Święta Katarzyna - Trzcianka

Dodano 22 stycznia 2012 przez plik GPX
Święta Katarzyna - Trzcianka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

6858
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

56167
Zespół klasztorny bernardynek
Założony w drugiej połowie XV w., początkowo jako klasztor bernardynów. Wielokrotnie przebudowywany i obecnie w zasadzie bezstylowy. Wyjątkiem jest otoczony krużgankami renesansowy wirydarz z 1633 r. W skład zespołu klasztornego wchodzi kościół pw. św. Katarzyny. W XIX w. wyposażenie świątyni uległo zniszczeniu na skutek pożaru. Z dawnego wyposażenia zachował się wyłącznie obraz Madonny z XVI w. Figurka św. Katarzyny jest prawdopodobnie kopią figury zaginionej w pożarze. Pierwotna figura według tradycji została tu sprowadzona z północnej Afryki. (wikipedia.pl)
56168
Wejście do Puszczy Jodłowej
56169
Drewniana kapliczka św. Franciszka
Drewniana kapliczka św. Franciszka przy drodze na Łysicę. Obok kapliczki znajduje się źródło, uznawane przez wiernych za cudowne. Wg. tradycji woda z tego źródełka leczy choroby oczu. (wikipedia.pl)
56170
Łysica
Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 612 m n.p.m. Znajduje się w zachodniej części Łysogór, na południowy wschód od wsi Święta Katarzyna. Należy do Korony Gór Polski, jest jej najniższym szczytem. Znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. (wikipedia.pl)
56171
Kapliczka Świętego Mikołaja
Przełęcz Świętego Mikołaja była kiedyś skrzyżowaniem dróg biegnących przez Łysogóry. W 1876 r. okoliczni mieszkańcy zbudowali tu kapliczkę, która miała służyć również jako schronienie przed dzikimi zwierzętami. 120 lat później zabytek spłonął. Później drewniana kapliczka została odbudowana. (jakiecudne.pl)
56172
Święty Mikołaj
Przełęcz znajdująca się na wysokości 535m nmp
56173
Świętokrzyska Chata
Zabytkowa chałupa w Kakoninie zbudowana została ok. 1820 r. przez tutejszego gospodarza Wojciecha Samca. Stanowi ona charakterystyczny przykład budownictwa ludowego w regionie świętokrzyskim. Sama chałupa składa się z trzech pomieszczeń, z których największe służyło jako izba mieszkalna dla ośmioosobowej rodziny. Obecnie chata służy jako muzeum i można ją zwiedzać. (jakiecudne.pl)
56174
Oznakowanie czerwonego szlaku
56175
Wejście do Puszczy Jodłowej
56176
Droga asfaltowa z Huty Szklanej na Święty Krzyż
56177
Taras widokowy na gołoborzu
56178
Sanktuarium na Świętym Krzyżu
Sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich, na terenie diecezji sandomierskiej, najstarsze polskie sanktuarium. Data założenia opactwa benedyktynów na Łysej Górze nie jest znana. Tradycja benedyktyńska przypisuje fundację Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku. Pewnym jest, że klasztor założony został w I poł. XII wieku przez Bolesława Krzywoustego, początkowo pw. Świętej Trójcy, od XV wieku pw. Świętego Krzyża. W kaplicy Oleśnickich przechowywana jest znaczna cząstka relikwii Krzyża Świętego podarowana przez Emeryka, królewicza z Węgier. Od 1936 mieści się tu klasztor i nowicjat Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. (wikipedia.pl)
Wycieczka zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - Oddział Nowy Sącz - Koło w Tarnobrzegu

Trasa (czerwony szlak): Święta Katarzyna – Łysica (612m) – Kakonin – Huta Szklana – Łysa Góra (595m) – Trzcianka

Wbrew pozorom i aurze panującej w dolinach, w Górach Świętokrzyskich udało nam się doświadczyć prawdziwej zimy. Dowodem są dołączone zdjęcia :)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

Mapa Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
damarcus77
22 stycznia 2012 damarcus77 napisał:
Swietna trasa i piekne karajobrazy...
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.