Szlak Kanału Elbląskiego - zielony

Dodano 24 sierpnia 2013 przez rysowanie
Szlak Kanału Elbląskiego - zielony
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

28323
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 2.2
 • Dystans: 130 km
 • Przewyższenie: 135,05 m
 • Suma podejść: 373,52 m
 • Suma zejść: 265,52 m
 • Data: 24 sierpnia 2013
 • Lokalizacja: Polska, warmińsko-mazurskie, Elbląg
147513
fot. www.kanalelblaski.eu
Rodzaj nawierzchni:
drogi asfaltowe - 104,20 km
drogi szutrowe - 7,40 km
drogi gruntowe - 10,15 km
płyty betonowe - 7,20 km
polbruk - 0,45 km
bruk - 0,55 km

Charakterystyka szlaku:

Jest to szlak regionalny prowadzący turystę przez całą Krainę Kanału Elbląskiego. Łatwy i dostępny dla każdego turysty, najlepiej podczas kilkudniowej wycieczki. Prowadzi głównie drogami asfaltowymi, na niewielkich odcinkach drogami gruntowymi, głównie w lasach.

Atrakcje szlaku:

Rubno Wielkie - dzielnica Elbląga i wrota Wyspy Nowakowskiej i Żuław Elbląskich.

Jegłownik – wieś na Wzniesieniu Jegłownickim, najwyższym punktem Żuław. We wsi jest zabytkowy kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z 1804 roku z bogatym wyposażeniem, obelisk upamiętniający poległych w latach I wojny światowej, budynek dawnej karczmy z 1795 roku, XIX wieczne budynki mieszkalne.

Gronowo Elbląskie – wieża z XV wieku z linią kolejową od 1852 roku z zabytkowym budynkiem dworca, domami z XIX wieku i pomnikami przyrody.

Kwietniewo – wieś z lokacją z 1299 roku i kościołem wybudowanym w latach 1330-1350 z cegieł i kamieni oraz 25 metrową, izbicową, drewnianą wieżą z 1770 roku.

Rychliki – wieś z XIV wiecznym rodowodem, kościołem z 1875-77 roku i rzeźbami miejscowego artysty z 1867 roku.
Pochylnie w Jelonkach, Oleśnicy, Kątach i Buczyńcu – największe atrakcje Krainy Kanału Elbląskiego. Budowę Kanału Elbląskiego rozpoczęto w 1844 roku. Cztery pochylnie budowano przez 16 lat. Pozwalają pokonać różnice poziomów wody o blisko 100 metrów na długości około 10 km. To tu statki o ciężarze do 80 ton „pływają po trawie” i taką atrakcję można podziwiać czterokrotnie z siodełka roweru, pokonując tę samą różnicę wysokości.

Jarnołtowo – wieś z 1301 roku z kościołem pw. Chrystusa Króla z 1329 roku. W Jarnołtowie nauczycielem dworskim był Immanuel Kant.

Dobrzyki – wieś z 1287 roku. We wsi neogotycki kościół z XIV wieku. W pobliżu jest Kanał Dobrzycki z 1331-1334 roku łączący jeziora Ewingi i Jeziorak.

Jerzwałd – z metryką z 1330 roku. Tu mieszkał Zbigniew Nienacki autor przygód „Pana Samochodzika”. Znajduje się tu siedziba Dyrekcji Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich z ogródkiem botanicznym. W leśniczówce urządzono Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt.

Siemiany – atrakcyjna miejscowość turystyczna nad Jeziorkiem. Powstała w XVIII wieku. Stanowi przystań dla żeglarzy. Co roku w połowie lipca odbywa się tu festiwal poezji śpiewanej „Nad Jeziorakiem”.

Szymbark – ponad 700 letnia wieś nad Jeziorem Szymbarskim z ruinami XIV - wiecznego zamku kapituły pomezańskiej. Mury obronne mają wymiary 75 x 92 metry z zachowanymi 8 basztami i wieżami. Do bramy prowadzi stały arkadowy most, do zamku przylega park z XVIII wieku i inne budynki z XIX wieku.

Kamionka – ośrodek manewrowania statkami Politechniki Gdańskiej na jeziorze Silm.

Iława – leśna ścieżka dydaktyczna kończąca szlak rowerowy z pomnikiem dębu.

źródło: www.kanalelblaski.eu
Trasę poleca
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pojezierze Iławskie
Pojezierze Iławskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych,...

Mapa Kanał Elbląski i okolice
Kanał Elbląski i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału...

Mapa Okolice Elbląga
Okolice Elbląga - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Elbląg i okolice" w skali 1:55 000, opracowana w ramach bliskiej współpracy z Oddziałem PTTK w Elblągu. Tytuł "Okolice Elbląga" to tylko hasło, bo mapa obejmuje obszar szeroko pojętych okolic Elbląga. Sięga oczywiście po Frombork,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JJ_Active
15 sierpnia 2016 JJ_Active napisał:
Zaliczone:)
Moja mapa 0