Szlak Autorytetów - czerwony

Dodano 24 sierpnia 2013 przez rysowanie
Szlak Autorytetów - czerwony
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

28327
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 2.7
 • Dystans: 59,9 km
 • Przewyższenie: 45,08 m
 • Suma podejść: 150,85 m
 • Suma zejść: 166,22 m
 • Data: 24 sierpnia 2013
 • Lokalizacja: Polska, warmińsko-mazurskie, Kisielice
147520
fot. www.kanalelblaski.eu
147521
fot. www.kanalelblaski.eu
147522
17874
Czerwony szlak rowerowy z Jezierzyc przez Iławę (PKP Główna - 24,05 km) do Kisielic, zwany Szlakiem Autorytetów prowadzi głównie drogami asfaltowymi, na niewielkich odcinkach drogami gruntowymi, głównie w lasach.

Atrakcje szlaku:

Szlak rozpoczyna się w Jezierzycach, w miejscu, gdzie wodował na Jezioraku swój kajak kardynał Karol Wojtyła. Miejsce to oznaczono pamiątkową tablicą. Mijamy skrzyżowanie Jażdżówki - Makowo i podążamy drogą gruntową do Tynwałdu a dalej do Rudzienic.
W Rudzienicach szlak wiedzie obok kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski zbudowanego w latach 1857 - 1960 na planie krzyża, z wieżą z 1866 roku. Przy kościele, obok kamienia z okazji 660-lecia Rudzienic stoi tablica z siecią szlaków rowerowych.

Tuż przed Iławą mijamy najpiękniejszą na Pojezierzu Iławskim wieś Ławice. Tu urodził się pierwszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny - Emil von Behring.

W Iławie szlak wprowadzony jest do lasu, dalej przez osiedle domków jednorodzinnych od strony południowej, kieruje się do dworca PKP i wychodzi znów przez osiedle domków jednorodzinnych lasami w kierunku Radomka i Karasia. Przebiega nieopodal rezerwatu ornitologicznego (od 1958 roku) Jezioro Karaś, który wraz z lasami i bagnami zajmuje powierzchnię 815,5 km. Jest chroniony konwencją z Ramsar oraz włączony w skład obszarów NATURA 2000. Ornitolodzy spotkali tu aż 156 gatunków ptaków, w tym 83 gatunki lęgowe. Tylko jezioro Druzno może poszczycić się lepszymi „wynikami”.

Oprócz walorów przyrodniczo - krajobrazowych turysta napotka też kilka zabytków architektury. Najwięcej znajduje się w Iławie, gdzie na szczególną uwagę zasługuje XIV-wieczny gotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego posiadający przepiękne wnętrza z rokokowym ołtarzem głównym i kilkoma płytami nagrobnymi. Obok kościoła zobaczyć można neogotycką plebanię z pocz. XX w. Ciekawym obiektem jest młyn wodny na Iławce, będący najstarszym tego typu obiektem w regionie. Jego istnienie potwierdza dokument lokacyjny Iławy z 1317 r. W mieście spotkamy kilka ciekawych kamienic z przełomu XIX i XX w. Należą do nich: dworek mieszczański przy ul. Kościuszki zwany do 1945 r. villą von Reibnitz (od nazwiska właścicieli); XIX-wieczna kamienica z kariatydami przy ul. Kościuszki; villa Waldrautsch przy ul. Sienkiewicza (obecnie użytkowana przez Gospodarstwo Rybackie). Kamienice reprezentują style: neoklasycystyczny, secesyjny i eklektyczny. Ciekawie prezentują się też obiekty wodociągów przy ul. Wodnej; wieża ciśnień przy ul. 1 Maja oraz przepompownia ścieków z 1905 r. przy ul. Dąbrowskiego. W centrum miasta nie sposób pominąć neobarokowego ratusza i zlokalizowanej za nim neoklasycystycznej hali miejskiej. Na skwerach spotkamy cztery rzeźby przywiezione w 1974 r. z Kamieńca Suskiego. Przedstawiają one: Jowisza, Junonę, Herkulesa (styl barokowy) i alegorię Rozwagi podpisaną na tablicy jako Meduzę (styl rokokowy).

Poza Iławą uwagę turysty winien przykuć dawny cmentarz rodowy Albersów w Truplu założony na planie liścia lipy z alejami obsadzonymi starodrzewem. Pośród zieleni, na szczycie niewielkiego pagórka, kryje się coraz bardziej popadająca w ruinę neogotycka kaplica zbudowana na pocz. XX w. przez Georga Albersa. Będąc w Truplu nie sposób nie zauważyć jeszcze jednego interesującego obiektu. Jest nim dawna kuźnia z XIX w. bogato ornamentowana. Atrakcją Trupla jest jezioro Trupel z plażą.

Kisielice, gdzie kończy się szlak, to urokliwe miasteczko nad rzeką Gardęgą, obok jezior Kisielickiego i Rakowego. Z zabytków można podziwiać gotycką bryłę kościoła pw. Matki Bożej Królowej Świata, samotnie ocalałego z zawieruchy wojennej na dawnym Starym Mieście. Niestety, wnętrze pozbawione jest elementów zabytkowych. Drugim obiektem godnym uwagi jest wieża ciśnień wzniesiona na pocz. XX w.
Atrakcją na szlaku jest także jezioro Trupel wraz z plażą. Opuszczając szlak w pobliżu cmentarza w Truplu i kierując się drogą do Szwarcenowa, po ok. 2 km dojedziemy do kąpieliska. Drugie takie miejsce znajduje się przy szlaku nad Jeziorem Rakowe (Leśne) przed Kisielicami. Myślę, że niejeden turysta zechce skorzystać z takiej okazji, o czym trzeba mu przypomnieć promując szlak: „nie ruszaj na szlak, gdy stroju kąpielowego brak”.

Szlak ma charakter rozwojowy i w przyszłości winien być przedłużony w kierunku zachodnim i połączony z siecią szlaków w woj. pomorskim (gmina Gardeja, powiat kwidzyński).

źródło: www.kanalelblaski.eu
Trasę poleca
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pojezierze Iławskie
Pojezierze Iławskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych,...

Mapa Kanał Elbląski i okolice
Kanał Elbląski i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JJ_Active
15 sierpnia 2016 JJ_Active napisał:
Zaliczone:)
kys30
23 sierpnia 2015 kys30 napisał:
:-)
Rowerem po Roztoczu
Aplikacja Traseo
Moja mapa 0