Szczawnica-Wysoki.Wierch-Lipnica-schr.Orlica_2015.07.24

Dodano 15 maja 2016 przez plik GPX
Szczawnica-Wysoki.Wierch-Lipnica-schr.Orlica_2015.07.24
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

77635
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.5
 • Dystans: 18,3 km
 • Czas trwania: 3 h 26 min
 • Średnia prędkość: 5,31 km/h
 • Przewyższenie: 445,09 m
 • Suma podejść: 849,87 m
 • Suma zejść: 854,97 m
 • Data: 24 lipca 2015
 • Lokalizacja: Szczawnica
446926
Punkt 1
widok na Trzy Korony (?)
446927
Punkt 2
446928
3koromy i sokolica
446929
Szafranówka?
Dane o trasie:
- dystans: 18,2 km
- przewyższenie (podjazdy): 875 m (wg Google Earth)
- trudność trasy (w skali 1-5): 2
- całkowity czas przejazdu: 3:30

Trasa zrealizowana jedynie częściowo z pierwotnymi założeniami (SZCZAWNICA-PALENICA-CZERWONY KLASZTOR - PLAN 2015). Z uwagi na upalny dzień i nieznajoość terenu pominięty został fragment tasy do Czewonego Klasztoru. W odróżnieniu od beskidów większość szczytów Pienin jest pozbawiona drzew = cienia.

Trasa typowo terenowa z minimalną ilością asfaltu. Wiedzie zazwyczaj ścieżkami oraz drogami gruntowymi lub kamienistymi.
Start ze Szczawnicy z parkingu pod kolejką na Palenicę. Cel: Czerwony Klasztor, który nie został osiągnięty z powodu jw.

Trasa z pakingu początkowo asfatem później w kierunku przełęczy Klimontowskiej dogą rowerową - pierwszy błąd. Droga dość mocno zarośnięta krzakami ocierającymi się o ciało, co w połączeniu z wcześniejszą ulewą i wysoką temperaturą stanowiło siedliską bąków = masakra. Każde zatrzymanie to natychmiastowy atak ich całego roju. Może w innej porze jest lepiej. Na górę lepiej wybrać inny wariant.
Po wyjeździe z zarośli już duże hale na grzbietach gór z pięknymi widokami. Super jazda. Trasa w całości prowadzi oznaczonymi szlakami. Jednakże na halach warto mieć ślad gps gdyż łatwo zgubić szlak.
Jadąc szlakiem fragmentami okazuje się on nieprzejezdny z uwagi na wydzierające się z podłoża skałki - tak przynajmniej jest na Szafranówce, którą trzeba ominąć kołem pod Palenicą.
Również wybór zjazdu z Szafranówki szlakiem do schroniska Orlica okazał się nienajlepszy. Choć początkowo szlak bardzo przyjemny to później duże nachylenie i rozmoczone podłoże (po ulewie) zmuszały fragmentami do zsuwania się z rowerem (piesi mieli problemy) lepiej wybać wariant kamienistej drogi, która odbija w połowie szlaku między Szafranówką a Orlicą i sprowadzi nas do potoku Grajcarek.
Z Palenicy czy Szafranówki trudno o ciekawy wariant zjazdu. Choć nie próbowałem opcji wzdłuż tras narciarskich.

Trasa niemal w całości bardzo ciekawa zarówno widokowo jak i terenowo. Drogi gruntowe, kamieniste jak i wąskie ścieżki gdzie miejscami trzeba kluczyć między drzewami czy skałami. No i fajne łagodne i otwarte hale na grzbietach gór, choć nie koniecznie dobry wariant na upały.

Kondycyjnie trasa mało wymagająca z uwagi na niewielki dystans - wystarczy podstawowe przygotowanie. Jednakże po drodze przytrafić się mogą techniczne niespodzianki. Niektóre wystarczy przejść pieszo ale bywa, że z rowerem na grzbiecie też może być problem - tak się okazało na Szafranówce.
Fragment szlaku po stronie Słowackiej zapowiadał się dość ciekawie i prawdopodobnie pełna trasa jak w pierwotnym planie z wizytą w Czerwonym Klasztorze (bądź w jego pobliżu) wydaje się być dobrym planem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Sądecki i Pieniny
Beskid Sądecki i Pieniny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Sądeckiego obejmuje obszar zamknięty przez dolinę Dunajca na północnym zachodzie oraz Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera też obszar Małych Pienin, Pieninek, Gór Grzybowskich oraz część Pienin...

Mapa Gmina Krościenko nad Dunajcem
Gmina Krościenko nad Dunajcem - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku...

Mapa Pieniny i Magura Spiska
Pieniny i Magura Spiska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia słowacką część Pienin i Spiską Magurę. Sięga na południe do miejscowości Biała Spiska, na zachodzie obejmuje Zdziar, na wschodzie sięga okolic Ruskiej Woli nad Popradem, od północy obszar mapy ogranicza granica...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0