Szlak dworkowo-szlachecki na terenie powiatu przasnyskiego i makowskiego

Dodano 17 maja 2023 przez rysowanie
Szlak dworkowo-szlachecki na terenie powiatu przasnyskiego i makowskiego
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

301162
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1653008
Dwór Karwacz
Dwór wzniesiony w 1916 roku przez architekta Zygmunta Solackiego dla Stefana Wodzińskiego. Parterowy, nakryty niskim dachem czterospadowym, z piętrową częścią środkową obustronnie zryzalitowaną i zwieńczoną trójkątnym szczytem dwuspadowego dachu. Z boku parterowa, nakryta dachem naczółkowym przybudówka. Obiekt przeszedł remont i obecnie funkcjonuje w nim hotel z restauracją.
1653009
Dwór w Suchem
Dwór wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Został rozebrany w okresie międzywojennym. W pobliżu miejsca, na którym stał, w 1926 roku wzniesiona została nowa siedziba dla Zygmunta i Józefy Olszewskich. Parterowa, nakryta dachem czterospadowym, z wystawką dachową na osi elewacji frontowej. Ganek o czterech cienkich słupach został dodany w okresie powojennym i zastąpił obszerną murowaną sionkę z czasu II wojny światowej.
W czasie wojny był to dworek myśliwski Ericha Kocha.
1653010
Dworek w Jaciążku
Dwór, wzniesiony w 1905 roku dla Zofii i Stanisława Domeradzkich. Parterowy, z drewnianą werandą na osi przechodzącą w wystawkę dwuspadowego dachu.
1653011
Dwór w Szczukach
Murowany dwór w Szczukach zbudował w 1870 roku dzierżawca majątku Juliusz Żórawski. Noblistka Maria Skłodowska-Curie przybyła tu z zamiarem podjęcia pracy jako guwernantka.
1653012
Dworek Szlasy-Łozino
Dwór spalił się w 1916 roku. Nowy, bardzo skromny dom wystawił około 1920 roku nowy właściciel majątku Zygmunt Grodzki. Jest to budynek parterowy, nakryty dwuspadowym dachem, z niesymetrycznie umieszczonym gankiem poprzedzającym wejście, złożonym z czterech smukłych filarków o sfazowanych krawędziach.
1653013
Pałac w Krasnem
Rezydencja powstała dopiero w XVII wieku i potem była wielokrotnie przekształcana. Pałac, który dotrwał do początku II wojny światowej, wzniósł dla Krasińskich w trzeciej tercji XIX wieku architekt Adolf Schimmelpfennig, prawdopodobnie przy udziale architekta Zygmunta Rospendowskiego. Można domniemywać, że powstał w wyniku przebudowy i rozbudowy wcześniejszego dworu. O zróżnicowanej bryle parterowej i piętrowej, z ryzalitami skrajnymi i ryzalitem środkowym poprzedzonym kolumnowym gankiem. Kiedy w 1939 roku do Krasnego wkroczyli Niemcy, rozebrali pałac, a na jego miejscu gauleiter Prus Wschodnich Erich Koch zbudował nowy dom w stylu, jak możemy się domyślać, architektury III Rzeszy. To ruiny jego piwnic pozostały do dziś w parku.
1653014
Dwór w Bogatem
Wzniesiony w drugiej tercji XVIII wieku dla Jakuba Floriana Narzymskiego. Jest to budowla parterowa, nakryta dachem czterospadowym, z ryzalitem w części środkowej przechodzącym w wystawkę dachową zamkniętą półkolistym szczytem.
Karwacz-Suche-Jaciążek-Szlasy-Łozino-Krasne-Szczuki-Bogate-Karwacz
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta