Trasa: Budachów- pętla leśnymi ścieżkami - rezerwat „Stary Las"- Budachów
Rodzaj trasy: Krajobrazowo-przyrodnicza
Stopień trudności: Łatwa
Walory: Trasa prowadzi wśród sosnowych lasów. Na trasie rezerwat „Start las".
Szlak zaczyna się przy stacji kolejowej w Budachowie, mija starą Kuźnię i łąkami prowadzi do rezerwatu Stary Las, aby po odwiedzeniu leśniczówki w Łasinie, wrócić do Budachowa.
Budachów
Wieś ma długą i tajemniczą historię. Na jej terenie i okolicy znajduje się szereg skupisk archeologicznych , cmentarzysk, śladów i punktów osadniczych, świadczących o bogatej historii od epoka brązu i kultury łużyckiej, przez okres wpływów rzymskich i późne średniowiecze po nowożytność. Pierwsza pisemna wzmianka o Budachowie pochodzi z 1304 roku. Wieś należała do rodów von Loben i von Lessing. Ewidencją zabytków objęty też jest układ przestrzenny (owalnica) Budachowa.
Kościół
Kościół p.w. św. Józefa w Budachowie został wzniesiony w latach 1782 - 1784. Jest to budowla na rzucie prostokąta, murowana z cegły, jednonawowy. Wystrój barokowy, ołtarz klasycystyczny z XVIII w. w kształcie niszy z baldachimem, po bokach dwa filary profilowane przechodzące w pilaster z głowicą w kształcie szlimacznicy, baldachim zwieńczony krzyżem, w niszy rzeźba św. Józefa trzymającego Dzieciątko Jezus.
Inne zabytki
We wsi był pałac, ale został zniszczony podczas wojny. Pozostał po nim park założony pod koniec XVIII jako krajobrazowy z bogatym gatunkowo drzewostanem, w skład którego wchodzą magnolie sercowate, klony jesionolistne oraz białopstre. Ponadto w Budachowie objęta jest prawną ochroną Stara Kuźnia, wybudowana w połowie XIX, parterowa, murowana z cegły, z wysokim dachem. Kiedyś we wsi stał dom winiarski, co świadczy o bogatej winiarskiej tradycji, ale został przeniesiony w 1979 roku do Muzeum Etnograficznego w Ochli koło Zielonej Góry gdzie stanowi wielka atrakcję. W połowie XIX wieku wybudowano linię kolejową Czerwińsk - Rzepin a stacja w Budachowie jest czynna do dzisiaj.
Rezerwat „Stary Las"
Niedaleko osady Łasiczyn znajduje się rezerwat przyrody "Stary las". Na terenie rezerwatu znajduje się 11 drzew pomnikowych, między innymi: 550 letni dąb szypułkowy, o obwodzie w tzw pierśnicy (na wysokości 1,5 m) 6,70 m i wysokości 25 m). Jest tam też okazały 300 letni buk zwyczajny o obwodzie w pierśnicy 3,30 m oraz grupa 200 letnie sosen zwyczajnych.
Leśniczówka Łasiczyn
W Leśniczówce Łasiczyn prowadzone jest gospodarstwo agroturystyczne. Przy leśniczówce 100- letnia winorośl oplata pergolę, pod którą znajduje się dębowy stół biesiadny. Jak deklarują gospodarze goście lubią wsłuchiwać się w odgłosy puszczy, która przemawia śpiewem ptaków, jesiennym porykiwaniem jeleni i czasami wyciem wilków. Niekiedy Goście pójdą lub pojadą rowerami na wyprawę w głąb kniei za śladami wilków i innych mieszkańców lasu. Leśniczówka oferuje domowy klimat i atmosferę oraz, co za tym idzie, familijne warunki, a w tym staropolską kuchnię i własne wino.
Route recommended byLubuska Regionalna Organizacja Turystyczna
Comments
You may find the map from our app useful on
this route
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Ziemia Lubuska
Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.