Strzeszyn Zagòrzany i Roznowice

Dodano 22 listopada 2020 przez plik GPX
Strzeszyn Zagòrzany i Roznowice
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

194537
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Bieganie
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.7
 • Dystans: 26,3 km
 • Czas trwania: 4 h 10 min
 • Średnia prędkość: 6,31 km/h
 • Przewyższenie: 153,87 m
 • Suma podejść: 856,66 m
 • Suma zejść: 930,21 m
 • Data: 15 listopada 2020
 • Lokalizacja: Biecz
1103251
Start - Meta, Strzeszyn
Mozliwy start nieco dalej przy budynku OHP Strzeszyn, lepsze miejsce do parkowania.
1103252
Rzeczka Strzeszynianka
Mostek i pierwszy podbieg do Kwiatonowic
1103253
Cmentarz wojenny nr 125 – Zagórzany
Znajduje się we wschodniej części miejscowości Zagórzany w powiecie gorlickim, w gminie Gorlice województwa małopolskiego.

Cmentarz zbudowano na wąskim, ze stromymi, kilkunastometrowymi skalnymi zboczami, cyplu wrzynającym się od północy, w dolinę potoku Moszczanka dopływu rzeki Ropy. U podnóża wzniesienia zbudowali austriaccy inżynierowie niewielki mur oporowy chroniący skały przed osunięciem. Na cmentarz prowadzi trawersem, także zbudowana przez nich, umocniona betonowym krawężnikiem ścieżka. Na jej początku zachował się oryginalny słup informujący o cmentarzu. Brama wejściowa to kratownica z metalowych prętów, pomiędzy zbudowanymi z piaskowcowych bloków kolumnami. Znajduje się w dolnej części nekropolii. Cmentarz jest ogrodzony. Pomiędzy słupkami z kamiennych bloczków zamontowano betonowy, ażurowy płot. Na prawo od wejścia wmontowano w ogrodzenie, zbudowaną z betonu i kamienia, ławę.

Nekropolia to długi, wąski w formie prostokąta w dolnej części, a wokół pomnika przechodzący w kształt okręgu, obiekt.

Znajdujący się w górnej części cmentarza pomnik ma formę stojącego na postumencie wysokiego, czterościennego obelisku zbudowanego z bloków kamiennych. Na każdej z jego ścian znajduje się duży betonowy krzyż. Na pomniku brak jakichkolwiek inskrypcji. W ogrodzenie, wokół pomnika, wmontowano trzy kamienne ławy. Tylko na nagrobkach żołnierzy niemieckich zachowały się tabliczki imienne.

