Szlak Lasów Miejskich Krakowa

Dodano 22 listopada 2013 przez plik GPX
Szlak Lasów Miejskich Krakowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

32425
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

183192
Kraków – Uroczysko Las Wolski
Kraków – Uroczysko Las Wolski
183193
Kraków – Uroczysko Skałki Twardowskiego
Kraków – Uroczysko Skałki Twardowskiego
183194
Kraków – Uroczysko Górka Pychowicka
Kraków – Uroczysko Górka Pychowicka
183195
Kraków – Uroczysko Kostrze
Kraków – Uroczysko Kostrze
183196
Tyniec – Uroczysko Kowadza
Tyniec – Uroczysko Kowadza
183197
Tyniec – Uroczysko Wielkanoc
Tyniec – Uroczysko Wielkanoc
183198
Tyniec – Uroczysko Tyniec
Tyniec – Uroczysko Tyniec
183199
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
195023
Kraków_Zakrzówek_Grota_Jasna_fot. reytan (Wikipedia)
Z inicjatywy Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny we współpracy z ZIKiT Kraków zyskał kolejną atrakcję służącą wypoczynkowi i rekreacji zarówno mieszkańców jak i gości odwiedzających to miasto – „Szlak Lasów Miejskich Krakowa”. Jego realizację umożliwiło dofinansowanie płynące z funduszy unijnych. Tak powstała pieszo-rowerowa trasa, ukazująca zielone oblicze miasta. Szlak rozciąga się na ponad 7 km i wiedzie przez 7 wizualnie atrakcyjnych miejsc, a są to uroczyska leśne położone na terenie Krakowa i Tyńca.

Uroczysko w wiedzy potocznej funkcjonuje jako miejsce odludne, gdzieś na uboczu, najczęściej jest to fragment lasu lub łąki. Obszar taki nie posiada jednoznacznych granic, ma zazwyczaj małą powierzchnię, lecz pod względem topografii jest terenem urozmaiconym i atrakcyjnym. Uroczyska dawniej owiane tajemnicą dzisiaj kojarzą się z ludowymi opowieściami, legendami czy też zjawiskami charakterystycznymi dla tych obszarów, o który pamięć przetrwała w ludowych przekazach i nazwach owych miejsc.

Uroczyska krakowskie, które wybrano do projektu, rozsiane są na pokaźnym obszarze, dlatego niemożliwe jest wytyczenie szlaku w sposób linearny. Drogi dojazdowe do siedmiu uroczysk tworzą odrębne trasy pieszo-rowerowe, które ze względów praktycznych nie zostały ze sobą połączone w terenie, jednak jako całość tworzą tematyczny Szlak Lasów Miejskich Krakowa. Każdy z tych uroczych zakątków jest miejscem zacisznym, z dala od zgiełku miasta, w leśnym otoczeniu. Ponieważ na trasie mamy kilka punktów widokowych, niektóre miejsca pozwalają na podziwianie rozległych panoram Krakowa i Tyńca.

Szlak został dobrze przygotowany na przyjęcie odwiedzających, spacerowiczów i osób podróżujących rowerem. Trasa została oznakowana i wyposażona w urządzenia rekreacyjne. Przemierzając szlak możemy skorzystać z wytyczonych ścieżek, punktów wypoczynkowych (tam znajdują się ławeczki, wiaty chroniące przed deszczem, ławostoły, wiatrołapy itp.) oraz tablic informacyjnych. Obok punktów widokowych dodatkową atrakcją szlaku – dla zainteresowanych przyrodą wycieczkowiczów – są Obszary Natura 2000.

Przed wyruszeniem na szlak warto odwiedzić stronę internetową projektu, umożliwiającą wirtualną wędrówkę do kolejnych uroczysk. Internetowy przewodnik jest wygodnym sposobem na zapoznanie się z terenem, interaktywna mapa pozwala na rozeznanie odległości oraz dobór odpowiedniej trasy dla siebie i współtowarzyszy. Portal oferuje również bogatą dokumentację zdjęciową, mapy turystyczne, a także możliwość obejrzenia wirtualnych panoram widocznych rzeczywiście w terenie. Interesujące opisy miejsc znajdujących się na szlaku wzmagają ciekawość i zachęcają do wyruszenia na szlak.

Długość odcinków tras pieszo-rowerowych:
Uroczysko Las Wolski – ok. 1,3 km
Uroczysko Skałki Twardowskiego – ok. 800 m
Uroczysko Górka Pychowicka – ok. 500 m
Uroczysko Kostrze – ok. 800 m
Uroczysko Kowadza – ok. 700 m
Uroczysko Wielkanoc – brak trasy pieszo-rowerowej na terenie samego uroczyska
Uroczysko Tyniec – ok. 1,5 km

Opracowanie: Katarzyna Pajda
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl).
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Wasza ocena: 3.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
28 lutego 2020 kys30 napisał:
Fajna trasa
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.