Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza

Dodano 9 stycznia 2015 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

53532
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

311431
Zakopane
Zakopane
311432
Poronin
Poronin
311433
Kościelisko
Kościelisko
311434
Murzasichle
Murzasichle
311435
Bukowina Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska
311436
Nowe Bystre
Nowe Bystre
311437
Jurgów
Jurgów
311438
Ciche
Ciche
311495
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Szlak dziedzictwa kulturowego Podtatrza to szlak o tematyce etnograficznej, zlokalizowany w powiecie tatrzańskim. Ideą przewodnią szlaku jest zachęcenie turystów i pasjonatów sztuki ludowej do odwiedzenia artystów z Podhala w ich pracowniach. Szlak prezentuje twórczość ludową oraz tradycyjne rzemiosło trwale wpisane w góralską tradycję. Podstawą tematyczną trasy nie musi być tylko kulturowe dziedzictwo materialne, w wąskim rozumieniu (zabytki), ale także dziedzictwo duchowe (sztuka i wartości przez nią przekazywane).

Szlak łączy pracownie i warsztaty twórców, artystów, rękodzielników, służąc prezentacji oraz upowszechnieniu twórczości artystów Podhala. Celem projektu było zinwentaryzowanie, zwaloryzowanie i próba uchwycenia w jednolitą marketingowo koncepcję dziedzictwa kulturowego Podtatrza by zaprezentować je szerszej publiczności w naturalnym kontekście społecznym i kulturowym.
(Cytat za: oficjalną stroną szlaku)

Trasa szlaku prowadzi przez pracownie twórców ludowych zajmujących się m.in.: bednarstwem, stolarstwem, rzeźbą ludową w drewnie i metalu, szyciem strojów ludowych, hafciarstwem oraz malowaniem na szkle.
Wszystkie obiekty (pracownie artystów) ujęte na szlaku są dostępne. W przewodniku podana jest dokładna lokalizacja i zasady zwiedzania poszczególnych warsztatów.

Podstawową ofertą szlaku jest wizyta w pracowni lub domu twórcy, spotkanie z nim i zapoznanie się z jego twórczością oraz warsztatem twórczym, łączy się to również z możliwością zakupem jego prac lub udziałem w warsztatach połączonych z nauką wybranej techniki.
(Cytat za:oficjalną stroną szlaku)

Koordynatorem szlaku jest Małopolskie Towarzystwo Doradcze oraz Starostwo Powiatowe w Zakopanem.

Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza łączy w sobie ciekawą ofertę turystyki kulturowej z wymiernymi skutkami ekonomicznymi odczuwalnymi w regionie. Jest to jeden z niewielu szlaków, który jest posiada w ofercie zajęcia warsztatowe. Spotkania z rzemieślnikami dostarczają turystom wielu wrażeń, a dzięki kompleksowej informacji o szlaku w folderze (także dla turystów – rowerzystów), na takie spotkania można umówić się wcześniej, bez ryzyka, że zastanie się zamknięte drzwi.

Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Sądecki i Pieniny
Beskid Sądecki i Pieniny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Sądeckiego obejmuje obszar zamknięty przez dolinę Dunajca na północnym zachodzie oraz Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera też obszar Małych Pienin, Pieninek, Gór Grzybowskich oraz część Pienin...

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart.

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Aktualizacja: 2014

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0