Po obydwu stronach, wzdłuż ogrodzenia pochowano 149 żołnierzy rosyjskich, przed pomnikiem 9 żołnierzy austriackich a wokół pomnika 32 żołnierzy niemieckich. Polegli w okresie: koniec 1914 roku do maja 1915, także podczas bitwy pod Gorlicami.
1103254
Piramida w Zagórzanach
Piramida w Zagórzanach – grobowiec piramidalny o wysokości 10 metrów, z którego wyrasta duży krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem. Powstał dla rodziny hrabiów Skrzyńskich, jako pomniejszona kopia znanej egipskiej piramidy Cheopsa w 1931 roku. Projektantem tego mauzoleum był polski architekt i malarz Teodor Marian Talowski. Z nielicznych informacji, które można znaleźć na ten temat, wspomina się, że krzyż ten został dobudowany po II wojnie światowej. Przeczy temu zdjęcie znajdujące się w NAC (tytuł fotografii - Mauzoleum rodziny Skrzyńskich w Zagórzanach) z 1932 roku, przedstawiające ową piramidę już z krzyżem, a wykonane podczas uroczystości przeniesienia zwłok hr Aleksandra Skrzyńskiego z Kobylanki do tutejszego grobowca. Obok znajduje się również nagrobek z dwoma krzyżami, w którym ponoć pochowani są tutaj dawni zaufani pracownicy hrabiego, którzy byli ogrodnikami w pałacowym parku położonym nieopodal.
1103255
Fontanna przy Piramidzie
Punkt dobry do pobrania wody
1103256
Pałac w Zagórzanach
Pałac w Zagórzanach to obiekt murowany, o trzech kondygnacjach naziemnych, podpiwniczony. Posiada cztery skrzydła. Powierzchnia budynku wynosi około 2 400 m2.
Elementy budowli charakterystyczne dla stylu neogotyckiego uwidaczniają ostre łuki w otworach bram, drzwi i okien oraz niewielkie ozdobne wieżyczki (pinakle), spiczaste hełmy pokrywające kilka baszt oraz budynek wartowni (kordegarda). Pomieszczenia skupione zostały wokół wewnętrznego dziedzińca. Bogata i skomplikowana bryła ożywiona była przede wszystkim wieżami, basztami i attykami w formie krenelaży, a także różnymi kształtami otworów: ostrołukowa brama wjazdowa w fasadzie, rząd portefenetrów wychodzących na taras zamkniętych łukiem półkolistym, okrągłe okienka w fasadzie, ponadto okna prostokątne z charakterystycznymi prostymi nadokiennikami załamanymi ku dołowi.
Mury zostały wykonane z cegły pełnej na zaprawie wapiennej, do wykonania ścian piwnic użyto również kamienia łamanego. Stropy w większości drewniane tak jak schody wewnętrzne. Schody zewnętrzne wykonane z betonu. Dach na większej części był drewniany, gdzieniegdzie kryty blachą ocynkowaną. W środku podłogi były wyłożone klepkami bukowymi i dębowymi. Budynek wyróżniała bogata dekoracja, fryzy, balkony, portale czy obramienia okien. W pałacu był między innymi teatr i orkiestra.
Malownicza architektura ukształtowana przez Franciszka Marię Lanciego została w dużej mierze zatarta przez dwie przebudowy: około roku 1900 wybudowano na miejscu dawnego nowy taras na arkadach wspartych na kolumnach, a w roku 1928 dobudowano do pałacu nowe, niewielkie skrzydło. Wieżę, ujmującą fasadę z lewej strony, zastąpiono nową - niższą i potężniejszą, zniesiono hełm nad wieżą kwadratową, dodano do niej trójboczny ryzalit z ogromnymi oknami, nowe wielkie okna wybito w elewacji nad tarasem. W wyniku tej przebudowy pałac otrzymał piętno późnego gotyku angielskiego, które zachował do dziś. Projektodawcą nowej szaty pałacu zagórzańskiego był znany architekt, Juliusz Nagórski.
1103257
Panorama
Ladny punkt widokowy na pobliska okolice
1103258
Mostek na Strzeszyniance
Wbieg do lasu Wilczak
1103259
Zrodelko na Wilczaku
Raczej nie nadaje sie do picia
1103260
Mostek
Teren troche podmokly z rzeczka ale w tym miejscu jest mala kladka.
1103261
Źródło Św. Jadwigi Królowej
w 2019r z okazji 620.rocznicy śmierci oraz 635. rocznicy koronacji Jadwigi na króla Polski powstalo Źródło Św. Jadwigi Królowej. Podania i legendy przekazane przez przodków odnoszą się do spacerów królowej Jadwigi Lasem Grodzkim, czerpania wody przez monarchinię z źródełka w tym lesie. Nazwa Strzeszyn według legendy powstała dzięki królowej.
