ostatni skręt w lewo i po krótkiej prostej wracamy do "Jasia" - pamiątki po Fablokowskiej Fabryce Lokomotyw.

Szlak poprowadzony bardzo ciekawymi i malowniczymi terenami. Zadowoli miłośników jazdy terenowej. Dla zwolenników asfaltowej jazdy możliwe jest zrobienie pętli tylko asfaltem z delikatną modyfikacją trasy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
1 listopada 2015 kys30 napisał:
dystans niewielki, lecz opis zachęcający :)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.