Szczecin - Świdwie - Nowe Warpno - Trzebież - Szczecin

Dodano 22 lutego 2011 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

2005
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

Cała trasa ma długość ok. 120km, lecz można ją skrócić, dojeżdżając do Świdwia i stamtąd kierować się na Tanowo i Szczecin o czym w trakcie opisu.

Niestety nie posiadam zdjęć, gdyż trasa była pokonana na pełnym spontanie w 6h, bez żadnego przygotowania do tak długiej wyprawy.


RUSZAMY:
Rozpoczynamy w Szczecinie na Placu Grunwaldzkim, skąd kierujemy się na Urząd Miasta, dalej przejeżdżamy przez Park Kasprowicza, Amfiteatr i dojeżdżamy do Ogrodu Botanicznego zwanego Różanką, którego możemy zwiedzić (latem rośnie tam wiele przepięknych gatunków róż). Następnie jedziemy dalej ścieżką piszo-rowerową wzdłuż Lasu Arkońskiego mijając po drodze Syrenie Stawy, polanę arkońską i jezioro Goplanę, przy którym rozciąga się polana z miejscami do rozpalenia ogniska, gdzie możemy chwilę odpocząć i się posilić przed dalszą drogą.

Jadąc prosto dojeżdżamy do ulicy Miodowej, gdzie skręcamy w prawo i jedziemy aż do jeziora Głębokie. Na skrzyżowaniu jedziemy prosto i kierujemy się na Wołczkowo. Jezioro Głębokie możemy także objechać rowerem, ale proponuję wybrać się tam innym razem na spacer :)

Jadąc szosą mijamy Wołczkowo i kierujemy się do miejscowości Dobra, gdzie za rondem skręcamy w prawo i jedziemy na Buk. Od tego momentu ruch samochodów jest praktycznie zerowy dlatego spokojnie można skupić się na jeździe. Jedziemy cały czas szosą, a po obu stronach rozpościera się las. W Buku na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy drogą, aż do miejscowości, o pięknej nazwie, Stolec.

W Stolcu skręcamy w prawo i kierujemy się na drogę polną, do miejscowości Bolków i na Rezerwat Przyrody Świdwie. Jadąc ścieżką dojeżdżamy do Jeziora, przy którym zbudowana jest drewniana wieża obserwacyjna, gdzie możemy odpocząć, rozkoszując się piękną przyrodą oraz śpiewem różnych gatunków ptaków. Z wierzy możemy takrze podziwiać jezioro Świdwie oraz zwięrzęta, które go odwiedzają.

Dla mnie wprawnych roweżystów tutaj trasa może się zakończyć i stąd drogą leśną kierujemy się na Węgornik, a następnie Tanowo, skąd wzdłuż głownej drogi jedziemy do Szczecina i wyjeżdżamy z drugiej strony Jeziora Głębokiego. Dalej tą samą drogą co jechaliśmy na początku wracamy na plac Grunwaldzki.

Jeżeli jednak chcemy dojechać do Nowego Warpna, ze Świdwia kierujemy się na Zalesie, gdzie możemy zobaczyć zabytkowy Pałacyk. Następnie jedziemy dalej wzdłuż drogi asfaltowej i na skrzyżowaniu skręcamy w lewoi drogą 115 jedziemy prosto, aż do Dobieszczyna. Kawałeczek za Dobieszczynem wypatrujemy skrętu w prawo na Nowe Warpno, gdzie też się kierujemy. Po skręceniu w prawo wjeżdżamy na wąską asfaltową (często nierówną i dziurawą) drogę przypominającą odcinek specjalny w rajdzie WRC :) Jedziemy cały czas prosto mijając po drodze wszystkie skrzyżowania (chyba jest tylko jedno) aż dojedziemy do Karczna a dalej do Nowego Warpna. Tutaj proponuję skierować się na nadbrzeże, gdzie możemy odpocząć przed drogą powrotną.


POWRÓT:
Z Nowego Warpna kierujemy się na Karczno, gdzie skręcamy w lewo i główną drogą (114) kierujemy się na Warnołękę, Brzózki i Trzebież. Tutaj też możemy zwiedzić kilka zabytków oraz nadbrzeże. Dalej jadąc cały czas drogą 114 przejeżdżamy przez Uniemyśl, Niekłończycę, Dębostrów i dojeżdżamy do Jasienicy. Stąd mamy dwie drogi do wyboru: możemy skręcić w prawo na Tatynie i dalej na Tanowo, lub pojechać prosto aż do Polic i tak jak skręca droga 114 skierować się na Trzeszczyn i dalej Tanowo. Ja jechałem tą pierwszą trasą i powiem, że ruch samochodów tutaj jest minimalny. Jadąc na Police, Trzeszczyna, Tanowo Szczecin możemy spodziewać się wzmożonego ruchu.

Po dojechaniu do Tanowa, należy kierować się na Pilchowo i Szczecin. Dodam, że kiedy pokonywałem tą trasę musiałęm jechać szosą, co było trochę niebezpieczne przy panującym tutaj ruchu samochodó, lecz teraz powstała ścieżka rowerowa, która spokojnie dojedziemy od Tanowa do samego Szczecina. Po drodze między Tanowem a Pilchowej jeżeli skręcimy w prawo na Bartoszewo dojedziemy do jeziora, gdzie możemy chwilę ochłonąć, a kawałek dalej zobaczyć także stadninę koni.

Dojeżdżamy do znajomego nam już skrzyżowania przy Jeziorze Głębokim, lecz od drugiej strony jeziora, dlatego skręcamy w lewo i tak jak przyjechaliśmy na początku do jeziora, tak samo (tą samoą trasą) wracamy na Plac Grunwaldzki.


ZAKOŃCZENIE:
Trasę możemy nieco wydłużyć jadąc od Placu Grunwaldzkiego ścieżką rowerową w kierunku Zamku Książąt Pomorskich i dalej w dół do mostu Długiego.
Wasza ocena: 2.7 (3 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.