1103262
Bobrowisko
1103263
Krzyz na Kamiencu
1103264
Krzyz na cmentarzu cholerycznym
Cmentarz choleryczny – założony na stoku południowym od centrum miejscowości, w przysiółku Wygon, po pierwszej epidemii cholery zawleczonej najprawdopodobniej przez powstańców powracających z walk Powstania Listopadowego. Cmentarz był użytkowany kilkukrotnie. Obecnie jego miejsce wskazuje drewniany krzyż pośród zadrzewień.
1103265
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Rożnowicach
Kościół położony jest w centrum wsi, na wzgórzu. Został zbudowany w latach 1756–1764 na miejscu wcześniejszej świątyni (świadczą o tym odkryte podczas prac remontowych pod koniec XX w. resztki fundamentów), staraniem ówczesnego proboszcza parafii w Rożnowicach, ks. Pawła Gołkowskiego. Konsekrowany został w 1850 roku przez biskupa przemyskiego Franciszka Wierzchleyskiego. Na początku 1992 roku miała miejsce kradzież. Skradziono wówczas z ołtarza MB Częstochowskiej figurki aniołków i krzyż z wizerunkiem Ukrzyżowanego, z zakrystii grupę Ukrzyżowania, natomiast ze skarbca Krzyż. Była to najprawdopodobniej kradzież na zamówienie, a złodzieje natychmiast wywieźli figurki za granicę. Rzeźby nigdy nie zostały odnalezione[2]. 4 sierpnia 1992 roku od pioruna spłonęła wieża – dzwonnica, zabytkowe organy oraz dach kościoła[3][a]. Po pożarze dach tymczasowo pokryto blachą. Charakterystyczna wieża, z szeregiem usytuowanych jeden nad drugim okapników, została odbudowana w latach 2010-2011, a do 2013 r. wykonano nowy dach pokryty gontem oraz sklepienia kolebkowe w nawie głównej i nawach bocznych. W latach 2016–2018 ściany zostały oszalowane nowymi gontami.
1103266
PH001263
Trasa 26 km mozliwie jak najwiecej off road niedaleko Biecza. Wystartowc najlepiej w poblizu OSP Strzeszyn. Prawie od razu udaje sie w gore w strone Kwiatonowic. Po ok 1 km podbiegu droga miedzy polami docieram do asfaltowki. Nia w lewo i pochwili wbiegam do lasku w Zagorzanach. Trasa przez las wiedzie lekkow dol, na poczatku jest troche blotka. Na koncu lasu docieram do drogi , ktora doprowadzi mnie do domostwa gdzie zbiegam na prawo w dol i docieram po chwili na cmentarz wojenny nr 125 w Zagorzanach (4;5 km). Nastepny punkt to Piramida, Mauzoleum rodziny Skrzyńskich w Zagórzanach. Zbiegam wiec z cmetarza drozka, ktora do niego doprowadza i udaje sie na tyly Budynku Nadlesnictwa w Zagorzanach, gdzie znajduje sie grobowiec piramidalny. Nastepnie kawalek asfaltowka wzdluz ceglanego muru wokol Palacu Skrzyńskich i powrot do lasku w Zagorzanach, ktorym bieglem wczesniej. Mozna by biec dalej ta asfaltowka az do Osiedla Slonecznego aby nieco skrocic trase, jednak ja sobie nieco wydluzylem trasa zeby z gory podiwiac nieco okoliczna panorame. Z Osiedla Slonecznego do kolejnego lasku Wilczak (10 km). Z Wilczaka przez Podlasie do szkoly na Strzeszynie i tam przez najwyzszy punkt Sciborki w poblizu Zrodelka Krolowej Jadwigi do Lasu Grodzkiego. Przebiegam na druga stone lasu w okolice krzyza na Kamiencu. Droga szutrowa przy krzyzu na zachod az kolejnego krzyza upamietniajacego cmentarz choleryczny w Raclawicach (18 km). Ostatnim punktem jest na 21 km drewniany Kościół św. Andrzeja Apostoła w Rożnowicach. Dostaje sie tam drogami troche przez las, troche przez pola.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Sądecki i Pieniny
Beskid Sądecki i Pieniny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Sądeckiego obejmuje obszar zamknięty przez dolinę Dunajca na północnym zachodzie oraz Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera też obszar Małych Pienin, Pieninek, Gór Grzybowskich oraz część Pienin...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0