Szczawnica-Wysoki.Wierch-Lipnica-schr.Orlica_2015.07.24

Dodano 15 maja 2016 przez plik GPX
Szczawnica-Wysoki.Wierch-Lipnica-schr.Orlica_2015.07.24
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

77635
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.5
 • Dystans: 18,3 km
 • Czas trwania: 3 h 26 min
 • Średnia prędkość: 5,31 km/h
 • Przewyższenie: 445,09 m
 • Suma podejść: 849,87 m
 • Suma zejść: 854,97 m
 • Data: 24 lipca 2015
 • Lokalizacja: Szczawnica
446926
Punkt 1
widok na Trzy Korony (?)
446927
Punkt 2
446928
3koromy i sokolica
446929
Szafranówka?
Dane o trasie:
- dystans: 18,2 km
- przewyższenie (podjazdy): 875 m (wg Google Earth)
- trudność trasy (w skali 1-5): 2
- całkowity czas przejazdu: 3:30

Trasa zrealizowana jedynie częściowo z pierwotnymi założeniami (SZCZAWNICA-PALENICA-CZERWONY KLASZTOR - PLAN 2015). Z uwagi na upalny dzień i nieznajoość terenu pominięty został fragment tasy do Czewonego Klasztoru. W odróżnieniu od beskidów większość szczytów Pienin jest pozbawiona drzew = cienia.

Trasa typowo terenowa z minimalną ilością asfaltu. Wiedzie zazwyczaj ścieżkami oraz drogami gruntowymi lub kamienistymi.
Start ze Szczawnicy z parkingu pod kolejką na Palenicę. Cel: Czerwony Klasztor, który nie został osiągnięty z powodu jw.

Trasa z pakingu początkowo asfatem później w kierunku przełęczy Klimontowskiej dogą rowerową - pierwszy błąd. Droga dość mocno zarośnięta krzakami ocierającymi się o ciało, co w połączeniu z wcześniejszą ulewą i wysoką temperaturą stanowiło siedliską bąków = masakra. Każde zatrzymanie to natychmiastowy atak ich całego roju. Może w innej porze jest lepiej. Na górę lepiej wybrać inny wariant.
Po wyjeździe z zarośli już duże hale na grzbietach gór z pięknymi widokami. Super jazda. Trasa w całości prowadzi oznaczonymi szlakami. Jednakże na halach warto mieć ślad gps gdyż łatwo zgubić szlak.
Jadąc szlakiem fragmentami okazuje się on nieprzejezdny z uwagi na wydzierające się z podłoża skałki - tak przynajmniej jest na Szafranówce, którą trzeba ominąć kołem pod Palenicą.
Również wybór zjazdu z Szafranówki szlakiem do schroniska Orlica okazał się nienajlepszy. Choć początkowo szlak bardzo przyjemny to później duże nachylenie i rozmoczone podłoże (po ulewie) zmuszały fragmentami do zsuwania się z rowerem (piesi mieli problemy) lepiej wybać wariant kamienistej drogi, która odbija w połowie szlaku między Szafranówką a Orlicą i sprowadzi nas do potoku Grajcarek.
Z Palenicy czy Szafranówki trudno o ciekawy wariant zjazdu. Choć nie próbowałem opcji wzdłuż tras narciarskich.

Trasa niemal w całości bardzo ciekawa zarówno widokowo jak i terenowo. Drogi gruntowe, kamieniste jak i wąskie ścieżki gdzie miejscami trzeba kluczyć między drzewami czy skałami. No i fajne łagodne i otwarte hale na grzbietach gór, choć nie koniecznie dobry wariant na upały.

Kondycyjnie trasa mało wymagająca z uwagi na niewielki dystans - wystarczy podstawowe przygotowanie. Jednakże po drodze przytrafić się mogą techniczne niespodzianki. Niektóre wystarczy przejść pieszo ale bywa, że z rowerem na grzbiecie też może być problem - tak się okazało na Szafranówce.
Fragment szlaku po stronie Słowackiej zapowiadał się dość ciekawie i prawdopodobnie pełna trasa jak w pierwotnym planie z wizytą w Czerwonym Klasztorze (bądź w jego pobliżu) wydaje się być dobrym planem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.