category-icon

szacun gościu

29 km
2.8 km
Polska, małopolskie, Zakopane
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-10-20
Polska, małopolskie, Zakopane
category-icon
29 km
2757 m
2589 m
Średni
1.4/6
Wycieczkę zaplanowaliśmy na 2 dni z noclegiem w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów. Pierwszego dnia wyruszyliśmy skoro świt ze Schroniska Młodzieżowego w Zakopanem. Trasa wiedzie przez Kuźnice żółtym szlakiem w kierunku Murowańca. Dolina Jaworzynki przy dobrej pogodzie jaką zastaliśmy, oferuje ciekawe widoki na otaczającą nas górską roślinność, a w dalszej części delikatną rozgrzewkę stromym podejściem. Alternatywą jest niebieski szlak przez Upłaz, gdzie pniemy się raczej jednostajnie w górę.
Po dotarciu do schroniska ok 11:00 chwila przerwy na kabanosa i ruszamy dalej w kierunku przełęczy Liliowe, która jest granicą między Tatrami Zachodnimi, a Wysokimi. Po monotonnym, półtoragodzinnym podejściu skrajem Hali Gąsienicowej, docieramy na przełęcz i leżymy ok. 30min na trawce delektując się iście wspaniałymi widokami na Kasprowy, Czerwone Wierchy i Giewont w tle, a po słowackiej stronie na Cichą Dolinę Liptowską (widoki mega..). Po zebraniu się do kupy kierujemy się na nasz najwyższy wierch tego dnia - Świnicę. Ciekawa trasa, blisko szczytu ubezpieczona łańcuchami daje niezłą satysfakcję i oczywiście niezapomniane widoki. Pogoda jak marzenie - słońce bez ani jednej chmurki i 20st - 20tego października w tatrach jest czymś co zaskoczyło nas najbardziej, szczęściarze z nas ;) Kolejne pół godziny na szczycie w towarzystwie ok. 20 osób i śledzia z puszki wystarczy na regeneracje sił.
Kolejny etap naszej trasy to Zawrat i być może kawałek Orlej Perci. Szybkie, eksponowane i w większości ubezpieczone łańcuchami zejście daje sporo satysfakcji, ale nastręcza trochę trudności (największa w naszym przypadku to spocony turysta przed nami skrupulatnie nas blokujący - zapach kazał nam go koniecznie wyprzedzić).
Po dotarciu na Zawrat i ocenie naszych możliwości czasowych postanowiliśmy przejść Orlą Percią do Koziej Przełęczy.
Tablica zapraszająca nas na ten nieznany dla nas szlak przypomina, że na odcinku Zawrat - Kozi Wierch obowiązuje ruch jednokierunkowy, oczywiście w kierunku Koziego.
Ekspozycja, łańcuchy, klamry i drabinki czynią z tej trasy niezłe źródło adrenaliny. Warte wzmorzonej uwagi jest przejście na północną stronę Zamarłej Turni, oraz drabinka na Koziej Przełęczy.
Po zejściu do Pustej Dolinki prędko maszerujemy w stronę schroniska w DPSP. Ostatnie metry pokonujemy już po zmroku, no ale to już dla nas problemem nie było.
Kolejny dzień to droga przez Świstówkę, na Morskie Oko.
Dolina Roztoki prezentuje się przepięknie, a obrót w tył i widok na DPSP z Siklawą na pierwszym planie to najlepsza nagroda za te maszerowanie pod górę często bez końca :)
Ostatni etap jest najnudniejszym, ale koniecznym obowiązkiem - po dojściu do Morskiego Oka czeka nas 10km spacerku asfaltem do Palenicy Białczańskiej, gdzie łapiemy busa do Zakopca.

Dla zainteresowanych - "Szacun Gościu" to zespół z wokalistką Kasią, która to umilała nam poprzedniego wieczora kolacyjkę w zacnej zakopiańskiej knajpce ;]

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na zachodzie, Tatrzański Park Narodowy na południu i Łapsze Wyżne na wschodzie. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej to popularny rejon narciarstwa zjazdowego i basenów termalnych. Znajduje się tu 9 kolei krzesełkowych i 45 wyciągów narciarskich, przy których działają liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie. 
Obszar ten znany jest także z licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater, doskonałej kuchni regionalnej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Tatry Polskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Tatrzański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatrzański Park Narodowy

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Mapa zawiera także: plan Zakopanego (1:18'500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, mapę grzbietową Tatr Polskich oraz szereg panoram Tatr z opisanymi szczytami. Treść mapy była konsultowana z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2019

Tatry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry

Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie